Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mustafa Orhan Ertuğruloğlu

http://blog.milliyet.com.tr/oertugruloglu

17 Mayıs '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
17
 

Hollanda sokakları vahşi batıya dönerken

Hollanda sokakları vahşi batıya dönerken
 

SON HESAPLAŞMA HOLLANDA BASININDA GENİŞ YER BULDU


Hollanda’daki Türk Yeraltı Dünyası’nda hesaplaşma bütün hızıyla sürüyor. Son olarak 12-13 Mayıs gecesi 25 yaşında Yusuf El Hatavi isimli bir kişi daha öldürüldü. Polis, Yusuf’un başka birine benzetilerek yanlışlıkla vurulmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Erdoğan'ın adının da bulaştırıldığı Savaşın neden çıktığı konusunda rivayetler muhtelif. Kimisi hesaplaşmanın İran mafyasından çalınan uyuşturucunun paylaşılmasından çıktığını söylüyor. Kimileri ise milyonlarca Euro uyuşturucu parasını alıp Türkiye’ye kaçan ve 24 Aralık’ta İstanbul’da öldürülen Amsterdam doğumlu Ali Akgün’ün çaldığı paranın peşine düşüldüğünü söylüyor. 
Halk arasında ise “bırakın it-iti kırsın” anlamına gelen konuşmalar yaygın. Bu yaygın kanı, ülkeye büyük zarar veriyor. Polisin tetikçileri ve onları azmettirenleri yakalaması hayati önem taşıyor. Zira hesaplaşmada kurunun yanında yaş da yanıyor ve masum insanlar ölüyor. Kısacası Hollanda giderek “Vahşi Batı” ya dönüşüyor.
 
Son bir buçuk yılda dört masum kişi sırf başkasına benzetildiği için öldürüldü. 12-13 Mayıs gecesi vurulan şahısın da yanlışlıkla öldürüldüğü sanılıyor. Tetikçiller hedefi şaşırınca suçsuz insanlar öldürülüyor.
 
Bir de tetikçilerin açtığı ateş sırasında yaralananlar var. Katillerin tek amacı ise rakibi ne pahasına olursa olsun temizlemek. Bunun için hiçbir şey onları  ırgalamıyor. Son iki yılda gerçekleşen infazlarda sokaklardaki evler, masum insanların arabaları ve hatta yoldan geçen bir tramvay isabet aldı.
 
İşin bir diğer cephesi daha var. Güç kullanmak devletin hakkı.  Devlet dışında kimse kimin ölüp kimin yaşayacağı konusunda karar veremez. Zaten bu ülkede idam cezası da yok. Eğer insanlar anlaşmazlıklarını şiddete başvurarak hal etmeye kalkarsa ülke kuşkusuz “Vahşi Batı” ya döner.
 
Haydutların fütursuzca birbirini temizlemesi, kanunsuzluğun kol gezdiği aciz bir devlet görüntüsü verir. Bu da vatandaşın hükümete ve polise olan güvenini kaybetmesine yol açar. Hepsinden öte , sokaktaki adamda güvensizlik duygusu yerleşir.
 
Tüm bu nedenlerle tetikçilerle ve azmettiricilerle savaşta yasama-yürütme-yargı ve polis el-ele vererek bütün imkanlarını seferber etmek mecburiyetindedir. Bir suçlunun infazı, sade suya vatandaşın öldürülmesi kadar  endişelenmemizi hak etmektedir.
Vatandaşın, “oh olsun” diyecek yerde kolluk kuvvetlerine yardımcı olması herkesin çıkarınadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 105
Kayıt tarihi
: 19.05.14
 
 

1964 Yılında Ankara ODTU ve 1971 yılında Birmingham Universitesi'nden mezun oldum..4 yıl TRT'de r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster