Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
362
 

Hükümetin hız tutkusu

Hükümetin hız tutkusu
 

Bugüne kadar çok fazla sesi duyulmamış aydınların bile sesini duyurmaya başlatan bir siyasi gündemi yaşıyor Türkiye; Anayasa Değişikliği. Kimse yeni bir Anayasa'ya ihtiyacımız olduğu düşüncesini reddetmiyor. Türkiye buradan bir şekilde doğruyu bulacak. Reform sürecine girmemizi şüphesiz herkes memnuniyetle karşılıyor ancak henüz maddeleri tam algılayamamışken bu paketin meclise sunulmak istemesi niye? Hükümetin tasarıyı hazırlaması ve meclise getiriş şekli adeta yangından mal kaçırır gibi.

Bir referandumdan söz ediliyor. Bakkala, manava genelkurmay başkanının nasıl yargılanacağını mı soracağız? Bu tür yapılandırmalar meclisin işidir. Millet vekilleri ne işe yarar orada? Ulus daha iyi bilecekse sizler ne için seçildiniz? Referanduma 'evet' diyenler neye 'evet' dediklerini çok iyi bilemeyecekler. Halkın büyük bir çoğunluğu içerik olarak neyi onayladıklarının farkında olmayacak. Bu referandumdan ziyade iktidar için bir güven oyalaması olacak.

Akp'nin bu hız tutkusunu yavaşlattırabilecek her türlü düşüncenin önüne geçmeyi planlayanlar demokratikleşme maksadıyla bu işi yapmıyorlar. Kendine demokrat olmak bu olsa gerek. Gerçek demokrasi bir şeyi kendi için değil herkes için savunmaktır.

Türkiye'yi bu tablonun içine sokmak isteyenler aynı zamanda bu toplumu kutuplaştıranlardır. Sistemin ilerlemesi için referandum şart değildir. Her türlü görüş ve hassasiyetin dile getirilmesi gerekirken, yayınladıkları hemen hemen her metinde Venedik kriterlerinden bahseden bir iktidar için sergilenen bu tutum çok tutarsız ve sakıncalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1521
Kayıt tarihi
: 10.01.08
 
 

Atatürk'ün; kurduğu Cumhuriyete, komutanlığını yaptığı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, halkına bellettiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster