Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '18

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
271
 

Hocayla Helalleşme Hakkında Sohbet…

Hocayla Helalleşme Hakkında Sohbet…
 

“Hayırlı Cuma’lar hocam”

“Hoş geldin evladım. Nasılsın bakalım?”

“Sağlığınıza duacıyım hocam. Siz nasılsınız?”

“Allaha şükür. Ben de iyiyim evladım.”

“Hocam, size yine sorularım olacak.”

“Tabii ki, sor evladım.”

“Hocam, bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz bazı günahlar için tövbe kapısının açık olduğunu biliyorum. Ama aynı şekilde bilerek veya bilmeyerek kul hakkına girersek, ne yapmalıyız?”

“Güzel bir soru. İnsanlar böyle bir duruma düştüler mi, eğer bu maddi bir sorunsa, o kul hakkı yedikleri kişiye, eğer o kişi hayatta değilse, mirasçılarına o bedeli ödemeleri gerekir.”

“Peki hocam, o kişi yeteri  kadar maddi olanağa sahip değilse veya bu manevi bir kul hakkı ise ne yapmak gerekir?”

“O zaman kul hakkını yediğinizi düşündüğünüz kişiden helallik almak gerekir evladım. “

“Peki helallik almazsak ne olur hocam?”

“O zaman o kul hakkının bedeli ahirette ödenir evladım.”

“Ahirette mi? O nasıl olacak hocam?”

“Peygamber efendimizin bu konuda şu görüşü belirtmiştir evladım. Eğer bir kişi kul hakkı yemiş ve helallik almamışsa, öldüğünde bugüne kadar kazandığı sevaplar, o kul hakkı yenilen kişiye geçer.”

“Peki hocam, eğer, kul hakkı yiyen kişinin o kadar sevabı yoksa?”

“O zaman da o kişi hakkını yediği kişinin günahlarını üstlenir.”

“Bu çok kötü bir durum hocam. Hani cenazelerde cenaze namazı öncesi  imam 3 defa “Hakkınızı helal ediyor musunuz?” demesi bu yüzden mi hocam.”

“Aynen öyle evladım.”

“Peki hocam, işe girişlerde, sınavlarda başarılı olanlar yerine kendi adamlarını işe alan kişiler de kul hakkı yemiş sayılmıyorlar mı?”

“Sayılmaz olur mu evladım? Hem o işe haksız giren kişiler, hem de bu işlere aracı olan kişiler kul hakkı yemiş olurlar ki, hakkıyla işe girmesi gereken kişilerden helallik almadıkları için, bunun hesabını ahirette vereceklerdir.”

“Hocam bir de bir şey soracağım? Geçmediğim köprüden benden köprü geçiş parasını dolaylı olarak alanlar da kul hakkı yemiyorlar mı?”

“O nasıl oluyor evladım.?”

“Hani her zaman normal arttırılması gereken motorlu taşıt vergilerini, köprülerdeki açıkları kapatmak için haddinden fazla arttıranlar için söylüyorum.”

“Eğer neden oysa, o da kul hakkına girer evladım.”

“O zaman ben hakkımı helal etmiyorum hocam.”

“Allah hepimizi kul hakkı yiyenlerden ve kul hakkı yemekten sakınsın evladım.”

“Amin hocam. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Allaha emanet olun.”

“Sen de Allah’a emanet ol evladım. Selametle…

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Kul hakkı" diyor evet; "mü'min hakkı" demiyor... Ve af ihtimali yok! Bize öğretilen düşmanca bir bakışla bile kul hakkına girileceği ve helâllik dilenmesi gerektiği... Dikkatli ve özenli olmak şart. Hele devlet malı yemişse helalleşme ihtimali de yok! Ama heyhat! Korkmalıyız Allah korkusu olmayandan...

Menkıbe Dede 
 28.01.2018 2:27
Cevap :
Bazı günahlar için tövbe kapısı açık da, kul hakkı için o kapı kapalı. Ama dini kendilerine göre yorumlayanlar, kul hakkı için de bir kılıf uyduruyorlar. Dediğiniz gibi Allah korkusu olmayanlardan uzak durmalıyız. Çünkü onlardan her şey beklenir. Teşekkürler. Saygılar...  28.01.2018 12:37
 

Kul hakkı önemli bir mesele. Bu meseleyi sık sık gündeme getirir bazıları ama kul hakkı yemekten de çekinmezler. "Hoca verir talkını, bir bir yutar salkımı" misali. Kendi adıma helal etmiyorum hakkımı yiyenlere. Hesap günü yapışacağım yakalarına Erol Bey. Ah bir de bu dünyada hesaplaşmak mümkün olabilse...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 15.01.2018 16:08
Cevap :
Bu dünyada olmayan adaletin ahirette olacağına inancımız tam Ayşegül hanım. Peygamber efendimiz de bu duruma dikkati çekmiş. Hakkımızı yiyenler günahlarımızı almaya devam ediyorlar. Keşke herkes kul hakkının vebalini iyice anlayabilse. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  15.01.2018 18:37
 

Kul hakkı, titizlikle uyduğum, ailece uyduğumuz bir konu Erol bey, çünkü bunun tövbe ile telafisi yok ancak hakkı yenilen kul ile helalleşmektir esası. Maddi olarak düşünülür ama manevi olanı bir çok kişinin aklına gelmez, haksız yere üzdüğümüz, iftira atılan, yapmadığı bir fiil ile suçlanan kişilerin kul hakkı yenmiştir, özür dileyip helalleşilmeli ahiretteki hesaplaşma daha zor olacaktır. Selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 14.01.2018 14:42
Cevap :
Aslında bu kul hakkı çok hassas bir konu Yurdagül hanım. Bakın hoca camide şöyle bir örnek verdi. Cemaatle kılınan namazlarda ön sırada namaz kılmanın daha fazla sevabı olduğu söylenir. Camilere namaz kılmak için erken gelenler dolayısıyla ön sıralara otururlar. Ama camiye geç gelip, milletin arasından geçerek ön sıraya geçmenin bile kul hakkının yendiğini söyleyen hocayı dinledikten sonra , insanların ne kadar çok kul hakkına halel getirdiğini düşünmek bile insanı ürpertiyor. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  14.01.2018 18:19
 

:)))..hocamızın geleceği karanlık bence...:))..tehlikeli sularrda yüzüyor...:)))

nedim üstün 
 13.01.2018 8:27
Cevap :
Bizim hoca delikanlıdır üstadım. Kimseden çekinmez. :) Teşekkürler. Saygılar...  13.01.2018 14:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3314
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster