Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '17

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
3345
 

Hz. Ali ve Muaviye

Hz. Ali ve Muaviye
 

4. Halife Hz. Ali


Hazreti Ali

Peygamberimizin damadı ve amcası Ebu Talib’in oğlu. Peygamberimizin İslâm’a davetini kabul eden ilk erkek. Medine döneminde başlayan ilk küçük çaplı savaşlardan başlayarak neredeyse katılmadığı hiçbir savaş olmaması hasebiyle, savaşçılığı ve cesareti ile bilinen Ali, üçüncü halife Osman bin Affan'ın öldürülmesinin ardından halk tarafından halifeliğe getirilmişti.

Muaviye

Muaviye bin Ebu Süfyan…

Peygamberimizin Kayınbiraderi,

Müslüman olmadan önce Uhud savaşında ve Hendek savaşında Mekkeli müşriklerin komutanı olarak Peygamberimiz komutasındaki Müslümanlara karşı savaşan Ebu Sufyan Bin Harb’in oğlu. Hz. Ali ile savaştı Mısır’ı ele geçirdi. Hz. Ali’nin 661 yılında öldürülmesinden sonra Şam’da halifeliğini ilan etti.

Hz Ali ile Muaviye Sıffin savaşını yapmış. Daha sonraki yıllarda ise Muaviye’nin oğlu Yezid,4500 kişilik ordusuyla Kerbela’da Hz Ali’nin  oğlu Hüseyin’i şehit etmiştir. Hz. Hüseyin’in yanında ise sadece 70 kişilik bir kuvvet bulunuyordu.  Bugün Türkiye’de Ali ve Hüseyin isimleri yaygınken, hiçbir aile çocuklarına Muaviye ve Yezid adını koymamaktadır.

Hazreti Ali ile Muaviye arasında şöyle bir hikaye anlatılmaktadır. Hikayeler yaşanmış ve yaşanması mümkün olayları yer ve zaman göstererek anlatmak olduğundan, bu hikayenin doğru olup olmaması pek de önemli değildir. Belki de dünyanın bir çok yerinde böyle hikayeler gerçekleşmektedir. Hikaye şöyle:

&&&&&&

Bir gün Hz. Ali'nin taraftarlarının yoğun olduğu Küfe'den, bir Arap, devesiyle Şam'a gelmiş. Şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:

"Ver o dişi deveyi bana!" demiş. Tartışma büyümüş, Küfe'den gelen adam, "Bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir" diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar. Konu Muaviye'ye yansımış.

Halk meydanda toplanmış... Muaviye, Küfe'den gelenle Şam'da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış:

"Bu dişi deve Şamlınındır!"

Sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:

" Ey cemaat, bu dişi deve kimindir?"

Cemaat hep birlikte bağırmış:

" Şamlınındır!"

Küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, Muaviye onu yanına çağırmış:

" Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe'ye dönünce gördüklerini Ali'ye anlat ve de ki: "Ey Ali, Muaviye'nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! Ayağını denk al!"

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sıklıkla anlatılan hikayelerdendir. Bu hikaye bana başka bir hikayeyi aklıma getirdi."Müslümana haram çeşme" bu konuda bize acı gerçekleri anlatır.Körü körüne bağlılık ve körü körüne inanç. Allah bunu istemez. Lakin Kur'an dan uzak bir toplum bunu yapar.Sorgulamayan kullar gerçeği algılayamaz.Saygılar...

hssensoz 
 25.03.2017 21:58
Cevap :
Şimdi televizyonda bir Latin sözü duydum Hasan bey. "Gerçekler insanı özgürleştirir." diye bir deyim. Bugün insanlara bol bol hikaye anlatılıyor. Okumayan halkımız da her söylenene inanıyor ne yazık ki...Teşekkürler. Saygılar...  26.03.2017 22:24
 

Erol Bey Merhaba, Bu aslı astarı olmayan ve hiçbir kültür değeri taşımayan Arap söylencelerini neden bu kadar Türkler ve Kürtler anlatmaya meraklıdırlar? Bu iki toplumun kendi öz hikaye ve yaşanmışlıkları yok mu? Şu bilinmelidir ki, her iki toplum kendi gerçeklikliğini inkar ederek, Araplaştıklarının farkına ne zaman varacaklardır? Esenlikler

Cemal Zöngür 
 23.03.2017 20:32
Cevap :
Türkler de, Kürtler'de kendi öz hikaye ve yaşanmışlıklarını da anlatıyorlardır Cemal bey. Neden anlatmasınlar? Bazı konular vardır ki, yeri gelince, nereye ait olursa olsun, dile getirilir. Yoksa Arap'ların söylencelerine meraklı da değiliz. Teşekkürler...  24.03.2017 18:17
 

Muhteşem bir hikaye dostum! Acı; ama gerçek:( Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 23.03.2017 10:35
Cevap :
Tarihte buna benzer hikayeler çoktur dostum. Bakın Kuzey Kore'ye seçimlerde iki tane sandık koyuyorlar. Bir sandığa evet oyları, diğer sandığa hayır oyları atılacak. Millet korkusundan hayır sandığına bir tek oy bile atamıyor. Allah hepimize sabırlar varsın. Teşekkürler. Sevgiler...  23.03.2017 23:40
 

Inan ben de simdi ulkede yapilan bir anket sonuclarini okudum. Ankette ulkede senator var mi, basbakan kim, cumhur baskani kim gibi sorular var. Cogunluk hepsine ayni ismi vermis. Senatore bile!

Newyorker 
 22.03.2017 16:24
Cevap :
:)) Başka ülkelerdeki seçimlerde bile o isme oy verenler var dostum.   23.03.2017 23:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3397
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster