Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
203
 

Hrant Dink davasında başbakanın kanaati "Faillerle ilgili ceza bundan daha başka olmaz."

Hrant Dink davasında başbakanın kanaati "Faillerle ilgili ceza bundan daha başka olmaz."
 

"Faillerle ilgili ceza bundan daha başka olmaz."

Gazeteci Hrant Dink, 5 yıl önce bugün İstanbul’da silahlı saldırı sonu öldürülmüştü. 32 saatte yakalanan sanık sonrasında yargı süresi uzamış da  uzamıştır.

İnsan hayatı , en büyük değerdir. Bu bakımdan bir insanın hayatı için yapılabilecek her şeyin yapılması vicdanlarda ve yasalarda kural olmuştur. Hrant Dink de herşeyden önce bir insandı.  Bu ülkenin bir vatandaşıydı. Dolayısı ile bu ülkenin diğer vatandaşlarına gösterilen özen, verilen değer ona da verilmeliydi. 

Verildi mi derseniz bence hayır. Ancak ona verilen değer ülkenin diğer vatandaşlarına veriliyor mu, sorusuna verilecek cevap da hayır olacaktır. Türkiyede işlenen tek cinayet o değildir ki, biz yargının veya devlet güçlerinin onun dava sürecinde neler yaptığını tek örnek olarak alalım. Hergün Türkiyede birçok cinayet işleniyor. Kiminin suçluları yakalanıyor, kiminin  yakalanmıyor. Bazen çok kısa sürelerde davaların tamamlandığını biliyoruz. Bu da bize birşeylerin istendiği doğrulukta gitmediğini gösteriyor.

Hatırlayınız, Hizbullah yöneticilerinin suçlarını itiraf etmelerine rağmen davaları on yılda bitirilememiş ve serbest kalmışlardı. Eğer bir yargı kurumu bu kadar önemli bir davayı on yılda bitiremiyor, kimi davaları ise çabucak bitiriyorsa burada yargıdan kaynaklanmayan bir şeyler var demektir.

Hırant Dink davası da beş yılda anca bitirilebilmişse bunun sonuna nokta değil bir soru işareti koymak gerekecektir.  Sayın başbakanın bir televizyon kanalına verdiği demeçde söylediği "Faillerle ilgili ceza bundan daha başka olmaz." Sözü bu soru işaretini daha da kalınlaştırmaktadır. Başbakan, hükümetin başıdır ve bu hükümetin yargıyı ne hale getirdiği ortadadır. Yine aynı söyleşide başbakanın davanın temyiz aşaması olduğundan bahsetmesi sadece bir ayrıntı gibi görünmektedir. Zira başbakanın görüşüne aykırı kararlar içinde olan yargı mensuplarına neler olduğu meydandadır.

Muhakkak ki her Türk vatandaşı bizim vatandaşımız, yasların eşit korumasında olan insanlardır. Veya öyle olmalıdır. Bu dava sanki o dönemde “Ermenilerden özür diliyorum” kampanyası ile birlikte başka yönlere çekilmiş, diğer öldürülmelere gösterilmeyen duyarlılık gösterilmiş ve gösterilmektedir.

Dink ailesi ve yandaşları dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in de aralarında bulunduğu 28 kişi ile Trabzon Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube görevlileri, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube görevlileri ve Trabzon Jandarma görevlilerinin cezalandırılmasını talep ediyorlardı.

Bu davada adı geçen bu kişilerin suçlu olup olmadıklarını bilmiyoruz.   Malum demeçten sonra açıkçası mahkemenin adil karar verdiğinden de emin değiliz. Ama Hırant Dink cinayetine bir çok başka cinayetlerden çok daha fazla önem verildiğine eminiz. Bir şeye daha eminiz ki o da içine siyasetin bu kadar çok girdiği bir yargının kararından kimsenin tam olarak memnun olmayacağıdır. Hrant Dink yanlıları itirazlarının biraz da etnik kimliklerinin ayrılığı ve gündemde olması nedeni ile  olduğunu düşünüyoruz. Bu ve benzeri davalar  içine siyaset girmiş bir yargının  insana gerçek değerini vermeyeceğine bir kanıttır.
Cinayetler her zaman olacaktır. Ama dileğimiz siyasi olmayan bir yargının kalpleri yaralamayacak bir hızla  bu davaları herkesi tatmin edebilecek biçimde sonlandırmasıdır.

İzmir 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, İnsan canı kutsaldır. Gerekçesi ne olursa olsun, cana kıyılmaz. Ancak, her ne kadar Hrant Dink Ermeni kökenli biri olsa da o bir Türk vatandaşıdır. Hrant Dink'in öldürülmesi kimlere çıkar sağlayacaksa, azmettirircileri o tarafta arasınlar. Hrant Dink'in öldürülmesi Türklere bir çıkar sağlamaz, aksine zarar verir. Sağlasa sağlasa Ermeni diasporasına çıkar sağlar. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

Recep Altun 
 19.01.2012 11:37
Cevap :
Merhaba Aklı başında her insan gibi aynı fikirleri paylaşıyoruz. Bu davada herkesin daha dikkatli olması gerekir diye düşünüyorum. Saygı ve selamlar...  19.01.2012 14:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1622
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster