Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1618
 

Hükümet’ten zam müjdesi: 2012 için yüzde 3+3, 2013 için yüzde 2+3....

Hükümet’ten zam müjdesi: 2012 için yüzde 3+3, 2013 için yüzde 2+3....
 




Hükümet, memur ve emeklisine vereceği zammı açıkladı.

Açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptı.

İşte, memur ve emeklisine zam müjdesi:

2012 için yüzde 3+3, 2013 için yüzde 2+3...

Beğendiniz mi?

Beğenmemek, üstelik sokaklara dökülmek yok. Hele, Hükümet’in “icraatları”nın gönüllü destekçisi Memur-Sen’in hiç yok. Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, herhalde, polisin her fırsatta/ durumda sıktığı bibergazının etkisi “test etmek” istiyor.

Nasıl mı?

"Türkiye'de işler bu kadar yerinde teklif neden Afrika ülkesi gibi? Bu teklifi kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Türkiye büyüyor biz de büyümeden payımızı istiyoruz."

Sadece istemekle kalsa, sokaklara döküleceklerini ilan ediyor.

Oysa, zam açıklamasını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Mayıs’ta Tandoğan’da nasıl da “emekçiler”e sahip çıkmıştı. Hele, yüzde 16 zam istediğini bağırarak sesini ulaştıran bir “memur”a, “Mesaj yerini bulmuş” diye ne umut vericisi yanıt vermişti.

Tandoğan’ı alkışa boğan bu yanıt, hiç kuşkum yok ki, çoğu kişinin de hoşuna gitmiş, söylenen “gerçek”, “uygulanabilir” sanılmıştı.

*****

Hükümet "zam teklifi"ni açıklayınca, Melih Aşık'ın “Ak Emekçiler” başlıklı yazısını anımsadım.

“Ankara’da iki ayrı meydanda iki ayrı 1 Mayıs kutlaması... Sıhhıye’de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’ninki... Tandoğan’da iktidar yanlısı Hak - İş ve Memur -Sen’inki..Sıhhıye’deki katılımcı sayısı 30 - 40 bin... Tandoğan’daki katılımcı sayısı en iyimser hesapla 3 - 4 bin.


Sıhhıye’de atılan sloganlar, dile getirilen talepler klasik emekçi talepleri... Tandoğan’da dile getirilenler; darbecilerden hesap sorulsun... Başörtüsüne özgürlük tanınsın... Tandoğan Meydanı’nın adı değiştirilsin, Özgürlük Meydanı olsun vs....

Tandoğan’da pankartlardan birinde:

'Vekile altından kazan, memura çay kaşığı ile kuruş!' sloganını gören arkadaşımız Fahrettin Fidan bu pankartı taşıyan Eğitim Bir - Sen önlüklü memura: 'AKP on yıldır iktidarda, sizlere pankartınızda dile getirdiğiniz bu haksızlığı kim yapıyor' diye sorunca cevabı yanındaki kişi veriyor:

-Biz Tayyip Erdoğan’ı seviyoruz. Mesela ben oyumu ona verdim. Türkiye’yi dünya lideri yaptı.

-Ben, pankartta dile getirdiğiniz haksızlığı sormuştum.

-Toplu sözleşme görüşmelerinde yüzde 14 - 16 zam istedik. Alınca biz de rahatlayacağız.

-İyi de bakanlar yüzde 3’ü telaffuz ediyorlar. Hükümet istediğiniz o zammı vermezse.

-O zaman konu Kamu Görevlileri Hakem  Heyeti’ne gider, bizim için sonuç değişmez.

-Ama orada Hükümetin ezici çoğunluğu var.

-Hayır, doğru değil. Orada Hükümetin değil memurların, yani bizim ezici çoğunluğumuz var.

Hükümetin atadığı üst düzey bürokratlar hükümetten değil sizin yanınızda oy kullanacaklar, öyle mi!

-Tabii ki. Çünkü sonuçta onlar da memur...

Tandoğan’da iyimserlik diz boyu... Fahrettin Fidan bu iyimserliği bozmak istemiyor, ilerliyor.

*****

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Hükümet’in “zam teklifi” için ne diyor?

"Dağ fare bile doğurmadı!”

Boş umutlarla memurları oyalayan, umut dağıtanlar, 1 Mayıs’ın özü kavramayanlar, emek-sermaye çelişkisini göremeyenler...

Tandoğan’da 1 Mayıs için değil de, başka “şey” için toplananlar...

Tandoğan’da 1 Mayıs’ta dile getirilenlerden belli değil miydi?

Darbecilerden hesap sorulsun!
Başörtüsüne özgürlük tanınsın!
Tandoğan Meydanı’nın adı değiştirilsin, Özgürlük Meydanı olsun!

*****

Bakan Faruk Çelik, Hükümet’in “zam teklifi”ni açıkladı:

2012 için yüzde 3+3, 2013 için yüzde 2+3....

Ben, hiç şaşırmadım!

Çünkü memuru, özellikle emekiliyi “adam”dan sayan yok.

Ama biz adamız!

Adımıza konuşanları bilemem...

TURGUT ÇELİK/ Mersin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sn Çelik, toplumun beklemekte olduğu bir konuyu gündeme taşıdığınız için teşekkür ediyorum. Bir raklam sloganı vardı eskiden,"Yok aslında birbirimizden farkımız, biz osmanlı bankasıyız" diye. Bu teklifin yürürlüğe girmesinden etkilenecek iki eğitim neferiyiz. Bu devlete hizmet üreten ve bir zamanlar üretmiş olan milyonlarca insanlarla alay etmekten, onların onur ve haysiyetiyle oynamaktan, küçük düşürmekten, değersiz görmekten başka birşey değildir. Bir yandan dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olmakla, fert başaına düşen milli gelirin 13.000 doları geçmesiyle, yükselen ihracat değerleriyle, Ortadoğu Bölgesinin önderi olmakla övüneceksin, sonra da tutup dilenciye sadka verir gibi zam teklif edeceksin. Dünyaya caka satmak için Suriye'den gelen sığımacılara her türlü desteği vermeyi, Libya'da hayati tehlike içinde olan yabancıları tahliye etmeyi bir insanlık görevi kabul edeceksiniz, kendi insanınıza dilenci muamelesi yapacaksınız. Bu uygulama müslümanlığa,izana insafa, vicdana sığmaz.

Hızır Kabil 
 14.05.2012 21:07
Cevap :
Hızır Bey... Doğru, “dilenciye sadaka verir gibi zam teklif" ediyorlar. Doğru, dünyaya caka satmak için Suriye'den gelen sığınmacılara her türlü desteği” veriyorlar. Kaddafi’yi devirenlere bavullarla dolar gönderiyorlar. Başkalarına gelince para var, bizim insanımıza gelince yok... Bir de kalkıp, “fazla zam verirsek, Yunanistan’a döneriz” diye korku salacaksın. Memur ve emeklisi dilenci konumuna düşürüldü. Katkınız için teşekkür ederim. Saygılar selamlar.  16.05.2012 11:14
 

Kıymetli Turgut Çelik; Sayın Hocam Hz Ali'ye Sormuşlar "Allah'ın büyüklüğüne ne zaman inandın " Hiçbir zaman benim dediğimi yapmadıki hep kendi dediğini yaptı demiş. Hükümet yılardır hep kendi bildiğini okuyor Memur maaş zammı tutarı Maliye bakanı tarafından Sosyal güvenlik Bakanına bildirilmiş miktarı belli olmuştur,bu saatten sonra beyhude yere yorulmaktır, beni temsil eden ne kadar başarılı ise beni yönetenlerde o kadar değer vermişlerdir. Kıymetli Hocamı Saygıyla selamlıyorum..

Mehmet Burakgazi 
 14.05.2012 16:41
Cevap :
Mehmet Bey... Ben, 15 yıl önce emekli olmuş bir memur/ öğretmen olarak iktidarlardan öyle bir beklentim olmadı, hele 10 yıldır işbaşında olanlardan, bu konuda hiçbir şey beklemiyorum. Öyle hayal peşinde koşanlar var ki... Bütçe çoktan bağlanmış; söylenenler gündemi "işgal etmek"ten başka bir şey değil. Yarın öbürgün az zam verilmesini bir "bahane"ye bağlar ya da bir puan artırılar. Çoğunluk susar, yerine oturur. Bununla da kalmaz, hak arayanları, eksilerde/ ayazda basınçlı su yiyenleri kınarlar, olur biter. Saygılar, selamlar.  14.05.2012 17:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2458
Toplam yorum
: 2826
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2106
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster