Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mustafa Orhan Ertuğruloğlu

http://blog.milliyet.com.tr/oertugruloglu

24 Temmuz '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
85
 

Hükümet İsrail Boykotu konusunda ne kadar samimi?

Hükümet İsrail Boykotu konusunda ne kadar samimi?
 

Gazze en yoğun bombardımana sahne oluyor..


Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili çalışmalar tam gaz..

Bu bağlamda dün Adana'da Erdoğan seçmenleriyle buluştu. Hedefinde İsrail, muhalefet ve gözaltına alınan emniyet görevlileri vardı. Başbakan Adana'da ve 25 ilde yüzden fazla emniyet görevlisinin gözaltına alındığı operasyonlara ilişkin olarak " Bu daha başlangıç. Hesabını verecekler" demiş..

İsrai'e jet yakıtı satıldığına ve Malatya'daki Kürecik Radar Üssü üzerinden İsrail'e veri akışı sağlandığına ilişkin iddiaları yalanlamış. 

Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi de Gazze'de İsrail saldırısı'nı alenen destekleyen şirketleri ve İsrail mallarını boykot etmeye çağırmış.

Bu açıklamalar bir yana, Türkiye ile İsrail arasında ticaret hacmi tavan yapıyor. Türkiye-İsrail siyasi ilişkileri, AKP iktdar olduğundan beri sürekli gerilse de ticaret hacmi geçtiğimiz ay en yüksek seviyeye çıktı. Bu nedenle gözlemciler hükümet kanadının gelecek ay yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde mangalda kül bırakmayan açıklamalarına ihtiyatla yaklaşıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu TUİK rakamlarına göre son on yılda Türkiye-İsrail arasında ticaret hacmi ikiye katlanarak 5 milyar doları buluyor. Türkiye Ekonomi Bakanlığı'na göre Ankara, İsrail'e demir cevheri, makina, vasıta, madenler ve tekstil satmış. İsrail'den ise petrol sanayiinde kullanılan malzeme ve kimyasal ürünler alınmış.

Bakan Zeybekçi'nin, Türkiye'nin İsrail yönetimiyle değil, İsrailli firmalarla ticaret yaptığı anlamına gelen sözleri de ilginç.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 103
Kayıt tarihi
: 19.05.14
 
 

1964 Yılında Ankara ODTU ve 1971 yılında Birmingham Universitesi'nden mezun oldum..4 yıl TRT'de r..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster