Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '09

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
1141
 

Hoşgeldin Mete bebek

Hoşgeldin Mete bebek
 

Çoğul olmak güzel.


Dedemi çok severdim. Okullar tatil olunca Fethiye’nin kavurucu yaz sıcağından kaçarak Üzümlü köyümüze kaçardık. Tek odalı bir evde dedemin bütün torunları toplaşırdık. Evin önünde dedemin yaptığı çardağın üzerinde TRT’nin radyosundan (başka kanal yoktu) gelen Türk Sanat müziği eşliğinde hiç bitmeyen askerlik anılarını dinlerdik.

Nasıl bitsin hayatının koskoca 3 yılını askerlikte geçirmişti. Rahmetli dedeciğime sorardım: “Dede, senin Çanakkale’de şehit olan Mustafa dedem tek erkekmiş. Ee sen de tekmişsin. Babamın da 4 tane ablası var, hiç erkek kardeşi yok. Ee ben de tek oğlanım ama bizim soy ismimiz neden Kaptanoğulları?” Dedem gülerek 14 torununu baş ucuna toplar başlardı anlatmaya. “Benim dedemin dedesi bezirganmış. Kalkan limanına tekneyle gelen malları katırlara yükleyip civardaki köylülere satıyormuş. Yine o zamanlarda otel dediğimiz konaklama yerleri yerine hanlar varmış.

Bizim bezirgan ve oğlu, Üzümlü köyüne her geldiğinde aynı handa konaklıyormuş. Gel zaman git zaman hanın sahibi ile çok iyi ahbab olmuşlar. Fakat bezirganın oğlu, hanın sahibinin kızına aşık olmuş. Babasına o kadar ısrar etmiş ki, hanın sahibinden kızı istemek zorunda kalmış. Hanın sahibi; “seninle uzun zamandır dostluğumuz var. Seni severim bilirsin. Ama bu koskoca evde yanımda birtanecik kızım var. Başka çocuğum yok. O yüzden kusuruma bakma, kızımı senin oğlana verip gurbet hasreti çekemem” demiş. Bizim bezirgan baba, oğlunun umutsuz haline bakıp “al o zaman, bu oğlan sen de kalsın, evlenip yuvalarını kursunlar. Ben de daha çook erkek evlat var” demiş. Ne demiş atalarımız “büyük lokma ye, büyük konuşma.” Çok demiş ama bıraktığı erkek çocuktan itibaren 5 kuşak, hep tek erkek çocuk ile bugüne kadar gelinmiş.

Mazallah erkek çocuk olmasa ya da olanların başına bir şey gelse sülale soy ismine noktayı koyacak. Sonunda erkekleri ikiledik. Artık soy ismimiz gibi erkeklerimiz de çoğul oldu. Hayatta olsaydı bu işe en çok dedeciğim sevinirdi. Canım aşkım doğum gününde ikinci erkek çocuğumuzu, Mete bebeğimizi dünyaya getirdi. Kendine ve bize mükemmel bir doğum günü hediyesi verdi. Bilirsiniz bu işler zahmetli biraz. Ama biz hepimiz çok mutluyuz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gözünüz aydın. Mete bebek hoş geldi, safa geldi... Rabbim, Mete'ye ve sizlere uzun ve hayırlı bir ömür nasip etsin İnşaallah... Hayatınızı hep tebessüm tadında yaşayın İnşaallah... Sağlıca ve Mutlu Kalın...

Yorum Dükkanı 
 11.11.2010 16:42
Cevap :
Teşekkür ederim.  25.11.2010 12:42
 

Bize katıldığı için çok mutlu olduk.

€zqi 
 29.10.2010 20:30
Cevap :
Teşekkür ederim Ezgicim, ama biz de dört gözle yazını bekliyoruz.  03.11.2010 22:36
 

Çok çocuk olmalı bir evde; hır gür, ses, darmandağın, ama sevgi dolu... Bir evi yuva yapan içinde gülen çocukların olmasıdır, darısı 3...ye Eşinize selamlarımı iletin, yaş günükutlamak için en güzel sebebi bulmuş bile, darısı olmayanların başına. Hayırlı ve üretken bir ömrü sevdiklerinizle yanyana sürmeniz temenimdir.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 13.06.2010 23:35
Cevap :
Teşekkür ederim.  14.06.2010 10:20
 

Mete nin ne kadar güzel bir bebek olduğunu gözümle de görmüştüm ama Ali yazını önermiş, bir de baktım ki resmi de çok güzel çıkmış. Sağlıkla büyüsün inşallah..

reyhan gülcü 
 14.10.2009 11:30
Cevap :
Teşekkürler. Sizin Işık da maşallah çok tatlı. Gerci babasına çok çekmiş ama her güzelin bir kusuru vardır.  15.10.2009 9:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 208
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 7142
Kayıt tarihi
: 08.11.07
 
 

1971 Fethiye’de doğdum.  2000 yılından beri evliyim. Büyüğü 8 yaşında, diğeri 3 yaşında iki o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster