Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '13

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
192
 

Hükümet asgari ücreti kaldırsın işveren işçiye 300 lira maaş teklif eder

Hükümet asgari ücreti kaldırsın işveren işçiye 300 lira maaş teklif eder
 

Şu işe bak, asgari ücreti hem kabul etmiyor hem de kaldıramıyoruz. Kabul etmiyoruz çünkü ne iş yaparsa yapsın çalışanın bir aylık kazancı 800 lira olamaz. Yok işte ülkenin durumu malum. Yok bunu da bulamayan var. 800 lira iyi para. Bunlar hikâye. Ortada çok ciddi adaletsizlik ve emek hırsızlığı var. 800 liranın çalışan için iyi bir ücret olduğunu düşünüyorsanız aynı işi yapan bir başkasına neden1500–2000 lira veriyorsunuz?  Aynı işi yapan kişiler aynı parayı alırlar; ya 800 lira alanı 1500 lira yapacaksınız ya da 1500 lira alanı da 800 lira yapacaksınız. Böyle şey olur mu ya!

İşverende vicdan yok ki; kalkıp diyemiyor, hükümetin kararı beni ilgilendirmez; çalışanıma hak ettiği ücretini veririm. Ya da ülkedeki kapkaç ekonomisi nedeniyle işveren de çaresiz. Şu kadar vergi,  çalışanın SGK primi, vergisi, kredi güçlükleri, rekabet yüzünden iş yapamama ve pazarlama zorlukları… Yani biz kızgınlıkla bazı işverenleri vicdansızlıkla suçluyoruz ama biraz bu durumu zorlayan nedenler de var ortada.

Ve çalışanı köle olarak gören vurguncu patronlar asgari ücret uygulamasından son derece memnunlar. Nasıl memnun olmasınlar, hükümet onlara cillop gibi bir kanuni tasarruf yetkisi vermiş: İşçine 800 lira ücret verebilirsin. Şimdi hükümet diyor ki bu 800 lira asgari ücret alt sınır, işveren bundan az olmamak üzere çalışanına istediği ücreti verebilir. 800 liranın altına inmesin de isterse 3000 lira versin. Sevsinler. Bu kadar saflık olamaz. Ya da oyun içinde oyun var. Sen ücreti belirlemişsin. Alt sınırı da üst sınırı da 800 lira. Adam 800 lira verdi mi ne çalışanın ne de senin itirazın olabilir. İşveren işçisine napayım devletin bu ücreti belirlemiş, 1500 lira dese onu verirdik. Yani doğru, 800 lira vermiyorlar, 800 liranın üzerinde veriyorlar; 810 lira veriyorlar!

Bakan Şimşek bile söyledi; asgari ücret olmasa doğuda güney doğuda ihtiyaç içindeki insanlar aylık 200 liraya bile çalışırlar, dedi. Devlet bunu derse elin adamı asgari ücret kaldırıldığı zaman işçiye 300 lira aylık teklif etmesine kızabilir miyiz?

Biz asgari ücrete kızarken daha kötüsü yani beterin beteri var. Bu işsizlikte asgari ücret olmasa işveren 300 lira maaş teklif edecek ve kabul etmeyene “Sen bilirsin” diyecek.  Zaten yoksul ya da yoksul olmasa bile köle zihniyetli kişiler de hem çaresizlikten hem de bilinçsizlikten yamyam işveren ile halkını sevmeyen, vatandaşına acımayan devletin yarattığı kölelik düzenine boyun eğecek ve 300 lira yeni asgari ücret olarak kabul edilecek. İsteyenle iddiaya varım! İşte böylesine alçaklığın olduğu bir ülkede yaşıyoruz! İşçileri de döveceksin kör oldukları için! Patronu da döveceksin vicdansız oldukları için! Devleti de döveceksin halkını sevmediği,  halkının mutluluğunu istemediği ve halkını savunmadığı için!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayatında çalışan ve çalıştıran olarak zaman zaman yer değiştirmiş biriyim korktum yani Kerim bey, öyle bir çark kurulmuş ki başımıza elimizle dokunsak kolumuzu da kurtaramıyoruz. Dilerim bizden sonrakiler haklarına daha fazla sahip çıkabilir. Selamlar

Cemile Torun 
 14.12.2013 10:32
Cevap :
Cemile hanım günaydın efendim.Teşekkür ederim sağlık ve mutluluk dileklerimle.  14.12.2013 12:46
 

patronlara cok atma! ne 300 zu oglen yemegine fit ederler!

Newyorker 
 13.12.2013 20:57
Cevap :
Dediğiniz gibi; selamlar efendim.  14.12.2013 12:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6187
Toplam yorum
: 15192
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster