Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
4661
 

Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar

Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar
 

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Huzur adlı romanına ait düşüncelerimi paylaşmaya yelteneceğim. Romanda Türk ve dünya sanatına, siyasetine, coğrafyasına, edebiyatına, ekonomisine ve toplumsal yaşantısına ait öyle çok ve geniş bilgi var ki böyle bir romana ait sadece beceriksiz bir yorum vermeye yeltenebilirim, o kadar!  

Kitaptaki kültürel bilgi deryasının etrafında dönen bir aşk hikayesi, aile/akraba yaşantısı, platonik bir aşk ve onunla gelen melodrama ile Cumhuriyet döneminde palazlanmaya ve yön bulmaya çalışan Türk aydının muazzam bir öyküsü vardır.  

Ahmet Hamdi Tanpınar eserlerinden Beş Şehir hikayelerini de okumuştum. Yazarın şiirsel bir üslubu vardır. Bir ressamın her fırça darbesinde daha da güzelleştirdiği görkemli bir tablo misali, Tanpınar da kelimelerini ustalıkla kullanıp sanatsal cümle dizinleriyle şahane yapıtlar çıkarmış bir yazarımızdır. Kitabın başında da öğütlendiği gibi, Tanpınar yapıtları dura dura, dinlene dinlene okunarak özümsenmelidir.  

Romanın ilk baskısı 1949'da yayınlanmış. O dönemin hem modern hem de fukara yaşantısı, zıtlığın beklenmedik zerafetiyle dillendirilmiştir.  

Genç ve eğitimli Mümtaz, küçük yaşlardan itibaren yaşamındaki her türlü olumsuzluğa rağmen huzur bulmaya çalışırken ve toplumun olumsuzluklarına doğu-batı senteziyle yaklaşırken, bugün bile okuyucunun düşüncelerini kışkırtmayı başarır. Mümtaz'ın paylaştığı düşünceler, İhsan'la yaptığı uzun tartışmaların kendi imbiğinden süzülmüş halidir.  

Aynı şekilde Mümtaz'ın amca oğlu İhsan kimi yerde sadece ferdi düşünen, kimi yerde toplumcu olan, düşünceleri netlik kazanmamış buna rağmen söyledikleri etrafındakilerce merakla dınlenen bir aydındır. İhsan da doğu-batı kültürlerindeki ilginç noktalara dikkat çekerek okuyucuyu kavrayan önemli karakterlerden biridir. Eğer yakalandığı zatürreden kurtulursa ve bu hızda kendisini geliştirmeye devam ederse, geleceğin saygın devlet adamlarınan biri olabileceğini düşünmeden edemediğim bir kahramandır.  

Nuran, Cumhuriyet Türkiyesinin bilgiye donanmış genç ve modern kadını, Mümtaz'la aşk yaşarken hem dişiliğin hem de bilinç ve kültürün sembolüdür.  

Bir başka roman kahramanı Suat da sürpriz dolu bir kişiliktir. Öz-yıkımın tam ortasında, taşın bile dua edip ağacın zikrettiği, modern yaşantıya rağmen Allah'a inancın sorgusuz sualsiz yaşandığı bir ortamda isyankarlığı epik bir üslupla anlatılmıştır.  

Huzur romanının adından yola çıkarak Mümtaz ve Nuran'ın aşklarının mutlu son bulmasını çok istedim ve sonuna kadar hep mutlu bir bitiş bekledim. Nuran kendisi mutlu olmasa da kızının rahatı, çevrenin dedikoduyu kesmesi, yaşadığı trajediyi unutabilmesi için Mümtaz'ı değil kafasında şekillendirdiği huzuru seçti. 

Huzur dil zenginliğine çok güzel örnek teşkil eden bir klasiğimizdir. Kitap; insan, çevre, eşya ve topluma ait detaylı tasvirler verirken ikinci dünya savaşı öncesinde yaşanan telaşlı beklentiden kesitler sergiliyor. Yazmayı sevenlerin, özellikle genç neslin, okumasını şiddetle tavsiye ederim. 

Tekrar hatırlatayım; Huzur bir çırpıda okunup bitirilecek bir roman değildir. Her satırından zevk alınacak, düşünülecek, altı çizilip sayfanın kenarı kivrilacak, daha sonra hatırlamak için tekrar aralanacak bir romandır. 

Kelimelere takılanlardan olduğum için, romanda kullanılmış yabancı kelimelere birkaç örnek vermeden duramadım:  

füturist (sayfa 30)  

santimantal (sayfa 174)  

epikürcülük (sayfa 198)  

metafizik (sayfa 199)  

enterseptör (sayfa 221)  

rotasyon (sayfa 231)  

angaje (sayfa 298)  

epope (sayfa 322)  

sinizm (sayfa 336)
preparasyon (sayfa 370)  

aksiyon (sayfa 370)  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, Okudukları kitaplar hakkında düşüncelerini paylaşan blogcuları çok seviyorum. O nedenle karşılaştığım her kitapla ilgili düşüncelerini paylaşan blogları okumaya gayret ederim. Bu güzel payalşaımınız için çok teşekkür ederim. En Güzel'e emanet olun. Selam ve saygılarımla.

Pervane 
 01.05.2011 8:34
Cevap :
Size katiliyorum. Ben de blogcu kitap yorumlari okumaktan hoslaniyorum. Her kitap okuruna baska birsey soyluyor, baska dusunceler ve dunyalar aciyor. Degisik bakis acilarini blogcu yorumlarinda bulmanin, zenginlik ve renklilik olduguna inaniyorum. Vakit ayirip bu konudaki dusuncelerinizi yazdiginiz icin tesekkur ederim. Ictenlikle.. Fatos  01.05.2011 18:00
 

Aşağıdaki bloğumda Türk edebiyatında zor okunan romalar ve romancılar hakkında bilgi verdim blog.milliyet.com.tr/Turk_Edebiyatinda_kitaplari_zor_okunan_roman_ve_romancilar/Blog/?BlogNo=250154 Tanpınar bir ekolün içindedir. Bu kitabın zor okunuşun nedeni, İstanbul, İstanbullu, Türkiye ve Osmanlı hakkında semboller üzerinden anltım yapmaktadır.

vecdi uzun 
 29.04.2011 18:12
Cevap :
Eminim ilgilenenler icin degerli bir kaynak olacak. Tesekkurler..  30.04.2011 2:38
 

Ama ne yeltenmek. Tanpinar ustayi ben de cok severim, ama senin de yazinda defalarca belirttigin gibi en az iki-uc kez okumadan 'tamam, ben bu romani sindirdim' diyemedigim icin her okudugumu 'okunmus' saymam. Lakin Huzur, hic okumadiklarimdandi. Bunu da ekledim listeye sayende. Ellerine saglik.

GozlerdenIrak 
 24.04.2011 2:01
Cevap :
Dilin muazzamligi otesinde roman bir kulturler maratonu gibi. Oyle cok ve derin bilgi var ki.. Insan okurken sasalayip kalabiliyor. Bilginin su anki kadar hizli dagildigi ve yuksek dozda verildigi bir cagda yazilmis olsa fazla surpriz olmazdi ama 1940larda boyle dusunsel zenginlik ve becerikli bir dille aktarimi bence bir hazinedir. Senin gibi bir "yazin ve dusun" kabiliyetine iyi bir takviye olur kanisindayim. Icten sevgilerimle.. Fatos  24.04.2011 19:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 2544
Kayıt tarihi
: 25.03.09
 
 

Gündeliğin akışını, yaşanmışı, gezilip görülmüşü veya okunmuşu paylaşmak istiyorum. Eleştirilerin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster