Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '16

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
908
 

Huzur ve mutluluk

Huzur ve mutluluk
 

İnternet'ten alınmıştır.


HUZUR

İnsan hayatındaki en önemli duygu, her sağlıklı insanın en çok isteyeceği durum ve insan yaşamındaki pozitif en komplike kavram olduğunu özümsediğim HUZUR U; yaşamın karmaşıklaştığı günümüz dünyasında yakalamanın çok zor-çok az olduğunu gözlüyorum.

En özet ifadeyle yaşanan anın sürekliliğini istemek veya daha iyisini düşünememek olan huzuru yaşamayanlara ifade etmek çok yabancıdır.

İnsanın yaşamak istedikleri ne kadar eksikse, o kadar huzursuz olduğunu düşünürsek, yaşamı tam olan veya bulunduğu şartlara yetinen kaç kişi kaç çift varsa kişisel ve toplumsal huzur da o kadar olsa gerek…

HUZUR U yakalamanın ne kadar önemli olduğunu, yakalayanları veya yaşayayanları gözlerken; GSM numaralarından birini HUZURUM diye kaydetmiş bir arkadaşımın duygularını dinlediğimde küçücük figürlerin insan yaşamında ne kadar önemli olduğunu ve her insanın huzur kavramının farklılığını özümsedim.  

Bu çerçevede her bir insanın muhatabına beklentilerini, huzur tanımını ifade etmese de ‘hissettirse’ yakalanıp yakalanamayacağını düşündürmesinin diyalogun sağlığı ve saygınlığı için çok önemli olduğunu da anladım.

------------------------------------------------------------------------------

MUTLULUK 

Mutluluğun temelini zihnimde; barışık olmak, ne istediğini bilmek, yetinmek diye üçlemeyle özetlerken tabii ki ilavelere açıktır. Delikanlılıktan şimdiye kadar ki yaşamımda;  

Mükemmele yakın birinin neyim eksik sorgusuyla kıvranmasını, diğer yanda da estetik anlamda çok eksik ama fonksiyonları yeterli olmanın keyfini yaşayan başka birini izlerken mutluluk için kişinin kendisiyle barışık olması gerektiğini gözledim.

Hayalle gerçeği ayrıştıracak bilinçle; temel eksiğini, yaşadığı andaki öncelikli ihtiyacını, neyi istediğini bilecek kadar gerçekçi olmak mutluluğa yakın olmaktır. 

Sahip olunanların tadına varmak, keyfini çıkarmak yerine ilave şeyler istemenin sonu olamayacağına göre; mutluluk sahip olduklarıyla yetinmektir. Yaşamdan, isteme dair DAHA kelimesini çıkarıp, olanları en iyi şekilde değerlendirip tadına varmak,olabilecek ilavelere sevinmektir.

Ünlü “SEN MUTLULUĞUN RESMİNİ YAPABİLİR MİSİN ABİDİN?” deyişine karşılık; 'MUTLULUK GÖRSEL DEĞİL ZİHİNSELDİR' dersek abartır mıyız?

Görseldeki karikatürü irdelersek; katta yatta gözüm yok AMA 'bir ayakkabım olsa iyi olur'dan iyimser, 'üşüsem de iyi ki ayağım var, ya olmasaydı?' diye düşünebiliriz. 

Kendimizle barışık, öncelikli ihtiyacımız kadar beklentili, olanın keyfini çıkaracağımız GÖNÜL HOŞLUĞU HAKİM yaşamlar dileğiyle...

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yazıyı daha önce okuduğumu hatırlıyorum.Ama yorum yapmamışım.Yeniden okuduğum iyi oldu.

Kerim Korkut 
 22.10.2016 15:55
Cevap :
Huzuru ayrı, mutluluğu ayrı yazmıştım sonradan birleştirdim...  23.10.2016 1:13
 

Mutluluk ne beklenir ne yakalanır; mutluluk yapılabilir bir şeydir. Bu yüzden, esas olan mutluluğun temelini kavramış olmaktır. Yazınız bu temeli çok sağlam ve net gösteriyor.

Muharrem Soyek 
 18.01.2016 17:21
Cevap :
Blogumu net anlayan yorumunuza teşekkür ediyorum, açımdan temelini yazmaya çalıştım her okuyan temele ilave yapabilir. Selamlar.   19.01.2016 19:57
 

Mutluluk, çok geniş bir kavram herkesin mutluluk anlayışı farklı. Mutluluğun tanımı yok ama, insanlar kendisini mutsuz eden şeyleri hayatlarından çıkardığında mutlu olabilirler. Sevgiyle ve mutlulukla kalın..

Selda Çakmak 
 16.01.2016 23:30
Cevap :
İlginize katkınıza teşekkürler. Gönül hoşluğuyla...  17.01.2016 16:09
 

Kafka'nın;"Mutlu aileler birbirine benzer, her mutsuz aileninse kendine özgü mutsuzluğu vardır." sözünü düşündüm de gerçekten herkesin mutluluk ve mutsuzluk kaynağı aynı değil,bana göre farkındalıkla mutluluk ikiz kardeş, emeğinize sağlık dilerim saygılarımla

Cemile Torun 
 16.01.2016 22:22
Cevap :
Katkınıza ve ifadelerinize teşekkür ediyorum...  17.01.2016 16:08
 
 
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 2062
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1157
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster