Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

21 Nisan '11

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
2277
 

Holistik veteriner hekimlere ihtiyacımız var!

Holistik veteriner hekimlere ihtiyacımız var!
 

Alternatif terapiler Türkiye'de oldukça yaygınlaştı. Hayvanlarımızı emanet ettiğimiz veteriner hekimlerimizi ve veteriner hekimlik okumak isteyenleri holistik yolda ilerlemeye davet ediyorum.  

Holistik tıp vücut enerjisinin kendi kendini dengelemesine yardımcı oluyor. Böylece zihinsel, duygusal ve fiziksel rahatsızlıklar iyileşiyor. Holistik veterinerlik kavramını ilk defa olarak hayvanlarla iletişim kuran Amelia Kinkade'nin kitabından gördüm. Bu konudaki bloglarımı okuyabilirsiniz. Araştırınca hayvanları kurtarma, yardımcı köpekler yetiştirme derneklerinde çalışanlar geleneksel tıp yerine alternatif ve doğal tedavileri kullanıyorlar. Böylece hayvanlar hastalıktan uzak ve çok sağlıklı nesiller yaratabiliyor.  

"Holistik veterinerlik" nasıl oluyor?

- Hayvan davranışları konusunda uzman
- Hayvanlarla iletişim yapan ya da yanında bir hayvan iletişimci ile çalışan (ör. hasta hayvana nesi olduğunu telepatik olarak soruyorlar, teşhisi kolaylaştırıyor ve destekliyor)
- Doğal beslenme öneren (kuru ve ıslak mama yerine çiğ beslenme, ev yemekleri taraftarı)
- Aşılara yan etkilerinden dolayı sıcak bakmayan, uygulamasını yapmayan (yerine nosode ve homeopatik ilaçları kullanan)
- Homeopatik ilaçları kullanan veteriner hekimler oluyorlar (Kendisi veteriner hekimlik üzerine homeopati kursu almış)  

Yurt dışında okuma fırsatı olanlar için temel biyoloji ya da kimya üzerine 4 senelik veteriner hekimlik okulunda holistik veterinerlik dersleri almak mümkün. Sonrasında holistik veterinerler yanında staj bunun devamı.  

Hayvan davranışlarını mutlaka veteriner hekim olacakların bilmesi gerekir. Türkiye'de köpek davranışları üzerine çalışan Prof. Tamer Dodurka'nın kitaplarına bakabilirsiniz. Ayrıca pozitif köpek eğitimi konusunda Türkiye'de çalışan ve köpek eğitmeni yetiştiren Stardogs ile iletişime geçebilir, eğitimlerini alabilirsiniz. http://www.stardogs.web.tr/

Homeopati konusu da yurt dışında çok yaygın bir dal. Homeopatik ilaçlar 200 senedir kullanılıyor. Özellikleri doğal mineral, bitki gibi maddelerden üretilmiş olmaları ve çok seyreltik olmalarından dolayı hızlı etki gösterip yan etkilerinin olmaması. Aklınıza gelen tüm hastalıklar için bir homeopatik ilaç var. Tüm bunlar 5000 maddelik Materia Medica adlı kitapta toplanmış. Türkiye'de bunomeopati kurslarını doktorlara ya da aile içinde kullanmak için halka açık yapanlar var. İzmir'de kurulmuş bir homeopati derneği var. Google'da çıkıyor.  

Bir de online homeopati kursları var. Ben 9 senedir bu kursu veren 30 senedir bu konuda çalışan Amerikalı Sheri Nakken adlı bir hemşireden temel homeopati eğitimi aldım. Akut hastalıklar için çok faydalı oluyor. Tabii kronik hastalıklar için profesyonel bir homeopata gözükmek gerekir. Ancak hayvanlar üzerinde de oldukça etkili oluyor bu ilaçlar. Veteriner hekimler de yurt dışında kullanıyorlar. Oldukça tatmin edici, 4-6 ay süren bütçenize uygun online temel homeopati eğitimi için: www.wellwithin1.com/homeo.htm . Ayrıca aşıların tehlikeleri, çocuk hastalıklarında homeopati kullanımı konusunda da diğer online eğitimleri var.  

Holistik veterinerlik yurt dışında çok yaygın. Türkiye'de de yavaşça duyulmaya başlandı. Umarım yakın gelecekte kuru mama tavsiye eden, bolca aşı yapan ve doğal ilaçlar kullanmayan geleneksel okullu veteriner hekimlerin yerini holistik veteriner hekimler doldurmaya başlar.  

Veterinerlik harika ve çok kıymetli bir meslek. Bugün kimya okumamış olsaydım, kesinlikle yukarıdaki şekilde yapmak isteyeceğim bir konu. Bu yolu takip etmek isteyen veteriner hekimlerimize ufak bir uyarı size karşı olan veteriner hekimlerle mücadeleniz devamlı olacaktır ;)  

Veteriner hekim adaylarına ve hayvanlarımızı emanet ettiğimiz veteriner hekimlerimize "holistik veteriner hekim" olma yolunda başarılar diliyorum.  

Yararlı kaynaklar:
American Holistic Veterinary Medical Association - http://www.ahvma.org/

Benzer konuları merak ediyorsanız: http://bashico.blogspot.com
Bebeklerle ilgili doğal konular için: http://dogalanneyim.blogspot.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11299
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster