Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
332
 

Hoşgörü

Hoşgörü
 

Geçtiğimiz günlerde Manisa' da çok ilginç bir olay yaşandı. Kıyılan bir nikah esnasında, nikah memurunun sorduğu, eş olarak kabul ediyor musun sorusuna gelin adayı ''Hayır demek ne mümkün, tabii ki evet'' diye cevap verince nikah memuru nikahı iptal etti ve tüm ikna çabalarına rağmen nikahı kıymayı reddetti.

Nikah memurunun nikahı iptal gerekçesi de şöyle:

''Biz, çiftlerin ağzından çıkan ilk kelimeye bakarız. Nikah masasına hayır demek için gelinmez. Sonrasında bin defa da evet deseniz bizim için değişmez. Biz hakimler gibi karar veriyoruz. Çiftlerin vereceği cevap kısa ve net olmalı. Duruma üzülmedim, pişman değilim. Kanunu yerine getirdim. Çiftler nikah masasında şaka yapmasın.''

 

Bu bir Zaytung haberi değil. Şaka gibi ama gerçek. Neye şaşıracağımıza şaşırıyoruz. Nikah memurunun abartılı derecede ciddiyetine mi, kendisini hakim yerine koymasına mı, kendisini aşırı derece önemsemesine mi, hoşgörüsüzlüğüne mi, gelin ve damatla birlikte 60 kadar davetliye yaptığı saygısızlığa mı? Tuhaf ki ne tuhaf. 

 

Hangi Hakimi Örnek Almış?

Hakim gibi karar veriyormuş. Son yıllarda hakimlerin verdiği ''hoşgörü'' içeren kararlara bakınca oradaki tuhaflıkları da görüyoruz. Hangi hakimi örnek alıyor acaba bu ciddi nikah memuru? Karısını defalarca bıçaklayarak öldüren adamın cezasında, iyi hal indirimi yapan hakimi mi, otobüste ya da sokakta kıyafetini beğenmedikleri kadınlara saldıranları serbest bırakma kararı alan hakimi mi? Bu hakimleri örnek almamıştır. Çünkü bu hakimler olabildiğince '' hoşgörülü'' davranmışlar. Hem de vicdanları yaralayarak. Rahmetli Aydın Boysan' ın bu tür insanlar için söylediği güzel bir söz var: Vicdan fukaraları.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 160
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 187
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster