Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
5044
 

Hocayla zeytin ağacı hakkında sohbet...

Hocayla zeytin ağacı hakkında sohbet...
 

onedio.com


“Hayırlı Cuma’lar hocam”

“Hoş geldin evladım senin de Cuma’n hayırlı olsun”

“Hocam birkaç gündür aklıma takılan bir konu var. Zeytin ağacı Yahudi ağacı mıdır?”

“Ne ilgisi var evladım”

“Ne bileyim hocam? Ege bölgesinde termik santral kurmak için 6000 tane zeytin ağacı kesildi. Bu ağaçların kesilmesini savunan bazı geri zekalılar zeytin ağaçlarının Yahudi ağacı olduğu için kesildiğini söylemişler.  Güya böyle bir hadis varmış”

“Bir yaşıma daha girdim evladım. Hiç öyle şey olur mu?”

“Peki bu hadis sözü nereden çıkmış hocam?”

“Şimdi evladım, peygamber tarafından söylenen bazı sözlere hadis denildiğini biliyoruz. Ama birçok hadis de peygamber tarafından söylenmediği halde, söylenmiş gibi etrafta dolaşmaktadır. Sanıyorum senin duyduğun hadis şöyle bir şey olmalı.”

“Müslümanlarla Yahudiler harb etmedikçe kıyâmet kopmayacaktır. O harpte Müslümanlar (gâlip gelerek) Yahudileri öldürecekler. Öyle ki, Yahudi, taşın ve ağacın arkasına saklanacak da, taş veya ağaç; 'Ey Müslüman, Ey Allah'ın kulu, şu arkamdaki Yahudidir, hemen gel de öldür onu!' diye haber verecektir. Sadece Garkad ağacı müstesna, çünkü o, Yahudilerin ağaçlarındandır.”

“Evet hocam, aynen dediğiniz gibi.”

“ O hadis doğru olsa bile hadisin zeytin ağacı ile ilgisi yok ki. Orada Garkad ağacı diyor. Ayrıca o hadis mecazi olarak da düşünülebilir.”

“Garkad ağacı nasıl bir ağaç hocam?”

“Garkad ağacı, “Sincan dikeni” veya “Yahudi ağacı” olarak da biliniyormuş. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde ise Karaçalı, Karadiken, Kunar, Çalıtohumu, Çalıdikeni, Çeşmizen ve Hz. İsa (as) dikeni gibi çeşitli isimler altında tanınıyormuş. Boyu iki-üç metre olan bu ağacın Lâtince ismi de “palıurus spina christi” imiş.

Tehlikeli dikenlere sahip olan pembe çiçekli bu ağaç, Filistin havalisinde Yahudiler tarafından hâlen çok yaygın bir şekilde dikiliyormuş.”

Yani zeytin ile ilgisi yok, değil mi hocam?”

“Tabii ki yok.”

“Peki hocam Kuran’ı Kerim’de zeytin ağacı ile ilgili ayetler var mı?”

“Kuran-ı Kerim, zeytin, hurma, inci gibi yiyeceklerden söz eder. Ağaç olarak sorarsan, zeytin ağacı ile ilgili iki ayet var.”

“Onlar hangi ayetler hocam?”

“(Mü'minûn Suresi), 20. Ayet

Yine o su ile Sîna dağında biten bir ağaç (zeytin ağacı) yarattık ki hem yağ, hem de yiyenlere katık verir.

Nur suresi 35. Ayet

Allah göklerin ve yerin nurudur. Onun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile, neredeyse aydınlatacak (kadar berrak) tır. Nur üstüne nur. Allah dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah insanlar için misaller verir. Allah her şeyi hakkıyla bilendir.

“Peki hocam madem kutsal kitabımızda zeytin ağacı ile ilgili çok olumlu bilgiler var. Peki bu ağaçları kesen insanlar neden zeytin ağacına Yahudi ağacı diyorlardır?”

“İşte bu din tüccarları her olayda dini alet ederek insanları kandırırlar. Allah onları nasıl bilirse öyle yapsın.”

“Peki hocam, zeytin ağacı ile ilgili hadisler var mı?”

“Zeytin de dahil faydalı otlar hakkında söylenmiş hadisler var evladım. Ama onların ne kadar sahih oldukları konusunda çok kesin bir şey söyleyemiyoruz. O hadislerin kimler tarafından nakledildiğini ve hadisleri şöyle sıralayabiliriz.”

Ömer bin Hattâb dedi ki:

Allah'ın Elçisi(s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Zeytinyağını yiyiniz ve sürününüz. Çünkü o, mübarek(bereketli) bir ağacın ürünüdür." 

Tirmizi, C. 2. Hno: 1851                  

Ömer bin Hattâb dedi ki:

Allah'ın Elçisi(s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Zeytinyağını, ekmeğe katık ediniz ve bu yağı kullanınız. Çünkü bu yağ, mübarek bir ağaçtan alınmadır."

Sünen-i İbn-i Mace, C.9. Hno:3319

Ebû Esîd dedi ki:

Allah'ın Elçisi(s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Zeytinyağını yiyiniz ve sürününüz. Çünkü o, bereketli bir ağaçtandır." 

Tirmizi, C. 2. Hno: 1852                 

Muaz diyor ki:

Allah'ın Elçisi(s.a.v.): "Ümmetime meşakkat verme korkusu olmasaydı, kendilerine her namaz kılarken, zeytin ağacından misvak(kullanımını) emrederdim."

Sahih-i Buhari, C.3.Hno.484

Zeyd bin Erkam dedi ki:

"Allah'ın Elçisi(s.a.v.); Zatülcenb hastalığının tedavisi için; vers(Yemen za'feranı bitkisi), kust(topalak denilen bitki) ve zeytinyağını birbirine karıştırıp, hastanın ağzına vermeyi

övmüştür."

Sünen-i İbn-i Mace, C.9. Hno:3467

Zeyd  bin Erkam dedi ki:

"Allah'ın Elçisi(s.a.v.); Zatülcenb hastalığı için; zeytinyağı ve kustu bahri(topalak otu) karışımını tavsiye ederdi."  

Tirmizi, C. 2. Hno:2079

İbn-i Ebi Atik bize şöyle dedi:

"Size, şu Habbetü's-Sevda'yı kullanmayı tavsiye ediyorum. Ondan, beş veya yedi tane alıp, iyice ufalayınız. Sonra onu, birkaç damla zeytinyağı içinde, hastanın burnuna bu taraftan ve şu taraftan damlatınız. Çünkü Aişe, Allah'ın Elçisi(s.a.v.)'den şu hadisi işittiğini söyler: "Şüphesiz şu Habbetü's -Sevda(çörek otu), her hastalığa şifadır, samdan başka."

"Ben, Sam nedir? "dedim.

"Sam, ölümdür." dedi"               

Sünen-i İbn-i Mace, C.9. Hno:3449

“Peki hocam ağaçların kesilmesi konusunda ne söyleyebilirsiniz?”

“Ben sana şunu söyleyeyim evladım. Bak bu hadis gayet sahih bir hadistir.”

“Hangisi hocam?”

“Kıyamet kopmak üzere bile olsa, elinde bir fidan varsa, bu fidanı dikmemezlik etme.”

Böyle bir hadisten sonra kesilen ağaçlar için ne söylenebilir ki…Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam. Soğolun..

“Sen de sağol evladım. Allaha emanet ol.”

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkemiz ve özellikle bölge turizmine katkı sağlaması kaçınılmaz olan zeytin ile ilgili; Zeytin tarihi, efsaneleri, hikayeleri, felsefesi ve sembolizması bakımından en geniş kapsamlı ve okunması gerekli yazılardan biri Ölümsüz ağaç zeytin: Kutsal tören http://www.apelasyon.com/Yazi/97-olumsuz-agac-zeytin-kutsal-toren-derleme

Apelasyon E dergi 
 15.06.2015 11:12
Cevap :
Bilgi için teşekkürler...  15.06.2015 14:08
 

Küba'ya bir cami ve ABD nin önce Müslümanlar tarafından hem de net tarih verilerek bulunuşunu bile bilebilen bir uzman zeytin ağacının da yararsızlığını bilecek elbet. Ne kadar ağaç kesilirse o kadar çok saray yapılır. Kimin aklına gelmişti daha önce Dolmabahçe Sarayını çalışma ofisi yapmak. En önemli buluşu da oydu bence... Hoca'ya sormak gerek saray sevdasını bilir sanırım...

Müyesser Köksal Saka 
 18.11.2014 7:13
Cevap :
Bugün Sözcü gazetesinde Yılmaz Özdil çok güzel yazmış Müyesser hanım. Her şeyi bilen zat-ı muhterem, 1071 Malazgirt savaşını Alpaslan'ın toplarla kazandığını yazmış. Barutun Malazgirt savaşından 250 yıl sonra bulunduğunu bilmeden...Olimpiyatlara adını veren Olimpiyat dağı meğer Yunanistan'da değilmiş, Antalya'daki Olimpos dağıymış. Bu söze Yunanlılar bir taraflarıyla gülmüşlerdir herhalde...İngilizce konusunda ise Akdeniz'e White Sea diyecek kadar bilgilidir bizim Padişahımız. Kanuni'nin 30 senesi at sırtında geçti diye buyurmuş da, aslında seferde bulunduğu seneler 10 yılmış Kanuni'nin, diğer yirmi yılı sarayda at sırtında geçirmiş...Ne mutlu ki, böyle bir Padişahımız var başımızda! Her şeyi bilir kendileri! Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  18.11.2014 17:02
 

Erol Bey siz ve hocamızın söyleşileri çok anlamlı ve düşündürücü,aydınlatıcı oluyor ve ben hocayı her hafta misafir etmenizden çok keyf alıyorum.Bu haftaki konu ise hepimizi çok ilgilendiren ve üzen ZEYTİN AĞAÇLARI.Teşekkür ediyor selam ve sevgiler sunuyorum.

Şennur Köseli 
 16.11.2014 18:52
Cevap :
Hocayı her hafta misafir edemesem de, gerekli olduğu zamanlarda onun ağzından doğruları anlatmaya çalışıyorum Şennur hanım. Gerçekten zeytin ağacı için yahudi yakıştırmasında bulunan aymazlara çok sinirlenmiştim. Allah bu din tüccarlarını nasıl biliyorsa öyle yapsın. Dindar görünümlü ama her şeyi kitabına uydurmaya çalışan bu insanların sonraları da çok merak ediyorum. Teşekkürler. Sevgiler, selamlar...  17.11.2014 18:55
 

Antalya'da bahçemizde zeytin ağacı var ve nazar boncuğu taktım. Olur ya tüm zeytin ağaçları kesile diye bir ferman çıkar filan:( Sevgilerimle.

Elçin Oltulu Şahin 
 16.11.2014 18:24
Cevap :
:) İyi yapmışsınız Elçin hanım. Bir de Ayetel Kürs_i gibi koruyucu dua okusaydınız. Bu aymazların ne yapacağı belli olmaz. Dini bu işlerde bile kullanıyorlar ya, artık ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Teşekkürler. Sevgiler....  17.11.2014 19:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3393
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster