Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '07

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
2430
 

Hrank Dink cenazesinde gözden kaçanlar...

Hrank Dink cenazesinde gözden kaçanlar...
 

Hepimiz üzüldük, hepimiz utandık. Aynı topraklarda yoğrulmuş, çocukluğu onlarla geçmiş, komşuluk denen kutsal kavramı onlarla yaşamış biri olarak herkes gibi cenazeye koştum. Dünya böyle bir cenaze merasimini çok az görmüştür. Hepimizin üstünde biraz utanç, biraz eziklik vardı. Gurur verici olan şeyse ülke olarak gösterdiğimiz hassasiyetti. Fakat buna rağmen bir Türk olarak alındığım ve üzüldüğüm ya da hissettiğim gözden kaçan bir olgu da yürüdü iyi niyetli insanlar arasında.

Bu kalabalık , bir sembolün peşinden yürüyerek anlamlı bir mesaj vermek isteyen çok önemli bir tepkinin kalabalıklığıydı. Bu kalabalık eğer "hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz" pankartının arkasından yürüdüyse bu sadece o güne ait bir patlama değildi insanlardaki. Bizler ne aslanlar verdik bu yolda. Biz hala şehitler veriyoruz, bu ülke topraklarında yaşayan tüm topluluklar rahat ve huzurlu olsunlar diye.Cenazedeki olağanüstü kalabalık KESİNLİKLE BİR ÖZÜR KALABALIKLIĞI DEĞİLDİR. TÜRKİYE TARİH BOYUNCA ZOR DURUMDA KALAN AZINLIKLARA KUCAK AÇMIŞTIR.

Ama maalesef böylesine anlamlı bir günde bile hafifte olsa çirkin bir rüzgar estirilmek istenmiştir. Bu hislerimin doğru olduğunu tören sırasında konuşma yapan din adamı da " BU ERMENİ DÜŞMANLIĞININ NEDENİ" cümlesinde gördüm. Sayın din adamına sormak lazım HANGİ ERMENİ DÜŞMANLIĞINDAN BAHSEDİYOR? Üstelik böyle üzücü bir günde. Kime mesaj göndermek istiyor. Bu kalabalığın mesajını yanlış algılayanlar ve bundan politik kazanç sağlayarak Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak isteyenler adeta halkların kardeşliğinin sembolü olan HRANT DİNK'e de ihanet etmiş olurlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye Cumhuriyetini kurucusu Ulu Önder Atatürk "Ne Mutlu Türküm Diyene" diyerek Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında elbette kürtler,rumlar,ermeniler,çerkezler v.s. var.Ama asıl olan yaşadığımız toprakların insanı olarak o toprakla gurur duymaktır.Yani Türk olmakla.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Türktür etnik kökeni ne olursa olsun.Hrant Dinkte bir televizyon programında şu açıklamayı yapmıştı.Ben ermeni türkü değilim.BEN TÜRKÜM etnik kökenim ermeni Türklüğümlede gurur duyuyorum.o yüzden bu toplanan yüzbinler bir şeyi yanlış yapıyor.oda şu;"Hepimiz hrantız.ama ermeni değiliz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Türkleriz. Ne Mutlu Türküm Diyene. M.Kemal ATATÜRK

cemkesici 
 25.01.2007 22:07
 

Sevgili Kardeşim Duygularımıza tercüman oldunuz elinize yüreğinize sağlık Dink in katledilmesini fikirlerine katılan katılmayan herkez protoste etti tepkilerini cenazeye katılarak dile getirdiler Bu ülkede asırlardır beraber yaşadığımız ülkesine bayrağına bağlı herkez bizim kardeşimizdir,yurttaşımızdır bunu vurgulamak için cenazede idi yüzbinler ama töreni düzenliyenler binlerce pankart dağıtlmalarına rağmen birtek Türk Bayrağı dağıtmadılar konuşmalarında imalar gizli idi bence bu kardeşlik rüzgarını iyi kullanamadılar umarın yüzbinlerin mesajı yerine ulaşmıştır Tepkisizlik ülke düşmanlarının canilerin cesaretini arttırıyor çünki. Herkezin aklını başına alması ve barış dolu günler geçirmemizi diliyorum.

Ersen Gürpınar 
 25.01.2007 15:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 641
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3161
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

İstanbul' da doğdum. Antikacı, saray restoratörü ve eksperim. Antika konusunda 50’ye yakın belgesel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster