Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '13

 
Kategori
Yurtdışı Tatil
Okunma Sayısı
5302
 

Hususi Pasaport Hamilleri dikkat!!!!!!

Hususi Pasaport Hamilleri dikkat!!!!!!
 

Kırılan "ONUR" fikrini ihtiva eden aşağıdaki yazıma başlamadan önce, ünivesite eğitimim sırasında Roma ve Batı Edebiyat Tarihi dersinde, kendileri ve eserleri hakkında bilgi sahibi edindiğim büyük düşünür ve yazarlardan CİCERO'nun " ERDEMİN ARMAĞANI ONURDUR", VOLTAİRE'nin ise, "ŞEREF, ERDEMİN PARMAĞINA TAKTIĞI BİR PIRLANTA YÜZÜKTÜR" söylemlerini anımsadım.

Nisan ayı sonunda, eski görev yerim Almanya' ya bir aylık bir seyahat gerçekleştirdim. Soğuk ve yağmurdan  göz açamadığım cihetle, günlerimin pek renkli geçtiğini söylemek mümkün değil.

Söz konusu seyahatim, daha Düsseldorf havaalanından girişte, görevli polis memuru bayanının tarafıma karşı gösterdiği tavır ve ifadeler düzleminde tatsızlıkla başladı.

Bugüne kadar fasılalarla diplomatik pasaportlarla,  gelip geçerken farkına varmadığımız bir sorunun,  emeklilikten sonra taşıdığımız hususi pasaportlarla ortaya çıkabileceğini tahmin edemezdim.

Bayan polis, niçin Almanya'ya geliyorsunuz dediğinde, oğlumu ziyaret amacıyla dedim. "Oğlunuzun sizi buraya davet ettiğine dair mektubunuz var mı" dedi. Ben de kendisine, "böyle bir gereksinimin olmadığını, hususi (spezial) pasaport hamillerinin vizeden muaf olduklarını, herhangi bir şarta bağlı olmaksızın, başta Almanya olmak üzere, yılda 3 ay, birçok AB ülkesine vizesiz olarak seyahat edebileceklerini," hatırlattım. Yine de ısrarla, davet mektubunuz var mı, yok mu, sorusunu tekrarladı, bu defa, "bu ülkeden 6 ay önce Muavin Konsolos olarak ayrıldığımı belirterek (bu açıklamam karşısında, evet biliyor ve görüyorum dedi), buranın vize ve ikamet mevzuatını bildiğimi, davet yazısı ibraz etmeme gerek olmadığını, bu itibarla böyle bir yazıya gereksinim duymaksızın buraya geldiğimi, bu soruyu tevcih etmesindeki amacın ne olduğunu, böyle bir soru sormaya hakkının bulunmadığını" belirttim. Görevli polis; "Gerekli görürsem, sorabilirim" diyerek, damgayı vurdu ve bizi geçirdi.

Bu sorunla karşılaşan sanatçı Kenan Işık'ın kim 500 milyar ister adlı programda büyük bir üzüntü ile, daha ağır biçimde, onur kırıcı muameleye tabi tutulduğunu nakleden sunumunu, daha sonra internet ortamında izlerken, daha da rikkate geldim ve bu konudaki açıklamaları bilahere Ankara'ya döndüğümde nakletmeyi görev saydım.

04 Haziran'da dönüşümüzde,  bir erkek pasaport polisine içimi döktüm. "Bu davranışın, hususi pasaport hamillerine karşı gösterilmesinin, haksız ve hukuksuz bir davranış olduğunu" dile getirdiğimde, kendisi bana, "siz AB ve Schengen ülkeleri dışından olduğunuz için, birisinin geçiminizi ve sosyal güvenliğinizi tekeffül ettiğini bildiren belge göndermesi, aksi takdirde, bu ülkede kalacağınız süre için yeterli miktarda dövizi ibraz etmeniz gerekir," açıklamasını yaptı. Kendisine yeterli miktarda dövizimiz olduğunu, bu konuda, bir açıklama yapmadığını sordum, boynunu büktü.

İşte onurlu ve yıldızı parlayan, sözde AB ülkelerinin "ne olur artık sizi de bu birliğe üye yapalım" diye peşinde koştukları, gelişmiş Türkiye'nin, emekli Muavin Konsolosunun başına gelen ve üzüntüsüne sebep olan gelişmeler.

Haydi bizim yeterli lisanımız vardı da, meramımızı anlatabildik. Ya yabancı dil bilmeksizin yurt dışına giden hususi pasaport hamilleri ne yapar? Gazeteler kamuyu ve Dışişleri, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Gn. Md.lüğü, Dış Temsilciliklerimizi bu konuda niçin bilgilendirmezler? "Yoksa, konu daha önce açıklandı da, öldüren bir iş yoğunluğu içerisinde ben mi atladım," diye diğer meslektaşlarımla konuyu irdeledik. Onlar da bu saçma uygulamadan bilgisi bulunmadığını bildirdiler.

Yanlış hatırlamıyor isem ve yeni bir karar ihdas edilmediyse, AB ülkelerinden İngiltere ve Yunanistan'ın, esasen Hususi Pasaport hamillerine vize rejimi uygulamaktalar. Ancak, diğer ülkelere gidecek vatandaşlarımız vize muafiyeti kapsamında, elini kolunu sallayarak pasaportlarını ceplerine koyup seyahate çıkmadan önce, yukarıdaki açıklamalarımı göz önünde tutmalarını tavsiye ederim.

Öte yandan, üst dereceli Türk devlet memurlarının ve devletimizin onuru kapsamı bağlamında, Dışişleri Bakanlığımızın, Çalışma Bakanlığımızın ve Sosyal Güvenlik Kurumumuzun, "akdedilen sosyal güvenlik anlaşmaları çerçevesinde, esasen devlet memurlarının sosyal güvenliklerinin devletin güvencesinde bulunduğunu, bu itibarla, sigorta ve sosyal güvenliklerine ilişkin, kendilerine, bir belge ibraz etmeleri uygulamasından imtina edilmesini (bu meyanda, yurtdışına çıkacak devlet memurlarının, SGK'dan, yurtdışına çıkmadan önce, acil durumlarda Alman Sigorta Kurumu AOK nezdinde tedavilerinin bir bedel ödenmeksizin yapılması gerektiğini tekeffül eden AT/11 veya 12 belgelerini alarak gitmelerini tavsiye etmekteyim) ilgili ülkelere bir nota ile bildirmelerinin yerinde olacağını düşünmekteyim.

 

Saygı ve selamlarımla.

Refik BAŞDERE

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyi günler.Ocak 2013 de Zagreb'e turistik amaçla geldim ancak yeterli miktarda nakit bulundurmadığım gerekçe gösterilerek İstanbul'a geri gönderildim.Bu yaz Malta'da İngilizce dil eğitimi alacağım.Araştırmalarıma göre AB ülkeleri VIS ve SIS kontrol sistemleriyle kendi aralarında veri alışverişi yapmaktalar.Malta'dan Schengen vizemi aldım. Hırvatistan'ın AB'ye yeni katılmasından dolayı yaşadığım bu olay Maltaya girişimde veya başka bir Schengen ülkesine girişimde bana sorun oluşturur mu? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

hilmi aytac 
 22.07.2013 14:42
Cevap :
Saygıdeğer AYTAÇ, AB ülkelerinde ve bunlardan Schengen anlaşmasını kabul etmiş olanlarda, Türk vatandaşlarına (pasaportlarının türünün de farklılık göstermesine ilişkin konularda) vize rejimi uygulanması doğrultusunda, hergeçen gün farklılıklar oluşturan kararlar alınıyor. Emekli olduktan sonra bu gelişmeleri takip etme imkanına sahip değilim. Size tavsiyem, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KONSOLOSLUK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ile temasa geçerek ülkelerin yeni vize rejimi kararları ile ilgili bilgileri sağlamanızdır.Esasen, taleplerinizi ve sorularınızı, www.mfa.gov.tr/konsolosluk-genel.tr.mfa sitelerine yazılı olarak iletmeniz ve alacağınız yazılı yanıta göre hareket etmenizdir. Bu konuda iletişimde bir sıkıntı yaşarsanız, Dışişleri Bakanlığı (Tel:0312 292 10 00) santralinden Konsolosluk Vize Dairesi bölümünden bir uzmanı bağlatarak, onunla temasa geçmenizdir. Size daha fazla bilgi veremediğim için üzüntülerimi bildirir, selam ve saygılarımı gönderirim. Refik BAŞDERE   22.07.2013 16:02
 

turkiyede makam-mevki meraki bitmeden avrupa devletleri vizeleri kaldiramaz 18 senedir ingiltere yasiorum, basbakan david cameron'un italyada bir cafe de bir garson tarafindan taninmadigi ve siparisinin gec geldigini metro da yan koltukta gordugum ucuz bir tabloit gazete de okudugumda , turkiyede birakin basbakani okul mudurlerinin, buyukelci muavinlerinin basina bu tur bir durum gelse o cafeyi ters tuz ederler die dusundum sayin emekli buyukelci, mevki makamla hic bir ilgisi olmaksizin kanun ve nizamlara gore vize istenmior olsa bile giris kapilarindaki gorevlilerin kontrollerine tabii oldugunu, istedikleri soruyu sormakta serbest olduklarini ve o gorevlilerin gerek gorurlerse seni geri gonderme haklari oldugunu bilmek mecburiyetindesin vize istemior olmalari elini kolunu sallayarak giris kapilarindan gececegin anlamina gelmior Canada da Ingiliz vatandaslarina vize istemior fakat ben her gidisimde en az 5 soruya cevap vermeden Canadaya gecemiorum, bu sorulari nie soruorsunuz da denmez

zeynep cakiroglu 
 23.06.2013 0:20
Cevap :
Sayın Çakıroğlu, öncelikle Büyükelçilik ünvanına sahip olmadığımı, son görevimin Muavin Konsolos olarak noktalandığını hatırlatarak, ünvam kargaşasını ortadan kaldırmak isterim. Diğer taraftan ders verir nitelikteki yazınızı kaleme almadan önce, karşılıklık ilkeleri hakkında bilgi edinmenizi de bu vesileyle tavsiye ederim. Bilindiği üzere, hususi pasaport hamilleri vizeden muaf olarak F.Almanya'ya seyahat edebilmektedirler. Ayrıca ben ilgili memura, hangi amaçla Almanya'ya geldiğimi açıklamış olmakla birlikte, benden bir davet mektubu talep etmiştir. Hususi pasaport hamillerinin herhangi bir davet mektubu ibraz etmelerine gerek bulunmamaktadır. Karşılıklı ilişkilerde,diplomatik nezaket ve teammüller gözönünde bulundurulmalıdır. Beni Büyükelçi sanarak, kendi ülkesini temsil eden bir Büyükelçiye böylesine haksız bir şekilde yüklenen vatandaşımızın da, daha nice baskılara maruz kalabileceğini gözden ırak tutmamak gerekir. Selam ve iyi dileklerimle. Refik BAŞDERE  23.06.2013 13:39
 

Sevgili Kardeşim, aydınlatıcı bu paylaşımınız için teşekkürler. "Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete" bu hengame içinde görevler de unutuldu, umarım Milletimizin dış ülkelerdeki itibarı bir gün geri gelir.Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.06.2013 7:23
Cevap :
Hep Yüce yaradanımızdan diliyoruz. Bu itibarı kurtarmak doğrultusunda senin ne kadar gayretin oldu demez mi? Selam ve sevgiler. Refik  11.06.2013 14:53
 

Sevgili Kardeşim, aydınlatıcı bu paylaşımınız için teşekkürler. "Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete" bu hengame içinde görevler de unutuldu, umarım Milletimizin dış ülkelerdeki itibarı bir gün geri gelir.Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.06.2013 7:23
Cevap :
Teşekkür ederim ablacığım. Temenni ederim, her şey daha iyiye gider. İtibarsızlaşma zincirinden kendimizi kurtarırız. Selam ve sevgilerimle. Refik   11.06.2013 14:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 307
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 513
Kayıt tarihi
: 30.12.12
 
 

1947 yılında Erzurum'da doğdu. Başak burcundadır. Eğitimini  Ankara'da sürdürdü. DTCF Alman Filol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster