Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1795
 

Hoşgeldin Deniz bebek

Hoşgeldin Deniz bebek
 

Hoşgeldin Deniz bebek, hoşgeldin. Büyük şairin dediği gibi ''yaşama sırası sende''.

Dün doğmuşsun, bugün haberim oldu. Hiç tanımıyorum seni, hiç görmedim, görürmüyüm de bilmiyorum ama doğumun beni düşündürdü.
Minicik, yumuş yumuş gözlerin, ela ela bakıyormuş dünyaya. Bilmediğin, anlamadığın, geleceği belirsiz bir evrene gözlerini açtığın o kadar belliki bakışlarından. Her ne kadar gözlerini açtığın dünya gittikçe yaşanmaz bir yer haline geliyorsa da, yine de hoşgeldin Deniz bebek. Bugünlerin yine de iyi zamanlar olduğu söyleniyor, daha karamsar bakılıyor geleceğe. Küresel ısınma diyor bilim adamları, gelecekte seni bekleyen en büyük tehlikenin adına. Dünya ısınacak, buzullar eriyecek, sular azalacakmış. Emareleri de bugünden görünmeye başladı bile. Baksana artık kışlarımız var kışa benzemez. Yazlarımız var, ölmeden daha bu dünyadayken cehennemi yaşatır. Gerçi daha ne yazdan anlarsın, ne kıştan ama en kısa zamanda anlayacaksın, merak etme. Bu nedenle kutlarım seni cesaretinden ötürü! Böyle bir gelecekte yaşamayı göze alabildiğin için; sana sormamış olsalar bile...

Ekonomik sıkıntılar büyük boyutlardaymış, kanser, aids, kuş gribi gibi global hastalıkların önü alınamıyormuş, hormonlu ve sağlıksız gıdalar çarşıyı pazarı sarmış durumda ve sen dünyaya geliyorsun. Üstelik farkında olduğuna da eminim tüm bu sıkıntıların; doğduğun anda attığını öğrendiğim çığlıktan belli. Yoksa bu kadar şaşırmaz, üzülmez ve ağlayarak doğmazdın.
Ama yine de güzel günlerin seni beklediğine eminim Deniz bebek. Kız olarak dünyaya gelmenin ne büyük bir zorluk olduğunu yaşayarak öğreneceksin. Yine de moralini bozma, o güzel gülen gözlerini boncuk boncuk açma şaşkınlıkla. Umut her zaman vardır. Aslında umut her zaman da vardı zaten. Bir zamanlar ailedeki sırası sarı öküzden sonra gelen, eksik etek diye horlanan kızlardan, kadınlardan, bugün kadın cumhurbaşkanı seçilmesi olasılığının konuşulduğu topraklarda dünyaya geldin. Her ne kadar kadınlarımızı, kızlarımızı burkalara sokmaya çalışan gruplar olsa da, yine de var olan umut ışıkları senin de geleceğini aydınlatıyor, inanıyorum.

Hoşgeldin Deniz bebek, hoşgeldin.
İyi ki doğdun. Sen gelene kadar ailen bir kişi eksikti, biz bir kişi eksiktik ve dünya bir kişi eksikti. Bugün durum değişti.
Nice yıllara Deniz bebek, nice yıllara...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 2315
Kayıt tarihi
: 27.05.08
 
 

Yıl 1960. Adana. Çığlık çığlığa geldim bu dünyaya, niyeyse? İlk, orta lise ve Çukurova Üniversitesi...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster