Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
503
 

Hükümet hala duruyor, vatandaş AB yolunda ilerliyor

Hükümet hala duruyor, vatandaş AB yolunda ilerliyor
 

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering


Hükümet hala duruyor, Vatandaş AB yolunda ilerliyor.

Uzun yol sürücüsü Mehmet Soysal'ın 2007 yılında Berlin’de açtığı dava ile başlattığı hukuki mücadelede Avrupa Adalet Divanı kararını vermişti: “İş için Avrupa'ya gidecek Türkiye vatandaşlarından vize istenemeyecek” karar tüm AB ülkeleri için bağlayıcı idi. Şimdi ise yeni gelişme Milliyet’in son dakika haberinde manşet verildi: Güler Kaşmaz adlı Türk vatandaşına İstanbul’daki Başkonsolosluk tarafından bir yıl süreyle İngiltere’de oturma ve çalışma izni verilmiş.

Güler Kaşmaz’ın başvurusu önce "yatırımcı vizesi başvurusu" kategorisine sokularak İngiliz Başkonsolosluğu tarafından reddedilmiş. Bunun üzerine İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu aleyhinde Kaşmaz ve avukatları tarafından İngiltere’de dava açmış. Davanın yargıcı Başkonsolosluk görevlilerinin yanlış bir değerlendirme yaparak ve hukuk dışı karar aldıkları sonucuna varıyor. Kaşmaz’ın hakim tarafından İngiltere’nin İstanbul’daki Başkonsolosluğuna değerlendirilmek üzere geri gönderilen başvurusu bu kez görevliler tarafından Ankara Anlaşması çerçevesinde değerlendiriliyor ve Gülay Kaşmaz’a bir yıllık İngiltere vizesi veriliyor.

İlginç olan bu gelişme tam da Avrupa Parlamentosu Başkanı Pöttering’in Avrupa’nın Türkiye’nin tam üyeliğine dayanabilecek güçte olmadığını öne sürerek Türkiye ile özel bir ilişki oluşturulması gerektiğini ifade ettiği günde yaşanıyor.

AB hukuku kişisel başvuruları sonucu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını iteleye iteleye AB kapsamına dahil ediyor. Ancak iç ve dış mihraklar Türkiye’nin çağcıllaşması yönündeki gelişmeye set çekmek için elinden geleni ardına koymuyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye’nin AB üyeliğine karşı geliştirdikleri tutuma ek olarak dün Pöttering’in açıklaması da Türkiye’nin bir an evvel AB üyeliğine ulaşmasını isteyen çevreler için can sıkıcı bir gelişme olmuştu. Ancak AB Sarkoyz ve Merkel’den oluşmuyor.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering tezini siyasi, kültürel, ekonomik ve coğrafi sebeplere dayandırarak açıklamış. Benzer yaklaşımları içerde muhafazakâr dindarlar, nazi artığı sosyal demokrat ve millici çevrelerde dile getiriyor.

Türkiye de siyasal sistemin Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde ve kapatma davası ile bloke edilmesi sonrasında, reformların hükümet tarafından bir kenara bırakılması veya sürecin yavaşlatılması iç ve dış AB karşıtlarının işine geldi; Sarkoyz ve Merkel ikilisi ve destekçileri bu gelişmelerden beslendi.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen uzun yol sürücüsü Mehmet Soysal'ın ve Güler Kaşmaz’ın AB hukukuna dayanarak elde ettiği kazanım Türkiye vatandaşlarının en azından bir kısmına AB yolunu açtı.

Gerisi 1 Haziran’dan itibaren BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığını üstlenecek Davutoğlu, nun sürece yeniden kazandıracağı ivmenin yanı sıra, AB konusundaki talebi yükseltecek sivil inisiyatiflerin çabasına bağlı. Sivil anayasa süreci, AB süreci ve iç barışın sağlanması ülkenin demokratikleşmesinin üç ana ekseni.

Ahmet Davutoğlu son açıklamasıda, AB sürecine ilişkin umut verici: “Ben Türkiye’nin AB’ye tam üye olacağına kuvvetle inanıyorum. Ülkesinde reformlarını gerçekleştirmiş, özgürlük, güvenlik, refah üçgenini inşa etmiş, Avrupa’nın küresel bir aktör olmasına önemli katkılarda bulunabilecek Türkiye’nin, AB üyeliği kaçınılmazdır. Birçok AB resmi belgesinde yer aldığı şekilde, ‘müzakerelerin ortak hedefinin tam üyelik’ olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Bazı politikacıların iç siyasi saiklerle ülkelerinin onayladıkları belgelere aykırı ifadelerde bulunmaları bu gerçeği değiştirmez.”

Sarkoyz ve Merkel ve yerli yardakçıları boşuna heveslenmesin..

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=163638 Adım adım vizesiz Avrupa

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1247
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster