Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '15

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
363
 

Hocayla iman konusunda sohbet…

Hocayla iman konusunda sohbet…
 

“Hayırlı Cuma’lar hocam”

“Hoş geldin evladım. Senin de Cuma’n hayırlı olsun”

“Nasılsınız hocam?”

“Allah’a şükür evladım. Sen nasılsın?”

“Sağ olun hocam. Ben de iyiyim.”

“Bugün neler soracaksın bakalım?”

“Hocam bugün iman konusunda sizden bilgi almak istiyorum. İman nedir? İmanın insan hayatı üzerindeki etkilerinden biraz söz edebilir misiniz?” Hele şu kadınlar üzerindeki şiddet ve cinayetleri görünce bu cevaplara ihtiyacımız var diye düşünüyorum.  İmanı olan insanlar böyle davranabilirler mi?”

“Evet evladım. Güzel bir konuya temas etmişsin. İman, Allah’ın varlık ve birliğini, O’nun sevgili elçisi Muhammed Mustafa (s.a.s.)’in peygamberliğini ve o Rahmet peygamberinin, Allah’tan getirdiği hakikatleri kalp ile tasdik, dil ile ikrar etmektir. İman, insanın iç dünyasında, doğuştan sahip olduğu, temizlik ve berraklığın, tüm hayatını kuşatması ve gönlünü Yaratıcısına, tarifi imkânsız bir sevgiyle bağlanmasıdır. Allah’a olan bu sevgi ve bağlılık, kişiyi fikir buhranlarından, niyet bozukluklarından, bunalımlardan açmazlardan, dengesizliklerden kurtarır. Bu ulvi duygu sayesinde insan, basit dünya hesaplarının dışına çıkar; hem bu dünya  hem de ebedi âlem için büyük gayelerin, engin düşüncelerin insanı haline gelir.

“İman konusunda hangi ayeti okumamızı önerirsiniz hocam?”

“Fussilet suresi 30. Ayet şöyle der:

Şüphesiz "Rabbimiz Allah'tır" deyip de, sonra dosdoğru olanlar var ya, onların üzerine akın akın melekler iner ve derler ki: "Korkmayın, üzülmeyin, size (dünyada iken) vadedilmekte olan cennetle sevinin!"

“Peygamber efendimizin bu konuda hadisi var mıdır?”

“Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor:

Şu üç özellik kimde bulunursa, o kimse imanın tadını alır; Allah ve Resulünü her şeyden çok sevmek. Bir kimseyi yalnızca Allah rızası için sevmek. Allah kendisini iman ile şereflendirdikten sonra, ateşe atılmaktan kaçınırcasına, küfre dönmekten kaçınmak.”

“Hocam iman etmemize rağmen, yaşamda birçok çile ve sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Böyle durumlarda nasıl davranmalıyız?”

“İmanın temelinde büyük bir muhabbet ve sevda yatar evladım. Rabbimizin rızasına giden yolda birçok çile ve sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Ancak müminler olarak, durum her ne olursa olsun, bunların Yüce Mevlâ’mız tarafından sadakat ve sabrımızın sınandığı birer imtihan olduğunu gönülden kabul ederiz. Hiçbir zaman endişeye düşmez, asla ümitsizliğe kapılmayız. “Lütfun da hoş kahrın da hoş” ifadesinde anlamını bulan bir teslimiyet gösteririz. “Secde et ve rabbine yaklaş” ayetinin emri gereği, Rabbimize daha bir gönülden secde ve dua ederiz. Rabbimizin Kerim Kitabımızdaki emir ve yasaklarına itaati en büyük sorumluluk biliriz. İşte bu bilinç, bizlerde her daim var olduğu sürece, bizi kulluğun, teslimiyetin ve sadakatin zirvesine çıkaracaktır.

“Yani başımıza ne kadar kötü bir durum gelirse gelsin, imanımıza sıkı sıkı bağlanmalıyız. Değil mi hocam?”

“Evet evladım. İman, kötülüklere, şerlere karşı bir kilit, hayra, güzelliklere açılan bir penceredir. O pencereden bakıldığında ahlak, adalet, şefkat, merhamet, hakkaniyet, saygı ve sevgi görülür.

“Sadık bir imanla yaşayanların hayatları nasıldır hocam?”

“Sadık bir iman ile konuşma, hikmete, sükut tefekküre, çalışma ibadete, bakış ferasete dönüşür. Hayat, nezaket, nezafet ve zarafetle yaşanır. Dostluklar vefalı, arkadaşlıklar beklentisiz ve samimiyet yüklü olur. Yüzlerden tatlı tebessümler yayılır. Dertler paylaşılır; muhtaçların, çaresizlerin derdine çare olunur. Sevinçler ortaklaşa yaşanır. Küçükler sevgi, büyükler saygı görür.

Kâmil bir iman ile sevgiler de yergiler de övgüler de hep Allah için olur. İnsanlar birbirlerini Allah için severler. Allah için affederler. Allah için yardımlaşırlar. Allah için paylaşırlar. Allah için fedakarlıkta bulunurlar.”

“Aslında bu tam özlediğimiz tablo ama ne yazık ki, bu tabloya çok sık rastlayamıyoruz.”

“İnsanların bu duruma gelmeleri için ne yapmaları gerekir hocam?”

“Biz müminlere düşen işte böylesi bir iman, anlayış ve teslimiyeti gönlümüzün derinliklerine yerleştirmektir. Her daim düşüncelerimizi daha halis, ibadet ve taatlerimizi daha istikrarlı, tutum ve davranışlarımızı örnek hale getirebilmektir. Kulluk ve ahlâkımızı daha da güzelleştirebilmektir.”

“Böyle bir gayret bize çok şey kazandırır. Değil mi hocam?”

“Aynen öyle evladım. Unutmayalım ki bu gayret bize her şeyden önce Allah’ın sevgisini ve dostluğunu kazandıracaktır. Özümüzde, ailemizde huzur iklimini yaşatacaktır. Allah’a iman, teslimiyet ve kulluk yolundaki çabamız bizi canlı, dipdiri bir millet haline getirecek, sağlam hisarlar gibi dimdik ayakta tutacaktır.”

“İman konusunda ne şekilde dua etmemizi önerirsiniz hocam?”

“Allah’ım! Bize imanı sevdir, kalplerimizi imanla süsle! Bize küfrü, itaatsizliği ve isyanı sevdirme, kerih göster! Bizi doğru yolda olanlardan eyle!”

“Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler hocam. Allah bizi imandan ayırmasın”

“Amin evladım. Allah’a emanet ol.”

“Siz de Allah’a emanet olun hocam.”

“Güle güle evladım.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İman; Allah(c.c) a tam teslimiyettir.Bunun için Kur'an-ı Kerim'in rehberliği çok önemlidir.Tam teslimiyette nefisin adeta un ufak edilip yok edilebilmesidir. Sözde iman sahipleri vardır ki onlar nefislerinin esiridir ve bunlar asla iflah olmazlar. Bu tür insanlar ülkemizde vardır. Bu tür insanlar güç sahibi olduklarında Kur'an'da belirtilen Firavun benzeri özellikler kazanırlar. İman hoşgörüyü getirir.

hssensoz 
 22.02.2015 20:52
Cevap :
Merhaba Selçuk bey,
Uzun bir süre sonra sizi tekrar aramızda görmek ne güzel...Umarım yaşamınızda olumsuz bir durum olmamıştır. Günümüzde iman sahipleri olduğunu söyleyen insanların nefislerine nasıl düşkün oldukları bilinmektedir. Gözleri paraya doymayan bu insanlar, bir de dindar geçinmektedirler. Kuran'ı çok güzel okurlar, fakat içindekileri uygulamazlar. Allah bu tip insanları iflah etsin. Katkılarınız için teşekkürler. Saygılar, selamlar...  23.02.2015 11:36
 

Ne güzel yazmaktasınız Erol bey, Allah'ın varlığına ve birliğine tam iman etmiş kişi, O'nun sevgisi ve O'nun rızası için iyilik yapar ve yardımlaşır. İyi hareketler veya niyetlendiği kötü eylemlerde "bir gören var" diyerek Allah'ı hisseder ve kendini iyiliklere meyleder kötülük yapmaktan kendini uzak tutar. Her inançlının böyle hareketiyle de hukuk kurumuna ihtiyaç duyulmaz ve toplumsal barış sağlanır, selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 22.02.2015 13:10
Cevap :
İman etmek sadece namaz kılmaz değildir Yurdagül hanım. İmanın gereklerini hayata geçirmektir. Adam namaz kılar, camiden çıkar çıkmaz, günlük hayatta insanları nasıl aldatacağını düşünürse, o kıldığı namazların da bir hükmü olmaz. İnsanları Allah için sever, Allah için iyilik ederse mükafatını da bir şekilde görür. Günümüzde ne yazık ki, din tüccarları insanları aldatıp duruyor. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  23.02.2015 9:54
 

Onca ülke görmüşlüğüme dayanarak şunu söyleyebilirim ki bizim kadar dini ön planda tutan; ama gereklerini yapmaktan uzak bir ülke daha yok! Din kisvesi cahil halkı kandırmanın tek yolu! Bütün çirkinlikler “dindarım” diye geçinenlerde! Batı’da din ön planda değildir; ama insanlar gerçekten inançlıdırlar ve tüm gereklerini yaparlar. Ben tanrının dahi bizden vazgeçtiğine inanıyorum dostum:( İşin realitesine bakacak olursak sizin hocadan ve onu anlayabilecek sizden, benden başka kaç kişi var bu ülkede? Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 21.02.2015 6:18
Cevap :
Dün Uğur Dündar köşesinde İslam felsefesi üzerine yaptığı önemli çalışmalarla tanınan Eren Erdem'in, bir CHP milletvekiline karşı Erdoğan'ın "Bir Fatiha oku, tabii biliyorsan" sözüne karşılık; şu sözlerine yer verdi.
"Erdoğan Fatiha Suresi'ni okur. Hatta tecvidli de okur. Güzel de telaffuz eder. Ama içinde yazılanları tatbik etmez! Fatiha Suresi'nin emrettiği yaşam modeline karşıdır."Erdoğan'ın dindarlık anlayışına göre, Fatiha Suresi "Papağan gibi Arapça okunup, anlamı düşünülmemesi gereken bir duadır.." Bu sözleri okuduktan sonra başka ne diyebiliriz ki? Teşekkürler dostum. Sevgiler, selamlar...  21.02.2015 10:31
 

Erol Bey, yaradılanı, yaradandan ötürü sevenler şimdi kalkmış bir anlaşma yapmışlar Amerikayla. Yaratılanları yok etmek için insan eğitip donatıp göndereceklermiş yaratılanların üzerine. Bu nasıl iş anlayamıyorum. Allah doğru yoldan ayırmasın...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 21.02.2015 1:01
Cevap :
ABD'de üç tane Müslüman genç öldürüldü diye Obama'ya laf atan, Gazze'de din kardeşlerimiz öldürülüyor diyerek feveran eden zat-ı muhterem şimdi ABD ile birlik olarak yine din kardeşlerimizi öldürmek üzere komplo hazırlıyor. Bunların Müslümanlığı bu kadar işte. Ah Ayşegül hanım, ah,,,bunlara oy veren halkımız nasıl bunları görmüyor? İnsan kahrediyor bu durumlara.:( Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  21.02.2015 11:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1037
Toplam yorum
: 7634
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 2613
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Uzun yıllar finans sektöründe çalışmama rağmen, psikoloji konusunda çok fazla araştırmalarım oldu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster