Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
834
 

Hoşgeldin Hıdrellez

Hoşgeldin Hıdrellez
 

Yılda bir günde olsa hayallerimize odaklanalım ve yürekten inanarak Yaradanımıza yakaralım

İran’ dan Akdeniz Ülkelerine, Balkanlar’dan Anadolu’ ya birçok farklı kültürde, doğanın uyanması çeşitli etkinliklerle kutlanır. Ağaçların çiçeklenmesi, güneşin kendini hissettirmesi ve toprağın yeşermesinin yaşamlara bolluk bereket getireceğine inanılır.

Dileklerini yazıp suya atanlardan, gül dalına asanlara, toprağa altın gömenlerden cüzdanlarını açık bırakanlara kadar  Hıdrellez geleneğini sürdüren birçok farklı topluma rastlamak mümkündür. Bolluk bereket ise çok geniş bir kavramdır. Para pul sahibi olmak, altın, pırlanta mücevherler takmak maddesel bir bereketi içerse de kastedilen sadece bu değildir.

Bolluk Bereket, yaşamın her alanında kişinin hayatına aydınlık getiren bir olgudur. İletişimde bolluk bereket, eş dost ahbapla iyi diyaloglar içinde olup, arkadaş çevresinde aranılan sorulan bir kişiye bürünmek anlamına gelebilir. Ruhsal bolluk-bereket, içsel olarak genişlediğiniz ,farkındalığınızın katlanarak arttığı bir dönüşümdür. İş hayatında bolluk  bereket, iş olanaklarının arttığı, gelirin yükseldiği, yeni fırsat kapılarının açıldığı bir alandır.

Bolluk bereketin içeriğinde olmadığı hiçbir konu yoktur. Yaşamdaki her alanda vardır ve önemlidir. İşte ’’Hıdrellez’’ biz bedenlilerin, 365 gün yaşam koşuşturması içinde, ihmal ettiğimiz yaratıcı parçamızı aktive etmemiz, yılda bir gün de olsa yürekten inanarak niyetlerimizi beyan etmemiz ve bu dünyadan ne beklediğimizi kendinize hatırlatmamız için bir fırsattır.İster kağıda yazın ister toprağa çizin dileklerinizi ... Amaç kalbinizdekini  net bir şekilde Yaradanınıza bildirmenizdir.

Hıdrellez bu yılda çeşitli etkinliklerle bahara renk katacak gibi görünüyor. Ve bakalım  kimleri sevindirecek ? 5 Mayıs Pazar gecesi bize şah damarımızdan yakın olanla, kalbimizdekileri paylaşmayı unutmayalım. Tüm hayallerin gerçekleşeceği bir yıl olması dileğiyle...

                                                                                                 Ayperi Ferda Oral  

                                                                                                    Eğitimci Yazar

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yıl tüm niyetlerimin gerçek olmasını niyet ediyorum.

Melek Meryem 
 05.05.2013 0:37
 

bu etkinliğe bende kesinlikle katılmak isterim

hatice nur turhan 
 01.05.2013 21:44
Cevap :
Hıdrellez etkinlikleri tüm yurtta devam ediyor..  04.05.2013 23:02
 

Hıdrellez de umarım herkesin tüm dileği gerçekleşir Ben de her hıdrellez de kendime göre ufak bir kutlama yaparım baharın gelişi yazın yaklaşması içimi sevinçle doldurur

hatice nur turhan 
 01.05.2013 21:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5993
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster