Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1547
 

Hürriyet'den istifa eden Oktay Ekşi ve mağdurluk sıfatı

Hürriyet'den istifa eden Oktay Ekşi ve mağdurluk sıfatı
 

.


Oktay Ekşi, Basın Konseyi Başkanı ve 55 yıllık gazeteci, aynı zamanda da Hürriyet’in başyazarı.

Üç gün önceydi. Hükümetin hidroelektrik santrallerine ilişkin politikalarını eleştiren bir yazı yazdı. Yazının sonlarına doğru, eleştirinin dozunu ne yazık ki biraz küfre kaçırıp, AKP zihniyeti için ‘bu zihniyet analarını bile satar’ ifadesini kullandı.

Bu lafın siyasal iktidara inanılmaz öfke duyan muayyen bir kesime orgazmik bir lezzet yaşattığının farkındayım ki, bu ayrı bir konu. Ancak; Oktay Ekşi, Beyaz TV’ deki programda canlı yayına bağlandı ve bu ifadesinden dolayı rencide olduğunu düşünen her kim varsa özür diliyorum dedi. Böyle bir ifade kullanmaması gerektiğini o da kabul etti.

Hatta yazıdaki o ifadeyi bilinçli olarak kaleme aldığı da malûm...Ama belli ki pişman olmuş. Olabilir elbet.
Ben lafımı yerleştireyim de, sonra özür dilerim unutulur gider diye yaptığını düşünmüyorum. Şimdi madalyonun diğer yüzüne gelelim.

Önceki gece Beyaz TV’ deki program konukları gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı ve Can Ataklı idi ve bu konuyu değerlendiriyorlardı. Beyaz TV’deki program başlamadan önce, Oktay Ekşi’ye karşı, kutsala saldıran bu ifadesinden dolayı inanılmaz bir öfke duyuyordum.

Ancak dünya görüşümle vicdanımın rafine bir sentezi olsa gerek, bir yanım daima güçsüzden, mağdurdan ve ezilenden yana olmuştur ki bunu da inkâr edemem.

Program ilerledikçe Rasim Ozan Kütahyalı’nın Oktay Ekşi’ye hakaretler yağdırarak acımasızca saldırdığını görünce neredeyse taraf değiştirdim diyebilirim. Haddinden fazla şiddet asıl gayedeki hikmeti yok eder lafı herhalde bir kez daha kendisini ispatlıyordu.

Olay öyle bir noktaya vardı ki, her ne kadar hatalı olsa da Oktay Ekşi’ye karşı neredeyse sempati duymaya başladım. Programı izlerken yahu Rasim Ozan Kütahyalı bir sus Allah aşkına! diye kaç kere söylendim kendi kendime Allah bilir... Tamam yazılarını severek okurum ama tartışma hukuku, hak arama üslubu diye bir şey vardır. Bir insan haklıyken neredeyse haksız duruma ancak bu kadar geçebilir.

Diğer katılımcı Can Ataklı’nın birçok görüşüne karşıyımdır ama dün geceki programda ilk kez onun görüşlerini ve tarzını savundum. Hem de sonuna kadar. Can Ataklı ısrarla, biz gazeteciyiz, 80 yaşına gelmiş Oktay Ekşi’yi linç edemeyiz diyor, ama Rasim Ozan Kütahyalı yerinde duramıyor ve Oktay Bey’e ağza alınmayacak hakaretlerle verip veriştiriyordu.

Öyle ki Oktay Bey’in, Ahmet Kaya’ya yönelik toplumsal linç kampanyası çerçevesinde zamanında kaleme aldığı şu cümleler bile onu mağdur görmeme engel teşkil etmedi : “Ahmet Kaya, hançeresinden çıkan sesin ona para kazandırmasından başka, insan olarak hiçbir artısı olmadığı fizyonomisinden akan bir tip, türkü söylemeseydi kötü bir bar fedaisi olurdu.”

Sahiden o yaşta, hakkında söylenen hakaretlerden dolayı Allah muhafaza Oktay Ekşi’de Ahmet Kaya gibi kalp krizi falan geçirseydi Rasim Ozan Kütahyalı sevinecek miydi?

Sözüm Ahmet Altan’a. Aynı gazetede yazdıkları ve Rasim Ozan Kütahyalı’dan yaşça büyük olduğu için. Kütahyalı kimseyi dinlemiyor ama belki bir büyüğü olarak onu dinler. Eğer Kütahyalı'yı gerçekten seviyorsa onun üslubuna 'bir dakika !' demesi ve yol göstermesi gerekir. Bu, üstad-çırak ilişkisinin ötesinde, ağabey-kardeş ilişkisi çerçevesinde telakki edilmelidir.

Çünkü böyle giderse bu çocuğun başına bir iş gelecek. Bir gün yine böyle öfkesini kontrol edemediği bir anda ters bir laf edecek ve dönüşü, telafisi mümkün olmayacak. Umarım böyle bir şey yaşanmaz ancak perşembenin gelişi çarşambadan belli gibi görünüyor.

Can Ataklı, Rasim Ozan Kütahyalı’yı müteaddit kereler uyardı ve bu üslubunu beğenmediğini söyledi ama Kütahyalı dinlemedi ve dinleyecek gibi de görünmüyor. Tekrarlamakta beis yok. Haddinden fazla şiddet gayedeki hikmeti yok etti ve programın başında öfke duyduğum Oktay Ekşi programın sonuna doğru artık bir mağdurdu ve ben mağdurun tarafına geçmiştim.

Elimize gelen son dakika haberine göre de Oktay Ekşi Hürriyet' teki görevinden istifa ediyordu.

Yeri gelmişken, Emekli Org. Sabri Yirmibeşoğlu geçtiğimiz ay kendisiyle yapılan bir röportajda “Halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi Kıbrıs’ta bir cami yaktık.” cümlesini ağzından kaçırmıştı. Ülkücü camianın belki de en önemli ismi olan terör uzmanı ve akademisyen Prof.Dr. Ümit Özdağ ise bu cümleyi yorumlarken, ‘ihtiyatla yaklaşmak lâzım çünkü söyleyen 80 yaşındaki birisi’ demişti.

Ümit Hoca’ya sormak lâzım gelir, benzer düşünceden hareketle aynı yaşlarda olan Oktay Ekşi’nin sözlerini nasıl yorumluyor, yoksa ona da mı ihtiyatla yaklaşıyor?

Sabrın sonu ile

mamut bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gazeteciliğn duayeni Oktay Ekşi'nin bu sözü farkında olmadan yazabileceğini düşünmüyorum.. Muhalif saldırılara daha fazla dayanamamış olabilir, bu nedenlede kendi evinin köşesine çekilmek için yazmışda olabilir. Tabi bu sözün ağırlığı ve başına geleçeklerin sonucunu bu kadar ağır olabileçeğini hesaplamadan ( hesaplamış da olması gerekir ) yalnızca emekliliği ve Hürriyetten ayrılmayı hedeflemiş olmalı .. Tazminatlarla şimdi başı çok ağrıycak.. Kolaylıklar diliyorum kendisine... Saygılarımla..

Siel Vertu 
 01.11.2010 13:50
Cevap :
teşekkürler sn.tapan...  01.11.2010 18:41
 

Ben gelişmelere biraz uzağım. Pek tv izlemiyorum. Hürriyet de okumam. Olayı sizden öğrendim... Bir de şunu düşünün, ötekilerin özür de dilemeksizin yağdırdıkları hakaretleri, ya da her türlü şeyi söyleyip sonra "sözüm maksadını aşmış dedikleri" zamanları. Demek ki Oktay Ekşi gibi bir insanı bile zıvanadan çıkarabiliyorlar. Özür dilemiş... ama yine de öyle söylememesi gerekirdi. Seviye gittikçe düşüyor. Bakalım neler olacak, göreceğiz. Saygılar.

Mehmet Sinan Gür 
 01.11.2010 1:42
Cevap :
yorumunuza teşekkürler sn. gür  01.11.2010 18:41
 

Ağır bir suç işlemiş olsa da kimsenin linç edilmesinden yana değilim. Ama suç işleyenin de cezasını çekmesi lazım. Keşke Oktay beyin yaşı ve tecrübesi, "olgunluk" sergileyen fikirlerle bize örnek olabilseydi. Bir yazarın belki böyle sınırlarda dolaşıp ilgi çekmesi gerekiyor ama, doğrusu ben tiraj ve reytingin her şey olduğu fikrine katılmıyorum. Yazınızdan Oktay beyin böyle bir yazıyı yazmaması gerektiği kanaatinde olduğunuzu anlıyorum. Kütahyalı'nın gereksiz sözleriyle, onun mağdur duruma düştüğünü ve neredeyse taraf değiştirmek durumunda kaldığınızı söylemeniz de benim anladığım şekli doğruluyor. Kütahyalı, genç ve heyecanlı bir gazeteci. Öğütlerinizi dinleyip kendine çeki düzen verse elbette çok iyi olur. Fakat bir kişinin yanlış tavrı sebebiyle, ne bir kişiye suç yüklenebilir, ne de bir suçun ortadan kaldırılması mümkün olabilir. Sayın Ekşinin Basın Konseyi başkanlığından istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak duayen bir gazeteci için böyle bir "son"dan üzüntü duyuyorum. Sygl

Ahmet YILMAZ 
 31.10.2010 19:23
Cevap :
Değerli Ahmet Bey, aslında yazdığım yazı, sizin de çok vurucu tespit ettiğiniz gibi sanki biraz duygusal içerikli yazı olmuş. *** kişinin yanlış tavrı sebebiyle, ne bir kişiye suç yüklenebilir, ne de bir suçun ortadan kaldırılması mümkün olabilir***aslında bu yoruma 'yorum yok' demem gerekirdi. Teşekkürler değerli yorumunuz için.  31.10.2010 20:36
 

bugün facebookta gezinirken yaşları R.O. Kütahyalı ile aynı civarda olan akpnin ateşli savunucuları oktay ekşiye olmadık hakaretlerde verip veriştiriyorlardı..anladım ki en çok kızdıkları eleştirilen o ifadeler değil o ifadelerin gönderildikleri adres..çünkü kendileri muhalif olan her kesime daha ağır hakaretlerle saldırıyorlar...çirkin ifadeler hangi taraftan hangi tarafa yapılırsa yapılsın çirkindir..selamlar..

Meltem Şahin 
 31.10.2010 18:59
Cevap :
Teşekkürler Meltem Hanım...  01.11.2010 18:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 398
Toplam yorum
: 1353
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1727
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

>Haziran 1975 doğumludur. >Samimîyetsiz gözlerdeki, yapmacık sözlerdeki haset ve kıskançlık k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster