Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '10

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
556
 

Hüzün çiçekleri

Hüzün çiçekleri
 

Bazı kurumlar vardır ki tarihe mal olmuşlardır. Kimileri ise yılların getirdiği köklü değerlere sahiptirler. Özellikle kentleri temsil eden kulüpler bu anlamda en iyi örneklerdir.

Ancak gün gelir o tarihe mal olmuş ya da kentleri temsil eden kulüplerde işler iyi gitmez. Ya hatalar zinciri birbirini takip etmiştir, ya yalnız bırakılmışlardır ya da içine düştükleri zorluklardan çıkamamışlardır.

Ve bir düşüş süreci başlar. Gözlerinizin önünde cereyan eder her şey ama elinizden bir şey gelmez. Haykırırsınız sesiniz yettiği kadar, kalem oynatırsınız belki bir faydam olur diye. Ama hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. İğneyle kuyu kazmaktır yaptığınız.

Bu hafta bir maç vardı örneğin: Muğlaspor- İzmirspor. Ve bu iki takımımızın karşılaştığı lig Bölgesel Amatör Lig.

Muğlaspor daha önce de amatöre düşmüş ertesi sezon yeniden 3. Lig’e çıkmıştı. Geçen sezon tekrar amatöre düştüler. İzmirspor ise kayyuma düşmüştü. Cumhuriyetle yaşıt bu kulübümüz maalesef kayyum yönetimine terk edildi. Buna rağmen 3. Lig’de play- off lara kalmıştı. Ancak geçen sezon artık İzmirspor yükü kaldıramadı ve tarihinde ilk kez amatöre düştü.

Biri kentin tek takımı, diğeri ise Cumhuriyetle yaşıt, İzmir adını kendi adında taşıyan, Türkiye profesyonel liginin ilk golünü atmış yılların İzmirspor’u.

Bu iki takımın maçlarını yıllarca izledim. O zaman ikisi de İkinci Lig’deydiler. Tabi söz konusu dönemde Süper Lig yoktu. Şimdinin Süper Ligi o dönemlerde Türkiye 1. Futbol Ligi idi. İşte bu kulüpler de o ligin bir altındaki ligde yani şimdinin Bank Asya 1. Ligi’nde oynuyorlardı. Şimdi ise ikisi de amatörde.

Ya Aydınspor. Dönemin 1. Lig’inde yani şimdinin Süper Lig’inde oynamış, Fenerbahçe’yi ligde Kadıköy’de 6- 1 ile yenip tarihe geçmiş bir kulüp. Şimdi Aydınspor 1923 adı ile Bölgesel Amatör Lig’de oynuyor. Ama şehirde bu kulüp etrafında tam bir birliktelik sağlandı mı bilmiyorum. Çünkü Aydınspor 1923’ün Aydınspor’u temsil etmediğini savunanlar da var.

Uşakspor, Kütahyaspor, Kuşadasıspor yine aklıma hemen gelen diğer kulüpler.

Bu saydığımız bütün kulüpler benzer sıkıntıları yaşadılar. Bu sıkıntıların en büyüğü de ekonomik sıkıntılardı. Sahipsiz bırakıldılar, yalnız bırakıldılar. Şimdi Bölgesel Amatör Lig’de mücadele ediyorlar.

İnsan üzülüyor. Bu takımların yaşadıkları hep gözlerimizin önünde gerçekleşti. Özellikle İzmirspor’un yaşadıklarını daha yakından takip ettim. Gözlerinizin önünde eriyip giden bir hasta gibi göz göre göre gitti koca İzmirspor.

Lacivert- beyazlılar Bölgesel Amatör Lig’de 3 maçta 3 galibiyet ile lider durumda. Umarım bu sezon profesyonel lige geri döner İzmirspor. Kayyum yönetimi bitti. Şimdi kulübün bir yönetimi var. Gerçi o da hala mahkemede ama umarım İzmirspor’a zarar verecek şeyler artık olmaz. Yavaş işleyen hukuk da İzmirspor’un düşüş sürecinde etkili olmuştu.

Burada saydığım ve sayamadığım kulüplerin hepsinin hazin hikayeleri var. İsimlerini duyunca içimizi hüzün kaplıyor. Ama diğer taraftan da umut daima yüreğimizin bir köşesinde duruyor. Bu kulüplerin tekrar hak ettikleri yere gelecekleri umudu hep yaşıyor içimizde. Her biri bir hüzün çiçeği. Bakalım hasatta umut çiçeğine dönüşebilecekler mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı beğeni ile okudum fakat sizin de haklı olarak kafanızı karıştıran bir durum var. Aydınspor şu anda Aydınspor 1923 adı ile varlığını sürdürmüyor. Aydınspor 1923 ismi ile Bölgesel Amatör Ligde mücadele eden takım, geçtiğimiz Aydın Amatör Süper Ligde şampiyon olan Aydın Belediyespor'dur. Belediyespor yapmış olduğu tüzük değişikliği ile Aydınspor 1923 adını almıştır. Sözünü ettiğini o anlı şanlı Aydınspor ise Aydın Süper Amatör Ligde varlığını sürdürmektedir. Aydın Belediye Başkanı Çerçioğlu Aydınspor'a sahip çıkmak yerine kendi kurduğu Aydınspor 1923 Kulübü ile oy avcılığı peşine düşmüştür. Aydınspor kulübü gerçekten de 1923 yılında kurulmuş 1966 yılında yeni kurulan 2. Lig'e katılmış katılırken de takımı daha güçlü kılmak için Esnafspor,Akınspor, Hilalspor'u da bünyesine eklemiştir. Kulübün yeniden kuruluş tarihi olarak kayıtlara geçen yıl 1966'dır. Aydınspor'un dört yapraklı yoncadan oluşan arması da dört kulübüb birleşmesinden dolayıdır. Sözün özü 1923 Aydınspr değildir

Efe Yildiz 
 10.11.2010 15:39
Cevap :
Evet bunların hepsini biliyorum. Zaten o yüzden yazımda Aydınspor 1923 ile ilgili bir çekince olduğunu belirttim. Ancak okuyucuyu boğmamak için çok fazla ayrıntıya girmedim. Umarım Aydınspor eski güzel günlerine geri döner. Bilgilendirici yorumunuz için teşekkür ederim. Yazının altında yer alacak bu yorum ile okuyucu bilgilenmiş olacaktır. Selamlar, saygılar.  11.11.2010 22:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 956
Toplam yorum
: 64
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 319
Kayıt tarihi
: 02.03.08
 
 

Yazmak benim için bir tutku, bir yaşam kaynağı. Sadece basit bir hobi olarak açıklanamaz yani. Be..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster