Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
923
 

Hürrem, Hürrem, Hürrem

Dün akşam son bölümün her dakikasını büyük bir huşu içinde izledim. Hürrem’e bir defa daha hayran oldum, hatırası önünde saygıyla eğildim. Hürrem’den herkesin alacağı çok dersler var. Hatta onun hayatı ve rakipleriyle mücadele metotları bence idari ilimler fakültelerinde ders olarak, vaka metodu olarak okutulmalı, incelenmeli, irdelenmeli.

Hürrem Süleyman’ı nasıl yönetiyor. Süleyman’ın eski karılarını, şehzade analarını nasıl yönetiyor. Hürrem de nihayetinde tahsili olmayan, genç ve tecrübesiz bir genç kızdı. Bu genç kız koskoca sadrazamı, sadrazamın karısını, padişahın kız kardeşini nasıl yönetiyor. Bilhassa onun karşısında olan, onun isteklerine karşı çıkan, onu sınırlayan, kurallar koyan, hükümler vazeden çok güçlü ve haremin tek hakimi olan valide sultanı nasıl yönetiyor. Valide sultan o kadar güçlü ki verdiği emirleri padişah bile değiştiremiyor veya değiştirmiyor. Hürrem valide sultanı nasıl yönetiyor, bu, işletmecilik ve yönetim fakültelerinde çok iyi analiz edilmeli, irdelenmeli ve mümkünse bu mücadelenin prensipleri, ögeleri bulunup çıkarılmalı.

Hürrem’in tabancası yok, silahı yok, fiziksel kas gücü veya vücut gücü yok, emrinde orduları, askerleri, emir erleri, askerleri vs yok, çok büyük bir hazinesi, parasal kaynakları yok. Malı mülkü yok, idari mevkii, ünvanı, resmi yetkileri yok, alt tarafı bir köle, hür bir insan bile değildi bu güce ulaşma sürecinde. Ama bütün bu güçleri olan valide sultana, sadrazama hatta padişaha karşı mücadele ediyor, sonunda karşısındakilerin değil onun istedikleri oluyor. Zaten güçlü olmak da bu değil midir, yani sizin istediklerinizin olması.

Bu güç mücadelesi sadece Hürrem ile valide sultan arasında değil hayatın her safhasında bütün insanlar arasında sürüp gidiyor. Buna İngilizcede “power game” diyorlar. Bu konuda yazılmış epeyce kitap var. Ast ile üst arasında, müdürler arasında, karı koca arasında, arkadaşlar arasında, hatta anneyle çocuğu, babayla çocuğu arasında. Bu güç mücadelesini kim kazanır dersiniz? Cevabı basit; güçlü olan. Peki güçlü olan kimdir? Çoğu zaman parası olan, mevkii olan, yetkisi olan, fiziki gücü olan. Ama bazen de Hürrem gibi parası mevkii, yetkisi veya fiziki gücü olan değil, zekası, direnci, dirayeti, cesareti, cüreti, azmi, sebatı olan.

 

 

a.a.inal

 

Aralık 2011

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Hürrem güzel bir kadın ancak çektiği çilelerden dolayı beyninin alt ve üst kısmı zorlanarak çalışmış olsa gerek.Bundan dolayı her türlü zorluğu aşmış ki, takdir edilesi. Paylaşım için teşekkürler. İyi seneler olsun

SAHAFÇA 
 30.12.2011 20:14
Cevap :
onun yerinde başkası olsaydı yok olup giderdi.... o ise başkalarını yok etmeyi seçti......  31.12.2011 11:52
 

Hürrem, bence çok zalim bir seri katil. Getirildiği yere yabancı, insanlara yabancı, toprağından koparılıp getirilince bütün duyguları da öldü haliyle hiç bir merhamet duygusuna ihtiyacı kalmadı. Vahşi bir ormanda yaşam mücadelesi veren bir canlı sadece. Güçlü olan zayıf olanı yokediyor orada. Kaçırılmasaydı kendi halinde bir kız olarak evlenecek çoluk çocuğa karışacaktı. Saraya takdim edildi, o da içgüdüleriyle hayatta kalma mücadelesi verdi.

shalimar 
 30.12.2011 16:45
Cevap :
doğru.....ama acımasız olmak galiba hayatta başarılı olmanın gereklerinden biri....hani ne diyorlar, "o günkü duruma ve şartlara bakmak lazım" :)  31.12.2011 11:51
 

Hürrem ; mutlaka zeki; fakat kendine özgü güzellikleri ve derinliği olan bir kadın; aynı zamanda modern anlamda taktik ve stratejiyi gayet alaturka kullanmış;daha doğrusu nice entrikaları yönetmiş; bir sorun çözme uzmanı...Ben böyle görüyorum.

Erdal Ceyhan 
 30.12.2011 0:12
Cevap :
katılıyorum, teşekkürler...  30.12.2011 11:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 305
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 844
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster