Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
 

Huzursuz Bacak Sendromunda Yürüyüş


Huzursuz bacak sendromu, hastanın bacaklarında hissettiği uyuşma, karıncalanma, kramp, iğnelenme, yanma benzeri rahatsızlık verici hislere denir.  Temel özelliği bacaklardaki bu rahatsızlığın hareketle geçmesi, istirahatle başlamasıdır. Özellikle akşam başlar ve uykuya dalmayı güçleştirir.  Ayrıca uzun yolculuklar, toplantılar gibi sürekli oturma getiren durumlarda sıkıntı yaratır. Hasta kalkmak dolaşmak, bacaklarını germek ihtiyacı hisseder.

İstirahat halinde hissedilen bu garip hissi hastalar tam anlatamazlar. Hastalar bu histen ancak bacaklarını hareket ettirerek kurtulurlar. Hareket sonrasında bir müddet rahatlayan hasta, en fazla birkaç dakika sonra tekrar aynı hissi yaşar.  Uyuma güçlüğü yarattığı için gece boyunca tam uyku sağlanamaz. Böylece gün içinde uykulu hal, dikkat ve konsantrasyon azlığına sebep olabilir.

Huzursuz bacak sendromu ile %80 oranında beraber olan durum ise Uykuda Periyodik Bacak Hareketleri Sendromudur. Bu hastalarda uykuda sürekli bacaklarda atmalar, hareketler olur. Bu hastaların uyku laboratuvarında yapılan uyku testi (polisomnografi) kayıtlarında sürekli bio-elektriksel olarak uyanmaya sebep olacak şekilde uykuyu engelledikleri görülmektedir.

Daha çok kadınlarda görülür. Yaş ilerledikçe artar. Çocuklarda da görülebilir. Çocuklarda çoğunlukla “büyüme ağrısıdır” diye geçiştirilir. Çoğunlukla tanısı konulmaz. Doktorların çok bilmediği bir sendromdur. Çoğu kişi kendisinde huzursuz bacak olabileceğinin de farkında değildir.

Kansızlıkta, vitamin eksikliğinde, şeker hastası ile kronik böbrek yetmezliği olanlarda daha fazla görülür. Psikiyatride kullanılan ilaçlarla, bazı tansiyon ilaçları ve antihistaminik içeren nezle-alerji ilaçları ile huzursuz bacak semptomlarında artış görülür. Klasik tıp yaklaşımında nedeni bilinmeyen hastalıklar içinde yer almaktadır. 

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi:

Huzursuz bacak sendromunda ilaçlar şikâyetleri baskılar, uykuyu sürdürebilmeyi sağlar. Neden yönelik olan Gökmen Yaklaşımı’nda nedeni tam olarak tespit edilebilmektedir. Tedavide huzursuz bacak sendromunun nedenine yönelik  özel nöral terapi uygulandığında şikâyetlerde anlamlı düzelme sağlanabilmektedir. İlaçlar azaltılabilmekte, doğal bir tedavi sağlanabilmektedir.

Gökmen Yaklaşımı için http://www.emelgokmen.com/gokmen-yaklasimi/gokmen-yaklasimi-nedir/ sayfasını okuyunuz.

Nasıl tedavi yapıyorum http://www.emelgokmen.com/tedavi/nasil-tedavi-yapiyorum/ sayfasına bakınız.

Migren, baş ağrısı, fibromiyalji, hastalıklar için http://www.emelgokmen.com/hastaliklar/migren/ tıklayınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yıllardır çekerim...En kestirme tedavi yolu olarak, yatmadan önce diz kapaktan aşağısını soğuk suyla yıkamada buldum..Bir saat kadar müsaade eder, uyudunuz uyudunuz, uyuyamazsanız yeniden başlar..Selamlar

ali açıköz 
 10.12.2014 0:19
Cevap :
Huzursuz bacak sendromunda soğuk suya tutmak çok yapılan bir işlemdir.< gerçekten bir süre rahatlatır.   23.12.2014 5:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1734
Kayıt tarihi
: 07.05.14
 
 

Klasik tıp eğitimi ile integratif tıp bilgilerini birleştirerek “Gökmen Yaklaşımı” adını verdiği ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster