Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
354
 

Hrat Dink'in Ölümünün 2. Yılında

Hrat Dink'in Ölümünün 2. Yılında
 

Ayakkabıların onuru ifade edişi. (Alıntı)


” Adalet İçin, Eşitlik İçin, Bebeklerden Katil Yaratan Karanlığa Işık Düşürmek İçin”

Dün Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ölümünün 2. yılında, vurulduğu yerde binlerce kişi tarafından anıldı.

Konu ile ilgili 20.01.2009 tarihli Radikal Gazetesinin yaptığı habere yorum yazan “ard_a” rumuzlu okuyucu “SEN bu ülkeye fazla geldin Hrant Dink. Olabildiğine açık sözlülüğünle ... rant elde edip, cebini doldurup sonra da gidip o hazır özgürlükler cennetinde yaşamamanla fazla geldin. Katillerinin istediği gibi ırkçı olsaydın Ermeni’yim ama Anadoluluyum deyip de onların tek millet ideolojisiyle dolu yüreklerine fenalıklar geçirtmeseydin şimdi yaşıyordun.” (radikal) şeklinde üzüntülerini dile getiriyordu. katılıp katılmamak okuyucuyu ilgilendirir.

Bu ülkede hem solcu hem de azınlık olmanın zorluklarını biliyordu Hrant.

Enverist yapılanmanın sonuçlarından sadece biriydi Hrant Dink cinayeti. Bu topraklar üzerinde yaşayan insanların etnik kökenleri dikkate alınmadan Türkleştirme çabaları Enverist yapılanmanın temel özelliğidir.

“Ya sev, ya terk et!” mantığının kaynağıdır Enverist yapılanma.

Sivas Kongresi sırasında “Milli mücadele önderlerinin İttihatçı olmadıklarını kanıtlamaları adeta mükellefiyetti.” (atam.gov.tr)

Anadolu topraklarında yaşayan değişik etnik kökenli halkların kurtuluş mücadelesine katılmalarındaki en büyük pay Atatürk’ün bu insanları kucaklayıcı tavırları olmuştur. Bu nedenle Atatürk Milli mücadelede Ermeni tehciri gibi ayrıştırıcı davranışlara neden olanları mücadeleye kabul etmemiştir.

Ne olduysa oldu Cumhuriyetten sonra (özellikle Atatürk'ün ölümünden sonra) bu zihniyet yavaş kadroları ele geçirmiş ve günümüze gelinmiştir. Hem de Atatürk maskesini kullanarak.

Her ne kadar Kontrgerilla, Gladyo, Ergenekon, Susurluk gibi kavramların Türkiye’nin NATO’ya girmesinden sonra şekillendiği biliniyorsa da hazır olan zihniyetle örtüşmeleri çok kolay olmuştur. Her şeyin en iyisini onlar bilirler çünkü. Avamın düşünmesine gerek yok.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Atatürk cumhuriyeti, ondan sonra İsmet İnönü'den beri ENVERİST oldu... ALBAY İSMET kurtuluş savaşına katılıncaya dek Enver'in karargahında çalışmıştı... Atatürk sonrası tekrar ENVER karargahı yaptı CHP 'yi ve ülkeyi... Atatürk onu boşuna başbakanlıktan almadı. O hasta haliyle de KÜS olduklarını herkes bilir. Saygımla

UFUK KESİCİ 
 01.02.2009 1:29
Cevap :
Günümüz Atatürkçülük maskesi altındaki gerçek yüz İnönü. Yorumunuz için teşekkürler efendim. Saygılarımla...  01.02.2009 18:21
 

Her ne kadar Kurtuluş Savaşı bağımsızlık adına yapılmış bir halk hareketi olsa ve bunun sonucu TC kurulsa da, Toplumun siyasi ve ekonomik örgütlenmesi Türkiye'de tepeden aşağıya doğru olmuştur. Yani toplumun en seçkin kişileri devletin işleyiş ve yönetimi hakkında hep son söz sahibi olmuşlardır. yüzde 90 kadarının okuma yazma bile bilmediği bir toplumda bundan iyisi zaten olamazdı. Sanırım bu tepeden inme devlet ve millet sahiplenmesi artık daha bir toplumsal yaygınlık göstermeye başladığından tepede oturup nutuk çekerek milleti gütmeye alışmış olanlar rahatsız olmaya başladılar.

Muharrem Soyek 
 29.01.2009 11:19
Cevap :
Doğru söze ne denir? Yorumunuz için teşekkürler.  29.01.2009 17:16
 

Herkes her şeyi biliyor da... Bu ergenekon davasında emekli generallerden çok il içeri alınacaklar, Süleyman Demirel, Tansu Çiller ve Mesut yılmaz'dır yaa... Daha Kenan evren falan saymadım... Saygımla

UFUK KESİCİ 
 25.01.2009 12:35
Cevap :
Özellikle Kenan Evren ve Çiller. Saygılarımla.  25.01.2009 17:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 124
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 903
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

1955 Milas doğumluyum. Nüfüs kaydım orada ama "doğduğun yer değil, doyduğun yer" memleketin olurmuş ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster