Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3805
 

Hudutlarımızı koruyanları koruyamadık

Hudutlarımızı koruyanları koruyamadık
 

YİNE 15 OCAĞA ATEŞ DÜŞTÜ.
BELKİ 15 ÇOCUK BABASIZ KALDI,
BELKİ DE 15 BEBEK BABALARINI GÖREMİYECEK.
15 TANE TABUT AL BAYRAKLARA SARILACAK.
BELKİ DE ÜLKENİN 15 YERİNDEN AĞITLAR YAKILACAK,
15 YÖNDEN GÖZYAŞLARI SELLER GİBİ AKACAK.*

...Bu 15 kahramanın kanı yerde kalmamalı. Kalmayıncaya kadarda sayfamı karartıyor ve yazılarıma bir süre ara veriyorum!
Ne zaman ki yüreğimize su serpilir, ne zaman ki “Bölücü terör örgütü ile mücadeleye, yurt içinde ve yurt dışında artan bir kararlılıkla devam edilecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.” safsatasından vazgeçilir de belki o zaman dönerim sözümden!!!

Aktütün Karakolu saldırısında terör örgütü PKK’nın bir süredir hazırlık yaptığı, örgütün Kuzey Irak’ta bulunan Kandil’den sonraki en büyük kampı Zap’ta barınan teröristleri kullandığı ortaya çıktı. Saldırıdan önce teröristlerin Irak toprakları içine sınıra yakın bölgelerde uçak ve helikopterlerin bombalamalarına karşı çok sayıda sığınak hazırladığı ve buralarda saklandığı öne sürüldü.

...350 kişilik bir ordu nasıl oluyorda fark edilemiyor? Saldırı göstere göstere gelmiş. Üstelik ikinci saldırı öğleden sonra başlamış! Sanki büyük bir ihmalle karşı karşıyayız. Etrafta başka askeri birlik yok mudur? Varsa neden gelmezler? Bir avuç çapulcu nasıl karakola saldırmaya cüret eder? Sayın Başbuğ gereken soruları soracaktır elbette. Daha fazla sahiplenmek lazım askerlerimizi, daha fazla özen gösterilmeli… Dağın başına çentik, savunmasız bir baraka kurup gencecik çocuklar oraya bırakmak onları göz göre kaderleriyle baş başa bırakmak demektir.

Dünkü saldırıya yaklaşık 350 terörist katıldı. PKK'lı teröristler saldırıya uçaksavar, ağır makineli biksi, taşınabilir havan toplarıyla geldi. Dün saat 13.00 sıralarında başlayan saldırıda teröristler önce, Aktütün Karakolu’nun uzak korumasını sağlayan Bayraktepe kesiminde konuşlandırılan askerleri hedef aldı. Bu bölgeye uçaksavar ve ağır makineli silahlarla saldıran teröristler, askerleri de burada şehit etti.

...Vatan için ölmek görev ve şereftir. Ama boşu boşuna ölmek? Gündüz vakti başlayan saldırıya neden destek gelemiyor? Nerede kaldı üstün teknolojimiz? Asker orada çatışırken neden yalnız bırakıldılar? Kahrolası bu işlerin arkasında yatan sır nedir? Zavallı çocuklar, destek göremeden öldüler. TSK kendini sorgulasın artık. Geri püskürtmek ne demek ya, sıkıştırıp hepsini yok edemiyor muyuz?

Şemdinli'deki Aktütün Karakolu'na geçen Mayıs ayında gece 150-200 kişilik grupla iki koldan saldırı düzenlenmiş çatışmada 19 PKK'lı ölü ele geçirilirken toplam 6 güvenlik görevlisi şehit olmuştu. Aktütün Karakolu’na 16 yıl önce de PKK tarafından baskın düzenlenmişti. Irak'taki kamplardan gelen 500 kadar terörist, 100 kişilik karakola RPG-7 roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırmış 22 asker şehit olmuştu.

...IRAK SINIRINA EN YAKIN JANDARMA KARAKOLU BÖYLE Mİ KORUNMALIYDI?
Böyle bir çatışmada takviye güç ne kadar sürede gelir veya neden gelemez?
Saldıran teröristler nasıl oradan sağ olarak ayrılır? Kışlalara, lojmanlara, ağalara, paşalara, bürokratlara, vekillere har türlü koruma yapma lüksümüz var da bu yiğitlere neden barakalar reva görülür? ABD'nin istihbaratı (!) bir rehavet mi yarattı üzerimizde acaba?

...Şubat ayında yapılan operasyon başarılı mı geçti şimdi? Bu tartışmalar Genel Kurmay eski başkanı Büyükanıt’la CHP’yi nasil karşı karşıya getirdi anımsayınız. Madem başarılıydı neden verdiğimiz kayıplar operasyon öncesinden daha vahim durumda? Yeterli tedbir alınmamış ki aynı karakola 3 kere baskın yapılmış 43 yiğidimiz şehit düşmüş.

Bunun hesabını kim verecek?
Bütçemiz mi yok?
Gücümüz mü yok?
Neyimiz eksik?
NEYİMİZ?

*F.Kara-yorumcu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saldırı başladıktan sonra ilk bir saat içinde saldırınlar nasıl olurda çember içine alınamaz? Kaçış yolları kesilip çember içinde kıstırılıp etkisiz hale getirilemez! Nasıl? Madem güçlü bir ülkeyiz geçen kış çıkıp bayrak dikemediğimiz kandile bu yaz niye çıkıp bayrak dikmedik!? Çıkmayın mı dediler? Yoksa şehit vermemek için mi yapmadık???

A y s a n c a 
 06.10.2008 22:13
Cevap :
Sayın Aysan, duyarlılığınız için teşekkür ederim. Belirttiğiniz gibi söylenecek o kadar çok şey var ki! Ama kişileri ve kurumları eleştirme tabuları yıkıldığı zaman her şey daha anlaşılır ve çözümlenebilir nitelikte olacaktır. Artık zaman o zamandır. Bunun hesabını birileri vermelidir. Saygıyla...  06.10.2008 23:52
 

her halta para bulunuyor , askeriye için bütçe eksik olur mu ? sadece özgür değiliz, kararlarımızı kendimiz veremiyoruz sorun orda, başımız sağolsun hemşerim, bayram seyran zehir oldu

Dilek Fuçucı 
 06.10.2008 11:11
Cevap :
Paranın lafı ediliyorsa bu çok ayıp ve rencide edicidir. Ödenek mi verilmiyor açıklansın. Bu bile mazeret olamaz çünkü 2 tane kışlanın dış cephesini bir sefere mahsus boyatmazsınız bu bile huduttaki kahramanları daha güvenli yere konuşlandırmaya yeter. yeterki istensin. Sevgiyle...  06.10.2008 23:48
 

Sorulacak çok soru var.Fakat verilen cevaplar hep aynı.Lanet olsun bunlara göz yumanlara.Başımız sağolsun.Saygılarımla...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 05.10.2008 15:56
Cevap :
Verilen cevapların hepsi halkı yatıştırmaya, sorumluları gölgelemeye yönelik. Artık halkımız bunları yutmuyor ve rahatlıkla "Kral çıplak" diyebiliyor. Herkes görevini layıkı ile yapmalıdır, yapamıyorsa hesabınıda vermelidir yeter artık canım-cicim; ağam- paşam ayakları...Saygılar, sevgilerle...  06.10.2008 23:44
 

Acımız çok büyük Oktay Bey. SAyfanız protesto nedeniyle kaartılacak tabi ama aynı nedenle yazı yazıp yazmamanız sizin sorununuz. Artık gerçek anlamda bir hesap sorma ve sorumluların istifa etme günüdür. Dağlıcanın veya 5 kez basılan aynı yerlerin altında yatan ihmaller sorgulansaydı Vatan Millet diye üzeri yorganlanmasaydı, askeri harcamalar denetime tabi olsaydı vs. aynı sonuçla karşılaşacağımızı hiç sanmıyorum. İsabetli yazıydı. Saygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 05.10.2008 14:21
Cevap :
Bu olaydan sonra ders çıkarması gerekenler hiç bir mazeretin arkasına sığınmamalıdır. Her şey ap açık ortadayken maval okumasınlar. TSK' da kendini sorgulamalıdır. Saygılar.  06.10.2008 23:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 301
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 5642
Kayıt tarihi
: 05.11.06
 
 

Söz konusu Atatürk ve Laik Cumhuriyet ise; asla tarafsız olamam! Ben; İş ve özel hayatımda Cumhur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster