Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '07

 
Kategori
Sanat Tarihi
Okunma Sayısı
10882
 

Hz. İsa'nın mezarı Çemberlitaş sütunun altında mı?

Hz. İsa'nın mezarı Çemberlitaş sütunun altında mı?
 

Gurlitt gravürü 1912


M.S. 330. Büyük Roma İmparatorluğu'nun başkenti bugünkü adı ile İstanbul olur. Aslında bu tarihten önce Büyük Roma İmparatorluğu ikiye bölünmüştür. Fakat, fiili ayrılma tarihi 395 olarak kabul edilir. Batıda kalan eski Roma'dır ki Batı Roma İmparatorluğu olarak anılagelmiştir. Doğudaki ise Doğu Roma İmparatorluğu diye anılmakla birlikte, 19.yy tarihçilerinin koyduğu adla Bizans İmparatorluğu olarak anılagelmiştir.

Doğu Roma İmparatorluğu çok geçmeden dilini ve dinini değiştirmiştir. Dillerini Yunanca olarak seçtiler. Dinlerini ise Hıristiyanlık olarak... Oysa Batı'daki Roma hem latinceyi dil olarak seçmişti, hem de pagan yani çok tanrılı dini kendilerine uygun görmüşlerdi. Zaten, dil ve din ayrımı birleşik yapıyı yıkan en önemli göstergelerdir. Demek ki gerçekten de tarih tekrardan ibaret. İşin ilginç yanı bunca tekrara karşın hâlâ ders alınmadığı.

M.S. 330 yılında Doğu Roma'nın başkenti, imparatorluğun başındaki imparatordan dolayı Konstantinopolis olarak adlandırılır. Bunun bir işareti-alameti olarak da büyük bir sütun dikilir. Sütunun üzerine de Konstantin'in bir heykeli yapılır. Sütunun kaide kısmına hücre (oda) yapılır. Biz bu sütunu bugün Çemberlitaş olarak anıyoruz. Sütun, bu semte adını da vermiştir.

Sütunun özgün boyutunun 57 metre olduğu kaynaklarda yazılmaktadır. Roma'daki Apollon Tağınağı'ndan sökülüp buraya getirilen sütun yıldırım düşmesinden dolayı zarar görmüştür. Bu sırada Konstantin'in heykeli de yıkılmıştır. 1080'li yıllarda Aleksios Komnenos bu sütunu onartmış ve kırılan heykelin yerine som altından olduğu söylenen haç koydurmuştur. 1453 yılında bu haç da indirilmiştir. Sütun çeşitli tarihlerde hasar görmüş ve onartılmıştır.

Çemberlitaş olarak artık anılan bu Konstantin Sütunu gizemlerle doludur. Bir kere bu sütun İstanbul yol haritası ne kadar değişirse değişsin hep aynı yerinde kalmıştır. Son yıllarda başlatılan onarım çalışmaları ise büyük bir gizlilik içinde sürmektedir. Tam olarak anımsamıyorum ama sanıyorum 3-4 yıldır onarım sürüyor. Sütunun her yanı tam biz Türklere yakışır biçimde gecekondu gibi çuvallarla, mukavvalarla, tahta perdelerle çevrilmiş durumda. Bu nasıl onarımsa hem uzun yıllardır sürüyor, hem de neyin nasıl restore edildiği bilinmiyor ve görülmüyor.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Adı geçen bu restorasyon sırasında radyo dalgalarıyla yapılan zemin taramalarında Çemberlitaş Sütunu'nun altında birden fazla hücrenin olduğu saptandı. Peki, bu hücrelerde neler olabilir ve onarımın bu kadar uzamasının nedeni bu hücrelerde olduğu iddia edilen kutsal eşyalar mıdır?

Kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Hz. İsa'nın çarmıha gerilirken el ve ayağına çakılan çiviler bu sütunun altında bulunan hücrelerde gizliymiş. Ayrıca İsa çarmıhtan indiriltikten sonra bir kefene sarılmıştır ki, bu kefenin de bu sütunun altında olduğu söylenmektedir. Kutsal kase'nin yanında, Hıristiyanlığa ait birçok kutsal eşya bu sütunun altında olduğu iddia ediliyor. Hıristiyan dünyası da buna inanırken, Vatikan da bu inananlara destek veriyor.

Ve şimdi ben şunu iddia ediyorum. Kefeni ve birçok kutsal eşyası burada olan Hz. İsa'nın mezarı da bu sütunun altında olma olasılığı çok yüksektir. Çok değişik tarihlerde sütunun altında bulunan hücrelere resmi olarak arkeologlarca girilmeye çalışılmışsa da buna izin verilmemiştir. Hz. İsa'nın mezarı hâlâ kayıptır. Onu Kudüs'te ve başka yerde arayanlar hâlâ bulamamıştır.

Peki neden Konstantinopolis'te olabilir?

Çünkü, o tarihte Hıristiyanlığı yeni kabul etmiş büyük bir imparatorluk bunu yeni taraftar toplamak amacıyla yapmış olabilir. Ayrıca, dünya topraklarında Hz. İsa'nın en güvenilir şekilde mezarının korunması Konstantinopolis'te olasıdır. Roma'da dikili bulunan sütunun üzerinde tanrı Apollon heykeli bulunmakta idi. Konstantinopolis'e getirildiğinde İmparator Konstantin'in heykeli buraya konuldu. Ama, aynı Apollon gibi doğan güneşi selamlayan Konstantin. Burada bir anlam vardır. Nitekim, bir yıldırım düşmesiyle yıkılan Konstantin heykerlinin yerine bu kez dev boyutlarda ve som altından olduğu yazılan haç konmuştur. Bütün bunların anlamı hem sütunun kutsallığını ve önemini belirtmek, hem de gelecek kuşağa bir işaret bırakmak olmalıdır.

Şimdi dünyada birçok Hıristiyan Hz. İsa'nın kutsal eşyalarının bu sütun altında olduğunu biliyor. Benim son söylediğim Hz. İsa'nın mezarının da bu sütunun altında olduğudur.

Son yıllarda yapılan ve fakat gündüz hiç bir çalışmanın gözlenmediği, hattâ çok kişinin "Bu onarım unutuldu" dediği restorasyon çalışmaları gece mi yapılmaktadır? Radyo dalgalarıyla yapılan zemin çalışmalarında ortaya çıkarılan birden çok hücre (oda) içine girildi mi? Bu hücrelerde bulunan önemli kutsal eşyalar İstanbul'un el değiştirmesine neden olabilicek değerde midir? Bunun için mi her hangi açıklama yapılamamaktadır?

Düşünsenize, yaklaşık ikibin yıldır bilinmeyen Hz. İsa'nın mezarı, kefeni, çarmıha çakılan çivileri, kutsal kan şişeleri, kutsal kasesi Çemberlitaş'ın altındaki hücrelerde bulunduysa?

Hıristiyanlık dünyası bunu nasıl karşılar? Bu kutsal emanetleri ve bu kutsal emanetlerin getireceği rantı kim İstanbul'a bırakır?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Onların inandığı,Gerçekte Hz. İsa'ya benzeyen havarilerden birinin mezarı orada olabilir.Ama şunu söyleyebilirim,Hz İsa daha 1969 da keşfettiğimiz.Göğün birinci katında.Evet Hz İsa İstanbula gelecek.Tabutu Sikkeden,Kutsal emanetlerden.Hz Muhammet S.A.V Kılıcını alarak.Deccalın kafasını kesecek.Bence Türkiye için güzel reklam olur.Zaten fazlada zaman kalmadı.Peygamberler tarihi yazı dizisinden sonra.Evanjelist ve Yahudilerin Mesih planı ile ilgili blog yazısını okumanızı şimdiden isteyeceğim.Kendi kitaplarıda söylüyor.Yahudiler 2. bir devlet kurduklarında tarih sahnesinden silinecektir,diye.Siz kim mescidi aksayı yıkıp.3.Süleyman tapınağını yeniden inşaa ederek.mesihin geleceğine inanma kim.Evet gelecek ama onlara değil tabi.Mescidi Aksayı çılgınlık yapıp yıkarlarsa.İşte o gün.Kıyametin geldiği gündür.Biraz konu derinleşti ama olsun.Nabukadnazeri,Titus'u,Hitleri Unutma!Bunlar Yahudilerle ilgili bir anahtar.Saygılarımla...

SİZ ve ben 
 31.12.2007 5:32
Cevap :
Yeni bulunan hücrelerde neler olduğunu gerçekten merak ediyorum. Ben, dinde hurafelere inanan birisi değilim. Onun için İsa'nın göğün kaçıncı katında olduğunu bilmiyorum. Geldiğinde deccalın kafasını keser mi kes mi bilemem ama, Hz. Muhammed "Mehdi benim soyumdan olacaktır" demiştir. Anlayamadığım bir şey İsa ile Yahudileri yani Musevileri neden kaynaştırdınız? Museviler, Hz. İsa'yı sevmez. Çünkü, bir Yahudi ve Musevi olan İsa, düzene başkaldırıp, Hıristiyanlığı kurmuştur. Yani onların gözünde İsa teröristtir. Biz Müslümanlar ve Hıristiyanlar İsa'nın gökten ineceğine inanırız. Bugün dünyada bir çok Hıristiyan ve hattâ Vatikan, Çemberlitaş'ın altında kutsal eşyaların olduğuna inanmaktadır. Ben, mezarının da orada olduğunu savundum. Nedenlerini de yazdım. Dinler tarihi, yaşandığı anda birer gerçektiler. Ancak, zaman geçtikçe hurafeye ve mite döndüler.(İst. Üni. Edebiyat Fak.den mezun olma konusunda ortak yanımız var. Sevgilerimi yolluyorum)  31.12.2007 21:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 681
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3180
Kayıt tarihi
: 26.05.07
 
 

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde doğdum. Bir daha da Kadıköy'den ayrılmadım. İstanbul Üniversitesi, Ede..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster