Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '13

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
221
 

Horizon 2020 Onaylandı

Horizon 2020 Onaylandı
 

Horizon 2020 - AB'nin (2014-2020) Ar-Ge, İnovasyon Çerçeve Programı


Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda bugün Strazburg (Fransa)da yapılan oylamada büyük çoğunluğun oyları ile Horizon 2020'nin 5 yönetmelikte tanımlanan program ayrıntıları resmen kabul edildi. Böylece 2013'ün ilk aylarında Avrupa Parlamentosu müzakerecileri ve Bakanlar Konseyi arasında yapılan ön anlaşma onaylanmış oldu.
 
Parlamento ayrıca Komisyon'un 80 milyar Avroluk bütçe teklifini 100 milyara dolara yükseltmek yaklaşımını da destekledi. Ancak para konusunda sorunlu/duyarlı üye devletlerin direnciyle karşılaştı ve bütçe 70 milyara geriledi. Bu rakam yine de Horizon 2020'nin yerini aldığı 7. Çerçeve Programı'nın (FP7) 55 milyar Avroluk bütçesinden 15 milyar Avro (enfalasyona göre düzeltilmiş) daha fazla bir bütçe oldu.  İlk çağrıların yapılması üye devletlerin imzalaması için 11 Aralık 2013'ten itibaren başlayacağı bekleniyor.
 
2014-2020 yılları arasında yürütülecek Horizon 2020 selefi FP7'ye göre daha az bürokrasi ile daha çok yenilikçi ve pazara yakın projeleri hedefliyor. Ve hatta uçuk-kaçık fikirleri kapsayan projelerin olarak adlandırabileceğimiz geleceğe yönelik kavramsal mimariler ve taslakların önerilmesi de önemli bir atılım. Horizon 2020 aşağıdaki başlıklardan oluşan üç ana konuda proje çağrılarına açık bir çerçeve olacak:
 
- Mükemmel bilim
- Rekabetçi sanayi
- Toplumsal sorunlar
 
Horizon 2020'de Türkiye'den çok sayıda yaratıcı ve yenilikçi projeler teklif edilmesini umuyoruz. Türk üniversiteleri, KOBİ'leri, sanayicileri, mesleki ve sivil toplum örgütlerinin aktif katılımlar ve ortaklıklar ile Avrupa'nın şekillenmesi ve yeni ekonomilerde söz sahibi olabilmesi ülkemiz refahı ve geleceği için kritik önem taşımaktadır. Üstelik bu defa bir önceki dönemden daha deneyimli olduğumuzu söyleyebiliriz. Horizon 2020 Ulusal İrtibat Noktası olarak TÜBİTAK'ın da uzun bir süredir gerek tanıtım etkinlikleri ve gerekse hazırlık destekleriyle yoğun çalışma için de olduğunu görüyoruz.
 
FP7'de FP6'dan iyiydik. Horizon 2020'de FP7'den daha iyi performans çıkarabileceğimize inanıyorum. Bizde eksik olan proje geliştirme deneyimi ve özgüven gibi geliyor. Yaratıcı ve yenilikçi fikirlerimizin epeyce bol olduğunu düşünüyorum. Sadece biraz zaman, emek vermek ve proje hazırlığını bütçelendirecek yaklaşımlara ihtiyacımız var gibi. KOBİ'lerin ve STK'larının proje kültürünü yaratması ve böyle bir iklimde yaşaması oldukça önemlidir.
 
Ülkemiz, Avrupa ve insanlık için hayırlı olsun.
 
Başarılı proje teklifleri dileğiyle 2020 Avrupa Ufku'na doğru birlikte yürümeye..
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2404
Kayıt tarihi
: 23.05.07
 
 

çevre ve ekosisteme gönül vermiş, doğada dolaşan, doğayı seven ve doğanın dilini öğrenen ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster