Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '15

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
499
 

Hüseyin Uysal'ı uğurlarken

Hüseyin Uysal'ı uğurlarken
 

Hüseyin Uysal


Hüseyin Uysal'ı yıldızlara uğurladığınız törene -menhus bir hastalıkla çetin bir savaş içinde olduğum için- katılamadım ve aynı nedenle birkaç satır da yazamadım. 
 
Evet, Hüseyin Uysal demokratik öğretmen hareketinin önderlerinden biri ve yiğit, çalışkan bir neferiydi. Ancak onu asıl çok daha önemli ve değerli kılan; çok kısa bir sürede öğretmen hareketin devrimci omurgası olacak olan BİRLİK DAYANIŞMA hareketini öğretmenler arasında başlatan, örgütleyen çok seçkin bir kadronun içinde yer almasıydı. 
 
O kadro ki bence eşi ve benzerine pek rastlanmayan tarinsel bir misyonu yerine getirdi. Bu kadronun TÖB-DER İst. Aksaray Şubesi'nde başlattığı bu hareket öylesine yayıldı, derinleşti ve büyüdü ki dostumuz olması gereken gruplarda da kıskançlık yarattı ve bu kıskanlık bize karşı onları karşıtlarımızla birleştirdi. Ama bu kitlesellik kazanan hareket karşısında bu birlik bir varlık gösteremedi. Çünkü bu hareket "Yolumuz, işçi sınıfının devrim yoludur." belgisini yüreğine ve beynine kazımış bir kadroydu. Ve Hüseyin Uysal aklıyla, yüreğiyle. kalemiyle ve örgütçü nitelikleriyle bu hareketin -Tıpkı Talip Öztürk ve öbür yoldaşlar gibi- içinde önemli bir misyon yüklendi. 
 
Bu kadronun yaşayanları, bu süreci yazmalı ve geleceğe bırakmalıdırlar. Elbet yine Türkiye, Ortadoğu ve Dünya işçi sınıfı  tekrar ayağa kalkacak, tüm emekçileri çevresinde toplayarak bütün kötülüklerin kaynağı olan bu kahrolası burjuva düzenini yok etmek azmiyle harekete geçecektir. Geçmişteki zayıflık ve yanlışlarımızdan arınarak, geçmişte biriktirdiğimiz tüm devrimci değerleri geleceğe taşıyarak and olsun ki yine geleceğiz.
 
                                                                                            Maltepe,Yusuf ERDEM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 590
Kayıt tarihi
: 08.03.11
 
 

1948’de Tokat’ın Reşadiye ilçesine bağlı Bereketli köyünde doğdum. İlkokulu köyümde, ortaokulu Reşad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster