Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '15

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
2652
 

Hürriyet, bağımsızlık bir milletin kutsal değerleridir.

Hürriyet, bağımsızlık bir milletin kutsal değerleridir.
 

TÜRK MİLLETİ HÜR DOĞAR VE DAİMA HÜR OLARAK YAŞAR !!! HÜR VE BAĞIMSIZ OLMAK EN ÖNEMLİ TÜRKLÜK ALAMETİDİR.


Hür yaşamak, hür olmak gerçekten son derece önemli bir konudur. Bir insan hayatı için en değerli mihenk taşıdır. İnsan hür doğar, hür yaşar ve hür ölür. Hürriyet bir kutsal değerdir. Toplumun temel direğidir. Hürriyetsiz bir millet yok olmaya mahkumdur. 
 
Hürriyet aslında tüm ulusların doğuştan kazandıkları en temel hak ve hukuktur. Bir kaidedir. Hiçbir ulus kimsenin boyunduruğu altına giremez. Hiç bir devletin mandasını kabul edemez. Bağımsız ve hür olmak ister.
Hürriyet üzerine nice nice kitap ve roman yazılmıştır. Bu kitap ve romanlar tarihe çok büyük ışık tutmanın yanında, gelmiş geçmiş bütün milletlerin bağımsızlık uğruna verdikleri mücadeleleri destansı ve çok güzel bir şekilde açıklar.  
 
Türk Milletinin kurtarıcısı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ise bağımsızlık hakkında çok önemli sözlerin altına imza atmıştır. Bu sözlerin başlıcaları ise şöyledir. " Ben size özgür olmayı öğrettim..! Uygar yaşamı seçin ve medeniyeti yaşayın diye..!", " Bildim ki Milli Benliğini bilmeyen Milletler başka milletlere yem olurlar !", " Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! ", " Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir..." gibi daha birçok önemli söz ve metinleri bizlere her zaman yol göstermektedir. 
 
Hürriyet ve bağımsızlık üzerine de bir çok film ve belgeseller çekilmekte ve çekilmeye de devam etmektedir. Özellikle İskoç Wıllıam Wallace'ın bağımsızlık mücadelesi verdiği Cesur Yürek filmi en çok dikkat çeken filmlerden biri olmuştur. Buna benzer daha bir çok filmde Türk ve Dünya sinemalarında oynamış ve film arşivlerinde yerini almıştır. 
 
Hiç bir kimse, hiç bir devlet, hiç bir millet kimsenin himayesi veya boyunduruğu altına giremez ve girmesi de istenemez. Bağımsızlık veya Hürriyet; Özellikle biz Türk Milletinin ve Devletlerimizin en büyük karakter özelliği  olmuş ve olmaya da halen devam etmektedir. Hiç bir Ülke veya devlet bu konuda bize laf söyleyemez ve bizler Yani Türk Milleti veya Devleti kesinlikle laf söz söylettirmez. Bağımsızlık bizim ruh halimizdir. Bizler ezelden beridir hür yaşadık halende hür yaşamaya devam etmekteyiz. Bu bir kanundur. Bu bir meziyettir. Bu en büyük değerdir. Bunun kadri kıymetini hem millet olarak hem de devlet olarak çok iyi bilmeli ve hiç bir zaman yanlışa düşmemeliyiz. Öncelikle çok hassas bir konu olan Şehitlerimizi hayırlarla ve dualarla yad etmeye çalışmalı ve gazilerimizi her zaman koruyup kollamaya, onları baş tacı etmeye hep birlikte azami gayret göstermeliyiz. Çünkü onların hepsi bu Vatan ve Millet için kanlarını son damlasına kadar akıtmışlardır. Bu ne büyük bir şereftir. Dinimizce de Vatan için, Millet için, Din için Allah yolunda şehit olanlar gerçekten de çok büyük makam ve mevkiye kavuşurlar.   
 
Bir Ülkenin bağımsızlığı ve geleceği o ülkenin askerine ve polisine de çok bağlıdır. Askerimiz bizim Yurt güvenliğimizi yani sınırlarımızı ve vatanımızı korumaya çalışırken Polislerimiz ise yurt içi güvenliği ve Kamu Düzenini koruyup kollamaya çalışırlar. Bunlar bir Ülke için çok önemli değerlerdir. Bu değerleri her zaman Millet ve Devlet olarak baş tacı etmeliyiz. Çünkü bir Ülke veya Devlet için iç ve dış güvenlik çok ama çok önemlidir. 
 
Hürriyete düşkün devletler hiç kimsenin iç meselelerine karışmaz ve kimseyi de  kendi iç meselesine karıştırmaz. Bu çok önemli bir Devlet ahlakıdır. Her devlet bu ahlaktan çok ama çok iyi pay almalıdır. Bu nedenle tüm devletlerin özellikle biz Türk Milletinin en önemli prensibi; Yurtta Sulh, Cihanda Sulhtur. Bu ilke hem bizler, hem de Dünya Devletleri için çok ama çok önemlidir. 
 
Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin en değerli hazinendir. Gelecekte de, yurt içinde ve dışında, seni bu hazineden yoksun etmek isteyen kötüler bulunacaktır. Bunların hiç birisine ama hiç birisine müsaade etmeyeceksin. Vatanını ne pahasına olursa olsun koruyup kollayacaksın. Vatan senin anan, yurdun, sevgilin ve biricik aşkındır. Türksüz Vatan, Vatansız Türk olamaz. Türk ve Vatan her zaman birdir ve bir olmaya da devam edecektir. Bu bir yasadır. Vatan Türk Milletinin anası, babası velhasıl her şeyidir. Türk Milleti aç kalır açıkta kalır fakat hiç bir zaman VATANSIZ, YURTSUZ KALAMAZ.  
 
Ey Türk Geleceğinin Gençliği! İşte, bu ortam ve koşullar içinde bile ödevin, Türk Bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır ! Bunun için gereken güç, damarlarındaki asil kanda mevcuttur ! 
Efendiler!!!
" Eğer bu millet bu memleket parçalanacak olursa genel şerefsizliğin enkazı altında şunun bunun şahsi şerefi de parça parça olur. Biz o genel şerefi kurtarabilmek için harekete geçen millete ruhumuzla katıldık. Katılmamıza mani olabilecek şahsi rütbeleri , mevkileri de genel şerefi kurtarmaya yönelik bir gaye  uğrunda feda ettik. Bunu anlamayıp da milleti hala kendi kafalarının keyfine göre idare etmeye kalkışan kuvvetler artık birer beladır. Bela çekmeye de artık bu milletin tahammülü kalmamıştır. " 
    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1603
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

Üniversite, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Çalışan, İyi bir kariyer sahibi olmak, Kitap okuma, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster