Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '18

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
196
 

Hosting ve Domain Nedir

Hosting ve Domain Nedir
 

1- Domain (Alan adı) kavramı
Domain; (Alan adı) internet üzerinde tescil işlemi olarak da adlandırabilir. Yani aslında her bir web sitesinin web aleminde var olabilmesi için bir IP (Internet Protokol ) adresi ( 11.11.111.11 gibi ) olmak zorundadır. Takdir edersiniz ki sitemizi ziyaret etmek isteyenlere böyle bir numara yerine bir isim vermenin daha kolay ve akılda kalıcı olacağı aşikar. Web siteleri DNS (Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır ve ip adresleri üzerinden yayın yapar.

Domain
Domain; kısaca sizin web dünyasındaki kimliğiniz (IP) diyebiliriz. İnternette yer almak istediğiniz takdirde ilk olarak alan adınızı (domain) satın almanız gerekir. Aslına bakarsanız tam olarak bir satın alma diyemeyiz çünkü aslında bahsi geçen alan adını sadece kiralayabiliyorsunuz. Bunu 1 yıldan 10 yıla kadar yapabiliyorsunuz ve Google’ın 3 yıl ve daha üzeri kiralanan alan adlarını biraz daha ciddiye aldığı hakkında bilgiler de mevcut.

Domainler
Domainler genel olarak iki ana gruba ayrılırlar:

1. Uluslararası domainler:
Bu domainler ABD’den ICAAN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu domainlerde istediğiniz alan adını sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsiniz. Bu domainlerin diğer bir özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. Uluslararası domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar;
.com= Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır. İngilizce de ”commercial” anlamına gelmektedir.
.net= İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinden kısaltılmıştır.
.org= Organizasyonlar için kullanılır “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır.
.biz= Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen “business” kelimesinden kısaltılmıştır.
.info= Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede “information” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.pro= Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.name= Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır. İngilizcede “nickler” kelimesinden üretilmiştir.
.edu= Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. “education” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.gov= Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. “government” kelimesinin kısaltılmışıdır.

2014 yılı itibari ile domain uzantılarında alışılmış domain uzantıları dışında yeni uzantılarda kabul edilmiştir. Bunlardan da bazıları;
.xyz .club .online .life .today .shop .store .solutions .world .live gibi…

2. Coğrafi veya yerli domainler:
Bu domainler de tescil edildikleri ülkenin internet takısı domainin sonuna gelir. Örneğin domaini Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini Türkiye’de ODTÜ yürütmektedir.
Burda ilk başvuran alırdan ziyade şirket ya da kurumun belgelendirme ve onay süreçleri devreye girer.

Şimdi domain ( alan adı ) kavramını artık anladığımıza göre hosting kısmına geçebiliriz.

2- Hosting (Barındırma) kavramı
Web sitesini hazırladınız,tüm dosyalar, resimler, programlar hazır fakat bunu nerede yayınlayacağız? İşte bu noktada hosting ihtiyacımız ortaya çıkar. Takdir edersiniz ki web sitesi 7/24 yayında olmalı her zaman tüm altyapı ve arkaplan programları ile çalışır durumda kalmalı. Siteniz için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana Hosting denir.

Hosting
Hosting ; bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu adlı makinalar üzerinden gerçekleşir ve günün her saati tüm altyapısı ile sitenizin ve sitenizde çalışan programların çalışır olarak hizmet vermesini sağlar. Sunucular devamlı olarak açık ve internete bağlıdır.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda devamlı olarak sistem mühendisi, jeneratör, klima, yüksek hızda internet vardır. Ayrıca maillerde yine bu sunucular üzerinden sağlanmaktadır.
Hosting hizmeti domainin (Alan Adı) DNS ( Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) üzerinden sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Hem web siteleri hem mail adresleri sunucu üzerinden ip protokolü (Internet Protokol) ile sizin bilgisayarınızla bağlantı kurmaktadır. Günümüzde bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve aylık yada yıllık olarak yer kiralama hizmeti sunmaktadır.

Hosting hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlardır;

Server özellikleri
– Hız (Sitenizin açılma hızı)
– Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
– Desteklediği programlar ve genel özellikler

Hız: Genel olarak sitenizin hızlı olmasının iki kaynağı var. İlki; sitenize giren ziyaretçinin internet bağlantısı ikincisi de hosting hizmetinizin verildiği sunucu. (Web sitesinin hızlı olmasının ayrıca kendi iç dinamikleri var ki şu an konumuz hosting olduğundan o kısmı es geçiyorum ) Eğer server’ın internet çıkış hızı düşük ya da kapasitesi üzerinde hosting hizmeti veriyor ise bunlar site hızını düşürecektir.

Verilecek Alanın Boyutu: Web sitesinizin boyutu ve mail trafiğini de göz önüne alarak bir alan boyutu seçmeniz önemli olacaktır. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği: Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, PHP gibi) ile yapılmaktadır. Buna göre de eğer web sitenizde PHP kullanacaksanız daha yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir hizmet sunan Linux Hosting paketlerini kullanmanız daha iyi olacaktır. Eğer ASP, ASP.NET gibi programlar kullanıyorsanız da Windows Hosting seçmeniz daha yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir sonuç verecektir.

Server
Bunların dışında da hizmet vermeyi düşündüğünüz coğrafi bölgeye göre de seçim yapmanız avantajlı olaraktır. Eğer Amerikan pazarına yönelik bir site düşünüyorsanız sunucularını Amerika’da barındıran bir hosting hizmeti almanız takdir edersiniz ki çok daha faydalı olaraktır.

Son olarak hosting hizmetlerini de satın almadığımızı ve sunucularda bize ayrılan alanları sadece kiraladığımızı unutmamak gerek.
https://aykirisesler.com/teknoloji/hosting-ve-domain-nedir/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Kayıt tarihi
: 07.02.18
 
 

AYKIRISESLER | HEP AYNI SESLERİ DUYMAKTAN SIKILMADIN MI? | Güncel olarak kaleme alınan kişisel bl..