Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '11

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
6758
 

Huy, Egzama ve Uyuz!

Huy: İnsanın büyümesi sırasında kişiliği ile birlikte gelişmiş, oluşmuş kişiliktir. Bir kimsenin de kişiliğini değiştirmek mümkün değildir. Yaşam ile oluşan çok derin kökleri olan huy değişmez. Ancak ölüm ile son bulur. 

Huy” kişiliğin bir parçasıdır. Uzun zamanda oluşmuştur. Bunun için kişinin davranışlarını da değiştirmek mümkün değildir. 

Huyuna suyuna gitmek” Bir kişinin istediği hoşlandığı gibi davranmak, uygun davranmak, kızdırmayacak şekilde hareket etmek demektir. 

Şimdi hedef kişinin tüm olumsuzluklarından ve hazımsızlıklarından, hep aynı kişilerin soluduğu havadan geçen (kalıtımsal) destek ile “lafı çiğneyerek” sıyrılmaya çalışması; bir o kadar gülünç ve komiktir. 

Çünkü sorun kendisindedir! Periyodik zaman dilimi içinde: kişinin tekrarlayan kaşıntıları derinin sulanması ile meydana gelen bir
iltihaptır. Tıp dilinde; Erythema pernio denir. (egzama) Mayasıl diye bilinen egzama, Kaşıntı ve kızartı ile ortaya çıkar. 

Çevremizde bu hastalığa yakalanmış insanları sıklıkla görürüz ancak bu bulaşıcı bir hastalık değildir ve korkmaya gerek yok. Dikkat edilmesi gereken asıl konu; deri sulanmasının beynine sıçramış insanların kapsama alanında bulunmamak ve onların huyuna suyuna göre hareket etmemektir! 

Sonuç itibari ile insanın huyu değişmez, ancak mevsimlerin ayların ve hatta haftaların çekim gücüne göre tekrarlayan kaşıntıları olur ve bu zamanlarda oluşan egzama türü kaşıntılar her ne kadar bulaşıcı olmasa bile bunun gerçekten egzama mı yoksa “Uyuz” hastalığımı olduğunu anlamak için acilen doktora gitmekte fayda vardır. 

Uyuz tedavisi bilahare yapılır. Eğer uyuz tamamen tedavi edilmezse belirli bir süre sonra tekrar ortaya çıkar. 

Uyuz insan gözüyle görülemeyen mikroskobik bir canlının sebep olduğu bir hastalıktır. Küçük, yuvarlak vücutlu ve 8 bacaklı olup deride yuva yapar ve alerjik bir reaksiyona sebep olur. Bunun sonucunda çok acı veren, şiddetli bir kaşıntı olur ve hasta bütün gece uyuyamaz. Uyuz herhangi bir kişiden başkasına yakın temastan dolayı geçebilir. 

UYUZU NASIL TANIRIZ?

Çok kolay! Uyuzun en erken ve en yaygın belirtisi özellikle geceleri ortaya çıkan kaşıntıdır. Kişi bütün gece kaşıntıdan dolayı uykusunu kaybettiği için yorgun ve sinirli (agresif) olabilir. Uyuzla birlikte, Sağlam bir bakteriyel enfeksiyon da görülebilir! Bu kişilerin çay kahve davetlerinden ve mümkünse soludukları aynı ortamda ki havadan bile, bir süre (süresiz) uzak durmak gerekir. Çünkü sekiz bacaklı uyuz böceği her an üzerinize atlayabilir ve size de bulaşabilir... 

Bakıldığında sürekli kaşınmak iyi bir şey görünmüyor (!) bence, önlem almakta fayda var. Sağlıcakla kalınız... :)) 

M.Talip Girgin. 

Not: Bilgiler çeşitli kaynaklardan alınmıştır! 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eskilerde bir kaç kez bunlarla tanışıklığım oldu az biraz bilirim. Selamlar.

Kerim Korkut 
 28.02.2019 8:32
Cevap :
Geldi geçti, yalan dünya! Yaşandığı gün eğlendik biraz. :)   01.03.2019 0:16
 

Merhaba sayın yazarım, aydınlatıcı ve yorumlatıcı paylaşımınız için teşekkürler. Keyifle okudum, sağlıcakla kalınız..

Derya Koçtürk 
 08.09.2011 17:13
Cevap :
Hoş geldiniz Derya Hanım, bakıyorum da okulu kırmışsınız. Arayı bu kadar açarsanız siz MB tan diplomayı zor alırsınız. :)) Sayfanıza baktım “Aşk Cennet” adlı yazınızı gördüm ve okudum. Ancak bu tür içerikli yazılara yorum yazmıyorum neden diyeceksen ki hemen söyleyeyim. Ben, eşimle olan aşkımdan başka aşk veya âşıklar tanımıyorum, gözüm görmez, kulağım duymaz! Ha ha ha öyle vallah. Yirmi senedir her gün; sabah, akşam âşığızdır birbirimize. Sahi bu “uyuz” yazımın neyini beğendin Allah aşkına :) Ama mesajı aldım diyorsan başım üstüne. Saygılar efendim. Denizli'de başta size ve tüm yakınlarınıza olmak üzere ve bir düzüne kadar asker arkadaşıma ve tüm yurdum insanlarına selamlar... :))  09.09.2011 0:06
 

Gelecek hafta gideceğiz Köyceğiz'e. En son sizle gittik onlara da ayıp oldu.

Eşit Ağırlık 
 07.09.2011 15:20
Cevap :
Bizden kucak dolusu selamlar ve sevgiler yurdum insanlarına. Laf açıldığında hep kulaklarını çınlatırız onların, tabi sizinde. :)) bende kısmetse on gün sonra, kaçırdığım o' alabalığın peşine Antalya'ya gideceğim. Kimbilir bu sefer kaçırmam inşallah. :)) Selamlar...  07.09.2011 16:48
 

Yok mu bunun ilacı? Bu arada Ali bırakmış bloğu.

Eşit Ağırlık 
 06.09.2011 16:32
Cevap :
Var tabi olmaz mı? Ancak bazı uyuzlar, yani uyuz hastaları; Tedavi olmak yerine kaşınmayı tercih ediyorlar! Tabi ki, kişinin bu hastalığından haberi olmayan insanlar da bu hastalıktan nasibini alıyor. Kimbilir belki iğneden korkuyorlardır :) Bu arada Ali tercihini, gitmekten yana kullandı. Biz arada görüşüyoruz selamını söylerim. Bu arada 2011 yılı portakal ve zeytinyağı popülâsyonu ne durumda? Var mı bir ışık :)) Çocuklara selam...  07.09.2011 1:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 438
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog'a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster