Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '12

   
  Kategori
  Eğitim
  Okunma Sayısı
  244
   

  Hükümetin eğitim politikasına eleştiri

  Hükümetin eğitim politikasına eleştiri
   

  Bir öğretmenin Sağlık Bakanı olduğu bir Türkiye düşünün...Olmadı değil mi? Saçma geldi. Ne anlar bir öğretmen Sağlık Bakanlığından? Ama böyle bir Türkiye’de yaşıyoruz. Sağlık bakanımız öğretmen değil ama Milli eğitim bakanımız işletmeci.Bir önceki Milli Eğitim Bakanımız ise Nimet Çubukçu ve o bir avukat. Kimse “Nasıl olur bu?” demedi. “Ne anlar avukat ve işletmeci eğitimden?” demedi. Ne bir siyasi parti ne de bir sivil toplum kuruluşu ses çıkardı. Normal karşıladılar.

  Bu aralar 4+4+4 meselesi gündemde. Bir kısım savunuyor ama gerekçesiz. Bir kısım karşı çıkıyor ama siyasi yada ideolojik gerekçelerle. Esasında kimse “İşletmecinin Milli Eğitim Bakanı olduğu bir sistemde nasıl olumlu bir değişim olabilir ki?” demiyor. Pedagojik formasyon almayan birisinin öğretmen olarak alınmadığı bir ülkede nasıl oluyor da Ömer Dinçer Milli Eğitim Bakanı olabiliyor? Ya da Başbakan niçin Sağlık Bakanlığına veya Dışişleri Bakanlığına işinin ehli insanları atıyor da Milli eğitim bakanlığına özellikle işi bilmeyenleri atıyor? Bu sorunun cevabını sizin yorumunuza bırakıyorum.

  Gelelim 4+4+4 meselesine. Akp işin başında ikinci dördüncü yılı açıköğretimde tamamlanabilecek bir tasarı getirdi. Tepki görünce de geri çekti. İkinci dört yıl açıköğretimde olursa ne olur? Aşırı muhafazakar kesim ve bir kısım cahil aileler ilk dört yıldan sonra çocuğunu, özellikle kızlarını okula yollamaz. Çocuk işçiliği artar. Peki o zaman nasıl bir zihniyet ikinci dördü açıköğretim seçeneğiyle teklif eder? Neyse ki geri alındı..

  CHP nin itiraz etmesindeki sebep öğrencilerin daha erken, daha geç yaşta imam hatip okullarına gidebilmesi. Malesef meslek liseleri umurlarında değil. Zaten Muharrem İnce haricinde eğitimle çok da fazla ilgili değiller. Varsa yoksa imam hatip. Malesef CHP ye göre imam hatip liselerinin önü kapalıysa sistem güzel, önü açıksa sistem cumhuriyeti yıkmaya yönelik. Başka bir yorum yapmıyorum.

  Yeni sistem ile birlikte öğrencilerin 1 yaş daha erken 1. Sınıfa başlaması gündemde. Bunun gerekçesi ise “ne kadar erken okula başlanır ise o kadar erken biter.” düşüncesi. Düşüncesi bile komik ama gel gelelim yapılmaya çalışılan da bu. Öğretmenlere soracak olursan çocukların okula bir yıl erken başlamasının hiçbir faydası olmayacağı gibi aksine zararları çok fazla olur derler. Ama onlara soran da yok. Ama madem böyle bir düşünce var o zaman şöyle bir teklif verelim. 4+4+4 yerine 5+6 olsun. Hem bir yıl kısalır eğitim süresi hem de erken başlamak zorunda olmazlar. Cevap veren yok.....

  İlk dört yıldan sonra öğrencinin meslek seçeceği bir sistem geliyor. Seçebilir mi gerçekten? 18 yaşında liseyi bitiren gençlerin bile büyük bir oranda yanlış meslek seçtikleri bir ülkede yaşıyorken bu yaşı 18’den 10 yaşına indirmek ne kadar mantıklı olur? Yorum sizin.

  MHP nin önerisi 5+3+4 . AKP nin önerisi 4+4+4 . Ne fark var? Sayı farkından ziyade AKP nin önerisinde 50 bin sınıf öğretmeni boşa düşecek girdikleri sınıfın 1 yıl azalmasıyla. Ne olacak bunlar diye sorarsanız “Milli Güvenlik Kurulu’nda görüşülen de budur.” derim. AKP doğuda öğretmenleri olmayan sınıflarda geçici olarak öğretmenlik yapan doğulu lisans mezunu çalışanların öğrencilere terör örgütü yandaşlığı aşıladığı iddiasında. Bunu önlemenin yolunun da batıdan kadrolu öğretmen transferi olduğunu düşünüyor. Peki kim gitmek ister batıdan doğuya ? Hiç kimse.Zorla gönderilen öğretmenden fayda gelirmi? Vatan sevgisi aşılansa yeter. Diyecek söz yok...

  Görüldüğü üzere yeni getirilmek istenen sistem bu. Tarafların beklentileri tamamen farklı olduğu için ortak nokta yok. Olan çocuklara ve öğretmenlere olacak umursayan yok. Haydi hayırlısı...

  Milli Eğitim Bakanı’nın öğretmen olduğu bir Türkiye’de yaşamak dileğiyle..

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 244
  Kayıt tarihi
  : 23.03.12
   
   

  Eğitim fakültesi mezunuyum. İnternet, bilgisayar, sinema gibi ilgi alanlarım var. ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster