Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1820
 

Hydromx

Hydromx
 

Hydromx Sodex İzmir Fuarı' nda tüketicilerle buluşuyor.


Hydromx nedir?

Organik sıvıların belli oranlarda karıştırılmış termal çözeltisidir. Bu çözelti su ile kullanılarak kaloriferli ısınma sistemlerinde kullanlır. Amacı daha az yakıt kullanarak daha uzun sürede ısınmanın sağlanmasıdır. Böylelikle Hydromx’le ısınma maliyetlerinde tasarruf edilebilir.

Bilindiği gibi maddenin zerreciklerini veya farklı sıcaklığa sahip maddelerin birbirine temasıyla meydana çıkan enerjinin yayılması ısının taşınımı sürecini oluşturur. Isının taşınımı maddedeki zerreciklerin hareketine bağlıdır. Sıvılarda ise ısının taşınımı esnek (elastik) dalgalarının yer değişimi sonucunda oluşmaktadır. Bunun dışında sıvılarda ısının kendi içinde yayılımı konveksiyon yani ısı enerjisi düşük zerrecikleri yer değişimi ile ısı iletimi meydana gelir.

Sıcaklık maddenin moleküllerini hareket enerjisini ifade eden niceliktir. Sıcaklığı arttırmak için maddeye dışarıdan enerji vermek gerekir. Başka bir değişle madde moleküllerinin hareket enerjisini arttırmak gerekir.

Maddenin sıcaklık değişimi sırasında maddenin aldığı ya da verdiği ısı cismin kütlesiyle doğru orantılıdır. Yine maddenin alacağı ısı sıcaklık artışı veya azalışı ile doğru orantılıdır. Başka bir önemli kural da, maddenin alacağı enerjinin maddenin türüne bağlı olmasıdır. Bazı maddeler verilen enerjiyi az bazıları ise çok alabilir.

Hydromx su kullanılarak yapılan ısı taşınımını daha etkin hale getirir. Maddenin içindeki moleküllerin birbirine yakınlığı ısı enerjisinin iletimini arttırır. Hydromx böyle bir moleküler yapıya sahip olduğu için ısı iletimi mükemmeldir.

Su kullanılarak yapılan ısı iletimi esnasında su hareketlidir. Hydromx bu hareket esnasında harekete zıt kuvvet uygulamadığından suya göre daha hareketlidir. Yani suya ile kıyaslandığında Hydromx direnç göstermez ve bu durum hydromx moleküllerinin de daha hareketli olmasını sağlar. Moleküllerin hareket enerjisinin daha fazla sıcaklığının artmasına neden olur. Sıcaklığının artması enerjisinin suya göre daha fazla olduğunu gösterir. Çabuk ısınma ve geç soğuma özelliği bulunan Hydromx sayesinde ısınma maliyetlerinde % 35’ e varan bir tasarruf söz konusudur. Örneğin 100 mertekarelik bir konutun kış aylarında ortalama 200 YTL olan faturaları 130 YTL’ ye inebilecek ve bu da hem aile hem de ülke ekonomisine büyük bir katkı getirecek.

Yaratıcı ve analitik düşünmenin sonucu ortaya çıkmış bir ürün olan Hydromx ülkemize ve dünyaya Türk patenti ile dağıtılacak. Ekonomimize getirdiği katkıların yanında, çevre kirliliğinin azalmasında da önemli bir rol oynama şansı olacak.

Hydromx Nasıl Uygulanacak?

Sistemin kuruluş maliyeti 2-3 faturada getireceği tasarrufla kendini amorti edebilecek. Kullanımında ise ısınma sisteminin ömrünü uzatacak özellikleri nedeniyle, ısınma sistemini korur. Su kullanılan ısı iletim sistemlerindeki metaller belli zaman sonra korozyona uğrar. Hydromx içeriğindeki maddelerin kullanılan metaller ile herhangi bir reaksiyonda bulunmadığından korozyon yapmaz. Isınma süreci kısa soğuma süreci uzun olduğundan ani soğumanın verdiği zararlara karşi metalleri korur. Bu da ısıtma sistemlerinin ömrünü uzatır.

Hydromx şehir suyunun yerine kullanılacağı için şehir suyu ile gelebilecek ufak zerreciklerin zamanla bıraktığı tortulara karşı ısıtma sistemini korur.

Bütün bu sonuçlar hydromx’in şehir suları yerine ısıtma sistemlerinde kullanılması yeterli özelliklere sahip olduğunu gösterir.

Sodex-Izmir Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana Fuarı' na katılan Hydromx ile ilgili bilgi almak ve iletişime geçmek için: www.hydromx.com adresini tıklayabilir soru ve mesajlarınızı info@hydromx.com ' a gönderebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

için tesekkürler...en azından anlamaya ve anlamlandırmaya gayret ettim...sevgiyle

cevat KIŞLALI 
 10.10.2008 1:27
Cevap :
bilgi için www.hydromx.com ben teşekkür ederim  10.10.2008 11:16
 

Seyyar elektrikli radyatörlerin içindeki sıvılarla benzerliği var mı acaba. Bildiğim kadarı ile bu peteklerde likid yağ olduğu. ?

Nariçi 
 09.10.2008 0:37
Cevap :
bununla ilgili olarak tam yanıtı almanız için info@hydromx.com adresine sorunuzu iletmenizi tavsiye ederim. sevgiler  10.10.2008 11:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4688
Kayıt tarihi
: 07.07.07
 
 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümünden mezun oldu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster