Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
420
 

Hüznün iyileştirici gücü

Hüznün iyileştirici gücü
 

Hüzün, bir ilişkinin ardından gelen tamamlanmışlık duygusudur.

Hüzün, kişiyi tüketen bağımlı bir ilişkinin ardından yaşanan hayal kırıklığı, ziyan olan zaman ve emek için tutulan yastır.

Hüznün iyileştirici gücü dökülen gözyaşlarıdır.Gözyaşları bedende bulunan toksinlerin dışarı atılmasını sağlayarak, insanın rahatlamasına yardımcı olur.Ağlamak ruhu yumuşatır.Ama ağlayarak rahatlayabilmek için, kişinin içinde bir miktar kızgınlık duygusununda olması gerekir.

Sağlıklı kızgınlık bizim kararlı olmamızı sağlar.Tükenen ilişkiler genellikle, yanlızlık duygusunu, güven ihtiyacını ve hayal kırıklıklarını beraberinde getirir. Önceleri gerçekleri görmek istemeyiz, bize gerçekleri söylemek isteyen sevdiklerimize karşı kendimizi savunmaya geçeriz.Ama ilişkinin kişisel gelişimimizi tıkadığı noktada, ilişkiye son noktayı koymak, yararlı ve gereklidir.

Eğer hüzün duygusu, kızgınlık duygusuyla desteklenmiyorsa, içinde yaşıyor olduğun boşluk duygusu korkutucu olabilir.Terk ettiğin kişiye karşı zayıf olabilirsin.O'nu düşüncelerinden bir türlü silemez, en ufak bir yakınlaşma fırsatında geri dönüş yaşayabilirsin, ne kadar yanlış bir karar olsa da..

Kızgınlığın eşlik etmediği hüzünde hiçbir ilişki tam anlamıyla bitirilemez.Ayrılmalar ve bir daha denemeler kendini tekrar edip, durur.Bu yıpratıcı uzatmalar neticesinde kişilerin arasındaki saygı da kaybolmaya mahkumdur.Dolayısıyla, bu noktada kaybettiğin sadece ilişkin değil, kendine olan saygındır.

Gerektiği zaman kullanmadığın kızgınlık, bu defa yanlış kişilere yönlenerek, hiç günahları olmadıkları halde, yaptığın bu tutarsız tepkiler, onların senden uzaklaşmalarına neden olur.Ve özel hayatında sürekli dengesiz davranışlar sergilemeye başlarsın.

Asla kendi gerçeğinden kaçmayacaksın.Hüznü, senin için gerekli olan kızgınlıkla beraber yaşayarak, kendi ruh sağlığın için iyileştirici bir yol bulmaya çalışacaksın.

Unutma ki; hiçbir çaba karşılıksız kalmaz, umut ettiğin anda karşılığını alamasanda..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu tesbit doğru ve sağlıklı, çünkü kızgınlıkla karşılık veremiyorsan, hüzünle yenilmişsin demektir. Dengelemek için en azından kızgınlığın da olacak. Bunun pasif dışavurumu ağlamaktır. Boşalmak hiç değilse biyolojik yorgunluğu önler. selam ve sevgiler.

Nariçi 
 07.09.2007 16:36
Cevap :
Teşekkür ederim..Dileğim,tüm hüzünler bizden uzak olsun...  07.09.2007 17:14
 

ilişkilerde yalınlık var artık.karşılık beklemeden birşeyler katabilmek ve bunun meyvalarını toplamak.hüznün olmadığı bir ayrılık yada kızgınlığın alev alev kindar ettiği bir pişmanlık...bu duygulardan sıyrılmanın tek yolu,yola hiç ara vermemiş gibi hayata devam etmektir.devam ama bir farkla ayaklarını sağlam basarak sağlam kararlar alarak.sanırım biraz Yunus olmak ve yaşadıklarınla pişmek ve bu noktada var olabilmenin doyumsuz zevkine varabilmek...böyle olmalı diye düşünüyorum.ilişki bitince perde kapanır .taki yeni oyuncular sahne alana kadar...

hekimoğlu16 
 07.09.2007 12:20
Cevap :
Yorum ve katkılarınız için teşekkür ederim.  07.09.2007 13:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster