Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '19

 
Kategori
Pazarlama
Okunma Sayısı
37
 

Hollanda Tarım Ürünü İhracatı

Türkiye’nin hem iklimi hemde yüz ölçümü açısından bir çok ülkeden daha fazla tarım arazisine ve tarım ürünlerine sahiptir. Bazı meyve ve sebzeler haricinde Türkiye”de hemen hemen her ürün üretilebiliyor. Hollanda tarım ürünü ihracatında Türkiye’den 25 kat küçük olmasına rağmen kendi ekonomisine büyük oranda katkı sağlayarak dünyaya tarım ürünleri ihraç ediyor.

Dünyanın en fazla tarım ihraç eden ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ortalama 140,5 Milyar Dolar ile ilk sırada yer alıyor. Hollanda ise hemen arkasından 100 Milyar Dolardan fazla tarım ürünü ihraç ederek ikinci sırada yer alıyor. Üstelik Hollanda ABD’den 270 kar küçük olmasına rağmen bunu başarabiliyor.

Hollanda bu rakamlara sadece tarım ürünü üreterek ihraç etmiyor Aynı zamanda tohum, hayvansal ve bahçe ürünlerini de işleyerek dünyaya satıyor. Diğer bir tabirle Hollanda hem kendi üretip hem de dünyadan aldığı ham maddeyi işleyerek dünyaya geri satıyor.

Lalesi ile meşhur olan Hollanda, karanfil, gül vb. bahçe ürünlerinin yanı sıra hayvansal ürünleri de işleyerek satıyor. Dünyaca ünlü Hollanda peynirlerini buna örnek gösterebiliriz.

Hollanda tarım ürünlerinin yanı sıra tarım teknolojileri de ihraç ederek bu rakamı daha da öteye taşıyor. 2017 yılında 91.7 Milyar dolar tarım ürünleri satmakla beraber 9.1 Milyar dolar tarım teknolojisi ürünlerini de dünya pazarına sunuyor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 66
Kayıt tarihi
: 02.04.18
 
 

Gebze Teknik Üniversitesi - Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi Görkem TUNCAY https://www.urgan.org ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster