Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
638
 

Homo Sapiens Blog Yazarları

Homo Sapiens Blog Yazarları
 

Jean-Paul Sartre'nin insanı "kazayla doğmuş, yanlışlıkla yaşayan, bilgisizlik içinde ölen" bir varlık olarak tanımlaması, Cumartesi akşamı katılmaktan büyük keyif aldığım MB toplantısında bu yazıyı kafamda kurgulamamı sağladı. Hepimizin bildiği gibi insanın gerçek atası homo sapiens'dir. Bazı antropolog ve bilim adamları homo sapiens'in atasının ise homo neandertalensis olduğunu ileri sürmektedir.

Çok değerli bilim adamı Afşar Timuçin'in üç ciltlik Düşünce Tarihi adlı yapıtını incelediğimde karşıma homo neandertalensis ve homo sapiens karşılaştırması çıktı. Fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması bu yazıda ele almak istediğim bir özellik değil. Homo neandetalensis özetle; toplumsal yaşamı sınırlı olan, teknik açıdan becerikli ancak sanatla hiç bir ilgisi olmayan, çok büyük bir ihtimalle müzik ve dans duygusunun bulunduğu -ki bu maymunlarda da tespit edilmiştir- doğal gereksinimlerinin dar çerçevesinden çıkamamış, ilkel insan şeklinde betimlenebilir.

Çevremize şöyle bir baktığımızda, kahvelerde işsiz güçsüz vakit geçiren, kendilerine ait olmayan fikirleri kendi eksik bilgileriyle harmanlayıp "geyik muhabbeti" dediğimiz boş sözlerle zaman öldüren, bir müzik sesi duyduğunda bilinçsizce mırıldanıp, dans etmeye çalışan, evdeki eşinin dışarı çıkmasını yasaklayıp, ama kendisini ordan oraya atan, caddelerde yürürken bizlere bakıp pis pis sırıtan, ama konuşmak için yanına gittiğimizde nereye saklanacağını şaşıran, kendi ilkel kavrayışları çerçevesinde güya sosyalleşen, sosyal becerilerden yoksun insan tiplerinden ne kadar da çok olduğunu hangimiz inkâr edebiliriz ki? İşte bunlar bence homo neandertalensis tiplemesine uygun olanlar.

Ben blog yazarlarına homo sapiens diyorum. Çünkü homo sapiens'lerde düzgün bir toplumsal yaşam söz konusu olup, sanat duyguları oldukça gelişmiştir. Manevi yaşamları dengeli ve düzgündür. Gelişime ve gelişmeye açıktırlar. Sosyal toplantılar onlar için yaşamlarının en önemli aktiviteleridir. Düşünmeye ve düşünenlere değer verirler.

Milliyet Blog türünün ilk örneği olduğuna göre, bence hepsi birbirinden değerli blog yazarları homo sapiens yani yeni insan'dır. İyi ki varsınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dediğiniz her şeyin insanı boğmasına ben de katılıyorum, ama eğitimci sabırlı olmak zorundadır, eğer siz de bu sabrı taşanlar arasına girerseniz eğitme ve öğretme konusunda başarısız olursunuz algılama konusundaki meramım bu idi. sert üsluba itirazım yok, ama sert üslubu diplomatik bir şekilde ortaya koymak da bir eğitimci için önemli, yoksa beni mazur görün sokaktaki yaratıklar gibi oluruz.

Oğuzkan Bölükbaşı 
 18.01.2007 7:55
Cevap :
Beynimin bir bölümü dediklerinize evet derken diğer yanı ise hayır bundan sonra ancak onların anladığı dilden konuşmak lazım diyor.Yanılmıyorsam hiristiyan öğretisinde yanağının bir tarafına tokat attıklarında diğer yanını çevir derler, ama bu ülkede çevrilecek yanak kalmadı.Süleyman Bey benim yorumuma verdiği cevapta olaylar sert dolayısıyla söylem de sert olacak demiş.Kendisine katılıyorum.Siz de bu açıdan bir bakmaya deneyin.Aynı noktaya ulaşmasak bile,belki beni biraz daha anlarsınız.  18.01.2007 14:40
 

başlıklı yazımı okumanızı öneririm, matillaya verdiğiniz yanıtı yadırgadım. eğitimci olup da eğitimi algılayamayanlar ilginç oluyorlar. blogcular insan diğerleri değil gibi algılanabilecek bir yaklaşım bence oldukça tek hücreli bir olay.

Oğuzkan Bölükbaşı 
 16.01.2007 22:28
Cevap :
Ben herkesi insan yerine koyuyorum. Her ne kadar hoşunuza gitmese de ben sınıflandırıyorum.Eğitimi algılamama boyutumun ne düzeyde olduğu konusunda bana yardımcı olursanız sayenizde tek hücreli gibi gözükmekten kurtulurum. Henüz yazınızı okumadım ama en kısa zamanda okuyacağımdan emin olabilirsiniz.Üslubum sert biliyorum ama ben çevremi kuşatan gereksizliklerden sıkıldım ve nefes alamıyorum.Yeterince iyi niyet gösterisinde bulunduğumuza inanıyorum.  17.01.2007 15:41
 

Değerli Tuna, aylar önce yazıp-yayınladığım "Homocopiens" isimli yazımı, bu yazınızı okuyunca çok manidar buldum. Arzu ederseniz okuyup- yorumlayabilirsiniz. Çok teşekkür ederim.

Aydın SEVİNÇ 
 15.01.2007 9:59
Cevap :
Yazınızı büyük bir zevkle okudum. Ben eğitimsiz ve bu ülkeye pek az katkıda bulunan insanlara eleştirel bir bakış getirirken siz ise güya eğitimli benim 12 eylül sonrası çocukları dediğim bir kuşağı çok güzel betimlemişiniz. İşin gerçeği elle tutulur insan sayısı pek de çok değil anladığım kadarıyla.  16.01.2007 12:21
 

Eğer doğruysa, homo neandetalensisin homo sapiensten daha ilkel olması çok dopaldır, çünkü daha erken yaşamış ve doğal olarakda daha az evrimleşmiştir. Ama daha da önemlisi blog yazarının kahvelerde boş boş oturan insanları bu şekilde ötekileştirmesini, aşağılamasını yadırgadım biraz. Doğduğumuz ortam ve aldığımız eğitimde kişisel payımız ne kadarki, bizden daha şanssız bir ortamda doğan ve daha az eğitim alan insanları bu şekilde aşağılayabiliyoruz. Afşar Timuçin'in de ne kadar değerli bir bilim adamı olduğu ayrı bir tartışma konusu, bir kaç yıl öncesinde cinsel aktivitesi sona erdi diye cinselliği aşağılayan o değilmiydi?

Matilla 
 14.01.2007 21:45
Cevap :
Siz ne derseniz deyin ben boş oturup pis kokan nefesleri ve vücutlarıyla havamı kirleten bu eğitimsiz zavallılar benim seviyeme çıkana kadar uğraşıcağım. Ben onların seviyesine inmeyeceğim. Siz isterseniz orda kalabilirsiniz..Ben onların eğitim alanlarını da gördüm.  15.01.2007 0:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 1134
Toplam mesaj
: 114
Ort. okunma sayısı
: 1720
Kayıt tarihi
: 24.10.06
 
 

Emekli Deniz Öğretmen Subayım. Felsefe ve yabancı dil eğitimi üzerine çalışmaktayım. Yazmak ise b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster