Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
2504
 

Hocayla nikâh üzerine sohbet...

Hocayla nikâh üzerine sohbet...
 

forumozel.com


"Hayırlı Cuma'lar hocam. Nasılsınız bugün?"

"Sağol evladım, hoş geldin. Sana da hayırlı Cuma'lar. Sen nasılsın?"
 
"Ben de iyiyim. Sağlığınıza duacıyım hocam"
 
"Ne oldu? Senin canın sıkılmış gibi bir halin var."
 
"Hiç sormayın hocam. Biraz önce bir konuşmaya tanık oldum. Kendinin dindar olduğunu söyleyen biri "Eşler arasında imam nikâhı yoksa, o kişilerin çocukları şey olur" dedi. Öyle bir şey olabilir mi?"
 
"Yok, o kelimeyi söyleme evladım. Anası babası belli olan çocuklara neden öyle bir lakap takılsın ki? Artık zamanımızda babasız çocuklar için bile o tabir kullanılmıyor."
 
"Evlilikte eşler arasında imam nikâhı olması şart mı hocam?"
 
"Ona imam nikâhı demiyelim de, dini nikâh diyelim. Nikâh dinî bir müessesedir ve belli şartları vardır. Aynı şart ve esaslar resmî nikâhta, yani belediye memuru tarafından kıyılan nikâhta mevcutsa nikâh nikâhtır. Resmi nikâh yapıldıktan sonra dinî nikah yapılması şartı yoktur."
 
"O şartlar nedir hocam?"
 
" Evlenecek kişilerin evlendiklerine dair irade beyan etmeleri ile iki şahit huzurunda  tarafların birbirlerini karı koca olarak kabul etmeleridir. Ancak dinimiz müşrik kadınlarla evlenmeye izin vermediği gibi  dinimize göre müslüman bir hanım gayr-ı müslim bir erkekle evlenemez" 
 
"Ama resmi nikâhla evlenebiliyorlar."
 
"Evet doğru."
 
"Hocam resmi nikâhta Medeni Kanunumuza göre vekaletle boşanma oluyor ama evlenme olmuyor. Dini nikâhta vekaleten evlenme olur mu?"
 
"Evet evladım, dini nikâhta vekaleten evlenme olur."
 
"Hocam siz, arada resmi nikâh olmadan dini nikâh yapıyor musunuz?"
 
"Evladım ben hocayım ama, yasaları da az çok bilirim. Türk Ceza Kanunu'nun 230. maddesine göre, "Aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir." Aynı maddeye göre "Evlenme akdinin kanuna göre yapılmış olduğunu gösteren belgeyi görmeden bir evlenme için dinsel tören yapan kimse hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir."
 
"Özür dilerim hocam, siz derken, genel olarak sordum. Arada resmi nikâh olmadan dini nikâh yapan hocalar var da, onun için sordum."
 
"Özellikle kırsal kesimde bu tip hocalar var. Ama ben bugüne kadar ceza alanına rastlamadım. Sanıyorum kimse şikayetçi olmuyor."
 
"Ama adamların resmi nikâhlı eşleri varken, başkasıyla dini nikâh yapıyorlar. Medyaya yansıdığı için isim vererek söylüyorum hocam. İnşaatçı Ali Ağaoğlu, türkücü İsmail Türüt'ün hem resmi eşleri var, hem de dini nikâhlı eşleri, hatta dini nikâhlı eşlerinden birer çocukları var. Ama birlikte yaşamak yasalara göre suç değil. Ancak resmi eşleri şikayetçi olduğunda, o da dini nikâh yaptığını ispat ederse o zaman yasalar devreye giriyor. Ama adamlar varlıklı olduklarından her iki eşlerine de bakıyorlar. Onlar da şikayetçi olmuyor."
 
"Doğru söylüyorsun evladım. Başkasıyla yaşamak ancak boşanma nedeni olur ama mağdur durumdaki eş bu duruma razıysa yapacak bir şey olmuyor."
 
"Bu ülkede paran varsa işin kolay değil mi hocam?"
 
"Ne yazık ki öyle evladım"
 
"Hocam, boşanma konusunda da size bir şeyler sormak istiyordum. Dini açıdan boşanma nasıl oluyor? Boşandıkları eşle hangi şartlarla tekrar evlenebiliyorlar?"
 
"Anladım sen konuyu hülleye getireceksin herhalde. Şimdi Cuma vaazını hazırlamam gerek. Her ne kadar saatler ileri alınınca ezanı da daha geç okuyoruz ama,  İstersen boşanma konusunu haftaya konuşalım."
 
"Tamam hocam, o konu çok daha detaylı incelenmesi gereken bir konu. Sanıyorum o konuda ayetler de var."
 
"Evet evladım, Bakara suresi, ile Talak suresi senin dediğin boşanma konusuyla ilgili."
 
"Kutsal kitabımıza göre boşanma, daha sonra Osmanlılar zamanında uygulanan Mecelle kanunu ve Cumhuriyetten sonra kabul edilen Türk Medeni Kanunu'nu karşılaştırarak o konuyu konuşalım hocam."
 
"Tamam evladım, öyle yaparız. Haydi sana tekrar iyi Cuma'lar"
 
"Allah razı olsun hocam. Sizin de Cuma'nız mübarek olsun."
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erol Bey, dini nikah toplumumuzda genel kabul gören bir durum. Hatta resmi nikahın yanında olmazsa olmazlardan. Sanki dini nikah olmayınca, gayrı meşru ilişki boyutuna indirgeniyor resmi nikah.Bir manevi temizlik hazzı duyuyor insanımız dini nikahla, nikahın gerçek anlamını bilmediğinden, öğretilmediğinden. + eşlere bazı kadınların ses çıkarmaması da imam nikahının inanılan manevi temizliğinde mi yatıyor acaba?...Bu nedenledir ki sanıyorum dini nikahla evlilik suç olsa da, kimsenin ses çıkarmaması, çıkaramaması...Nikah ikrarı yapmadan yaşayanlara da metres yaftası yapıştırılması, farklı gözle bakılması.İş yasal boyuta gelince tabi ki inkar ediliyor dini nikah olayı.Bana sorarsanız çifte standart derim...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 05.04.2012 16:00
Cevap :
Bazı kesimler dini nikâh olmamasına dediğiniz gözle bakıyor. Ancak günümüzde AKP li belediye başkanları da dahil olmak üzere bilinçli hocalar resmi nikâhın yeterli olduğunu düşünüyorlar. Eşlerin resmi nikâh olmadan dini nikâhı kabul etmesi eğitimsizliklerinden kaynaklanıyor. Erkeğin başkasıyla evli olduğnu bilmesine rağmen, dini nikâhlı veya nikâhsız yaşamayı kabul eden kadınların özel durumları olduğunu kabul etmek gerekir. Bu özel durumlar da parasal veya ahlaki olarak değerlendirilir. Teşekkürler Ayşegül hanım. Selamlar....  05.04.2012 20:06
 

Erol kardeş, çok hassas bir konu. Lakin çok önemli bir konu var. Bu konuda "Kur'an-ı Kerim de Allah(c.c) emri olan mehir" eksik kalmış. Şahit konusu tamam belki lakin mehir belirleme ve bunun kişilierin rızasıyla kabulü konusu var. Biraz boyut farklı hale geliyor. İslami boyutu önem arz ediyor. Bu nedenle dini nikahtan bahsediliyor. Kişi mehir istemez veya sözde bir mehire rıza gösterebilir. Lakin rıza konusu önemlidir. Kul hakkı ile ilgili bir konu. Bence cayla sohbette herhalde hocama vakit kalmamış. Kalsa idi ondanda söz ederdi. saygılarımla...

hssensoz 
 02.04.2012 19:36
Cevap :
Haklısınız sayın Şensöz. Dini nikâh sırasında hoca bir bedel soruyor. Eş tarafından boşanınca o bedel kadına ödeniyor. Günümüzde nafaka veya tazminat karşılğı gibi bir şey. Yazmadan önce aklımdaydı ama, yazarken, o konuyu yazmayı unutmuşum. Tamamlayıcı bilgileriniz için teşekkürler. Saygılar, selamlar...  02.04.2012 19:55
 

Ata Bey'i hepimiz özledik!..diye belrterek başlayalım önce...MB de sizin yazılarınız sık yada aralıklı fark yapmaz her zaman değerlidir...Ve de bu sadece benim değil -görebildiğim kadarıyla- çoğunluğun görüşüdür...gelelim soruma ''resmi nikahlısı var,imam nikahlısı da...sotada sitede metresi, akşamları arabasında karanlık bir tenhada kilometresi'' söylemine Hocamız ne der acep??...Toplumbilimsel açıdan ''poligami;poliandri ve polijini'' açıklamalarını yeterli buluyor mu acep???..saygılar....

nedim üstün 
 01.04.2012 13:29
Cevap :
Umarım Ata bey işlerini halledip, bir an önce aramıza döner. Gün içinde bütün blogları okuyamıyoruz, Fazla blog yazınca da takip eden arkadaşlarımızın bütün bloglarımızı okumasını ve yorum yapmasını beklemek de haksızlık olur. Ayrıca hakkımdaki düşünceleriniz iin de çok teşekkür ederim üstadım.
Şimdi gelelim sorulara; Çevremide bu tip insanlara çok rastladım. Adam resmi nikahlı, metresine de artık dini nikah yapmış mı yapmamış mı onu pek bilemiyorum. Ama ona da ayrı bir ev tutmuş. Arasıra da akşamları üvertür tabir ettiği kadınlarla birlikteymiş. Zamanında bu iş adamı bütün varlığını ticaretteki olumsuzluklara karşı karısının üzerine yapmış. Karısı ise adamın metresinin olduğunu fark ettikten sonra, adamı sokağa atmıştı. Adam günlerce karısının kapısının önünde sabahlamıştı. Zaten cariye sistemiyle çok eşlilik dinimizde helal sayılıyor. Bir de 4 e kadar nikâh hakkımız olduğunu düşünürsek hoca bu düşüncelerimize karşı çıkmaz.:) Teşekkürler üstadım. Saygılar...  02.04.2012 13:41
 

Hocamızın da 3 +1(Resmi nikahlı ) evli olduğu söyleniyor...Erol Bey,bu gidişle hoca'mızı Şark'a falan gönderebilirler...benden söylemesi :) Sevgiler...selamlar...

Mesut Selek 
 30.03.2012 23:09
Cevap :
Zaten hocanın söylediğini yapacaksınız, yaptığını yapmayacaksınız :) Önümüzde buna benzer örnekler de var aslında. Ne diyelim Mesut hoam günahları boynuna. Saygılar, sevgiler....  31.03.2012 10:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3324
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster