Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
664
 

Hükümet, özel dershanelerin kapatılma sinyalini mi veriyor?

Hükümet, özel dershanelerin kapatılma sinyalini mi veriyor?
 

Tabloya birlikte bakalım.

Başbakan, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Hilton Oteli’ndeki organizasyonunda yaptığı açıklamada, üniversiteye hazırlık kurslarının kaldırılabilme ihtimâlini çağrıştıracak şekilde açıklama yapmış.

Üniversite hazırlık kurslarını kaldıracağız dememiş ancak, "Bu bir garabet. Bundan ülkemin kurtulması lazım, milletçe kurtulmamız lazım" diyerek kamuoyunun nabzını yoklayacak şekilde sinyaller vermiş.

Hiç şüphesiz böyle bir durumda tavrımız, her zaman olduğu gibi üniversite hazırlık kurslarının kaldırılmasından yana olacaktır. Çünkü banknot pozisyonunu sağlam almış aileler olduğu gibi, pozisyonunu alamamış ailelerin de olduğunu çok iyi bilmekteyiz.

Ancak bir an için üniversite sınavına hazırlık kurslarının kaldırıldığını düşünelim. Bu siyasi partilerde de böyledir, sivil toplum örgütlerinde de… Milyonların organik ya da duygusal ilişki içerisinde olduğu yasal bir yapıyı yasaklamaya, yıkmaya ya da kapatmaya kalkarsanız, filmin bir sonraki karesinde olacaklara da kendinizi hazırlamışsınızdır demektir.

Peki neler olabilir?

Haddinden fazla şiddet gayedeki hikmeti yok eder. Maddi durumu iyi olmayan vatandaş bu işten faydalansın diye dershaneleri kapatırsanız, serbest piyasa ekonomisinin olduğu bu ortamda bu sefer özel ders ücretlerini bir anda üç, dört ve hatta belki bilmem kaç katına çıkartmış olursunuz.

Bu seferde çocuğunu hiç değilse zar zor dershaneye gönderecek kadar parası olan kesimi de tamamen mağdur etmiş olursunuz.

Üniversite kapısındaki milyonlarca genci, farklı ideolojik fraksiyonların ‘ücretsiz ders organizasyonlarının’ kapısına kendi elinizle teslim etmeniz hayati bir detay olarak karşımıza çıkacaktır ki…

Bu kadarla da kalsa iyi.

Özel ders veren öğretmenler bu işi genellikle evlerde gerçekleştirdiğinden ve bunlarda maliye kayıtlarına girmediğinden, şu anda olduğu gibi ellerine geçen gelirin vergisini de ödemeyeceklerdir.

Hâli hazırda zaten yaşanan bu kayıt dışılık, en azından dershaneler sebebiyle, nispeten az olduğundan belki de ihmâl edilebilecektir.

Fakat özel dershanelerin kapatılması, iktisaden bir hizmet üretimi anlamına gelen ‘özel ders’ lerin bedellerinin de kayıt dışına itilmesine sebep olacaktır ki, bu durum GSMH’nin (Gayri Safi Milli Hasıla) gerçeği yansıtmayacak şekilde hesaplanmasına kadar bir takım olumsuz sonuçlar doğurabilecektir.

Hülâsa; yazımızın başında ne söylediğimizin farkındayız ve yazımız boyuncaysa bunun aksini savunduğumuz suizannına kapılmış olabilirsiniz.

Lâkin tavrımız yine aynıdır ve bu kursların kapatılmasından yanadır.

Altını çizmek istediğimiz nokta şudur; gençlerimize hayatı zehir eden ÖSS’den bahsetmeden, öğrencilerin bu canavardan kurtulmak için bir can simidi olarak gördükleri dershanelerin kaldırılmasının işaretlerini vermek, zehrin varlığını göz ardı ederek, panzehire neden ihtiyaç duyuyorsunuz ki? diye sormaya benzer.

ÖSS’ye kalıcı ve köklü bir çözüm bulunmadan özel dershanelerin akıbeti ile ilgili yapılacak her türlü yorum, bulutların üzerinde zıp zıp zıplamaya benzer.

Sabrın sonu ile

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Amaçlanan ne tam olarak , anlamak mümkün değil ya da anlıyoruz da kabul etmek mümkün değil. Ürkütücü sonuçları da getirebilir.esenkalın.

Ezgi Umut 
 15.07.2008 21:02
Cevap :
Sevgili Ezgi, sanıyorum amaçlanan su musluklarının başını tutan özel dershaneleri kapatmak ve eğitimdeki fırsat eşitsizliğini giderip eşitliği sağlamak. Ancak daha akılcı çözümler bekliyoruz. Teşekkürler değerli yorumun için.  29.07.2008 13:20
 

gerçekden anlayamıyorum.. öğrenim hayatı boyunca gösterdiği performans değerlendirilip üniversiteye yerleştirme çok mu mantık dışı..bence bundan daha doğalı, olması gerekeni yok.. 3 saat içinde neyi değerlendiriyolar neden not ortalamaları göz ardı ediliyor..ben bunlara mantıklı bi açıklama bulamadım hiç..

hülya akbas 
 20.06.2008 12:29
Cevap :
Hülya, not ortalamalarının ihmâl edildiğini sanmıyorum. Hatta bizim zamanımızda okul birincileri kontenjanı gibi birşey vardı ki, sanıyorum hâlen de var. Teşekkürler yorumun için.  22.06.2008 21:24
 

Ben sanslilardanim, Baver Bey. En sanslilar kategorisini kil payi (bir yil farkla) kacirdim. Yine de sansliydim. Kimse henüz cinlik ögrenmemisti. Etegindeki tas neyse onunla giriyordu sinava... Dedigim 1963'tür. 1962'ye kadar her lise mezunu istedigi üniversiteye sinavsiz gidiyordu. 63'te piyango (merkezi sistem) benim dönemime cikti. Gittik, girdik, okuyup yazdik... Sonrasini, cig gibi büyüyen sorunlari hepimiz biliyoruz. O zamanlar özel dersanenin adi bile yoktu... Simdi ise bunlari kaldirma düsüncesine sadece "günaydin" diyebiliyorum. Tamam, kaldirilsin. Isimizi örgün ögretimle yapalim. Ama bunun altindan Imam Hatip, Kuran Kursu, Ilahiyat cikmasin. Bir daha yazik olur cocuklarimiza. Dost selamlarimla.

pirmete 
 16.06.2008 22:18
Cevap :
Sevgili Pirmete, bir yönünle seni Mustafa Abi'ye benzetiyorum. Ben o dönemlerde yaşayacaktım ki, şimdi destanlar kaleme alırdım inan. Hele ki 63 ve sonrası...Meşhur kuşağı tam göbeğinde yaşamışsın. Eğitim kısmına hiç girniyor teşekkürler diyorum.  17.06.2008 0:26
 

Milli Eğitim Bakanlığı,özellikle orta öğretim kurumlarının yöneticilerini kendi yandaşlarıyla doldurdu. Kıdeme ve tecrübeye önem vermeyen bu zihniyet, sonunda ,bir çok yetenekli idareciler ve eğitimciler, -küskünler ordusuna- katıldı ve emekliye zorlandı. Atadıkları idarecilerin çoğu da ehliyetsiz kişlerden oluşuyor. Denetimi de bunların eline bırakınca,eğitim kalitesi ve disiplin yerlerde sürünmeye başladı. Veliler panik halinde,dersanelerin kapılarını aşındırıyor !..Orada da denetim fukaralığından, ''istismarlar ''diz boyu ''...Özel sektörü engellemek,bir anlamda, ''Kanayan yaraya tuz basmak '' olacaktır. Önce okullardaki eğitim kalitesini yükseltmek gerekir...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 16.06.2008 21:01
Cevap :
Belki de yazının içinde değinilmesi gereken en önemli noktaya siz temas ettiniz. Okullar>>>ÖSS>>>Özel Dershaneler komedyasında, asıl yapılması gereken sorunun kaynağına yönelebilmek ve okullardaki eğitimin kalitesini yükseltme gayretlerini ortaya koymak olacaktır. Katkınız için teşekkürler Sn.Selek.  16.06.2008 21:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 399
Toplam yorum
: 1354
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1735
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

>Haziran 1975 doğumludur. >Samimîyetsiz gözlerdeki, yapmacık sözlerdeki haset ve kıskançlık k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster