Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mukaddesçe konuşan satırlar

http://blog.milliyet.com.tr/blog.mukaddes

02 Ekim '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
114
 

Hoş Gelmişsin Sonbahar

Hoş geldin dediğime bakmayın, bir ayını devirdik güzün. Yine de pastırma sıcaklarını görmeden vedalaşmayacağım baharın son günleriyle. 
 
Bugün sımsıcak bir güne uyandık. Gerçi ne olacağı da belli olmaz! O yüzden gardıroplarda bir türlü alışamıyorlar kararsız hallerine. Güz hazırlıkları ise tam gaz sürüyor bazı evlerde. Uzmanlar meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin deyince dolaplarda yazlık sebzelerle dolup taşıyor.
 
Bu hengame eğlendirmiyor da değil! O gün yaptığın uğraşlar ne kadar yorucu olursa olsun döktüğün alın teri gününe renk katıyor. Hazırcılığın her zerremize sızdığı günümüzde, “Bu da benim emeğim” demenin keyfine diyecek yok ne de olsa. 
 
Hazırlıklı olmak dediysem bu duruma kulak asmayanlar olduğu gibi, kendi yapamasa dahi bunları temin etmek için uğraşanları da unutmamak lazım. Malum, organik ürünler revaçta. Hal böyle olunca çoluğu çocuğu toplayıp en yakın köye uğramak cabası. Yıllardır uğramadığımız, gitmesek de gelmesek de diye anılarımıza sakladığımız yerler artık siparişlerimize yetişemiyor. Köy kahvaltıları, yöresel ürünler derken yıllardır unuttuğumuz, belki de burun kıvırdığımız yerler şimdi yetişebildiği kadar hizmet veriyor.
 
Gezeni, uçanı, kaçanı derken millet tavukların peşine düşünce, çilli horozlar da hindi gibi kabarıyor haliyle. Ne de olsa daimi misafirleri var, gözler onların üstünde. Hatırlar mısınız bilmem, öğrenciyken büyüklerimiz bizlere hayvanlarla ilgili sorular sorarlardı. Mesela, tavuğun, koyunun kaç ayağı var? İneğin, keçinin yavrusuna ne denir? Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar gibi. Bu sorulara yanlış cevap verdin mi kaşla göz arasında IQ değerlerin çıkarılır, dört işlem bilmişliğin hatta kerrat cetvelini su gibi içmiş olman dahi yabana atılırdı.
 
Şimdi bu sorulara cevap vermenin tam zamanı! Dananın altında buzağı aradığın yetmezmiş gibi, eğer varsa köylük yerlerde tanıdıkların onlar da haşmetli misafirin olmaya aday. Zira organik meyve, sebze, süt ürünlerinin en tazesi onda. Fiyatları da malum. Yoksa tabana kuvvet yöresel ürün satan yerleri arar durursun. 
 
Bu tezat öyle dehşetli ki! Kentliler havası, suyu temiz, ürünleri doğal derken köylere artık farklı gözlerle bakıyorlar. Köydekiler ise rahatlık, dinlence derken kentliler gibi yaşamak istiyorlar. Devir tersine dönüyor sanki. Olan gezen tavukla, çilli horoza oluyor!
 
Gurbetçiler çoktan yola düştüler.  Bağ bozumları yapılırken, tarhanalar ve sebzeler kurutuluyor. Gözler ise güneşin üzerinde, maazallah bir yağmur yağacak olsa telaş arttıkça heyecan da üçe beşe katlanıyor. Pekmezler kıvamını bulsun, salçalar kaynatıla dursun kuşlar bile tüneyecek sıcak yerler arıyor. 
 
Dedim ya güz ayları telaş ayları! Kimileri hüzünlü bulsa da benim için baharın son günleri yaşama dair. Ayrılıkları, ölümleri bu mevsime yakıştıranlar söyleyin o vakit, bu kadar hareketlilik, bu kadar canlılık, bu denli yaşama isteği hangi mevsimde var?
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her mevsim güzel ama sonbahar gerçekten bir tablo bir sanat eseri.Selam ve sevgiler can dost.

Şennur Köseli 
 06.10.2019 1:21
Cevap :
Bence de öyle:) Selam ve sevgiler.  06.10.2019 10:14
 

Recep Bey, yorumunuzu güncellemek isterken yanlışlıkla sildim. Bu durumdan dolayı özür dilerim. Yorumunuzu okumuştum, dediklerinize aynen katılıyorum. Haklısınız, bu devirde organik tohum bulmakta sıkıntılı. İlginiz ve katkınız için teşekkür ederim. Güzel bir gün dileklerimle saygı ve selamlar...

Mukaddesçe konuşan satırlar 
 04.10.2019 8:39
 

Sevgili arkadaşım her mevsimin ayrı bir güzelliği var.Sonbaharın güzelliği de ayı bir güzel.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 03.10.2019 19:22
Cevap :
Kişiye göre değişse de güzel yönleri bence de fazla. Selâmlarımla.  03.10.2019 21:00
 

Her mevsimi çok severim yaprağın yeşili kadar yere dökülenini de hasretle beklerim sadece telaş yoktur bende bir gün yaprak gibi dökülüp can olacağımı bilirim...sevgiyle kalın güzde

jale kasap 
 02.10.2019 15:32
Cevap :
Sakince beklemek en iyisidir ama heyecanda yaşamın tadı tuzu sanki. Her ne kadar güz aylarını daha fazla sevsem de hepsinin yeri başka. Geçici bir dünyaya bu gözlerle bakabilmek insanı olgunlaştırır bence. Yorum için teşekkürler, selamlarımla.  02.10.2019 23:41
 
 
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 915
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1092
Kayıt tarihi
: 31.01.13
 
 

Doğuştan bedensel engelli olup, işletme fakültesi mezunuyum. Kamu sektöründe çalışmakta iken malu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster