Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
2034
 

Hz İbrahim'le ilgili efsanedeki çelişki

Hz İbrahim'le ilgili efsanedeki çelişki
 

Yüzyıllardır dünyanın birçok yerinde Müslümanlar Kurban Bayramlarında koyun, inek ve develerin boğazlarını keserek Allah’a kurban etmelerini Hazreti İbrahim’le ilgili bir efsane ile meşrulaştırır kurban vermenin Allah’ın emri olduğunu söylerler. Önce Kuran, İncil ve Tevrat’ta yer alan bu efsaneye bakalım sonra inceleyelim :

“Tanah’a göre İbrahim'in, eşi Sara'dan bir çocuğu olmuyordu ve İbrahim, Sara'dan bir çocuğu olması durumunda bunu Tanrı'ya Kurban olarak adadı. Tanrı, "İshak'ı, sevdiğin biricik oğlunu al, Moriya bölgesine git" dedi, "orada sana göstereceğim bir dağda oğlunu yakmalık sunu olarak sun.", 8-9-10-11-12-13: İbrahim, "Oğlum, yakmalık sunu için kuzuyu Tanrı kendisi sağlayacak" dedi. İkisi birlikte yürümeye devam ettiler. Tanrı'nın kendisine belirttiği yere varınca İbrahim bir sunak yaptı, üzerine odun dizdi. Oğlu İshak'ı bağlayıp sunaktaki odunların üzerine yatırdı. Onu boğazlamak için uzanıp bıçağı aldı. Ama RAB 'bin meleği göklerden, "İbrahim, İbrahim" diye seslendi. İbrahim, "işte buradayım" diye karşılık verdi. Melek, "çocuğa dokunma" dedi, "ona hiçbir şey yapma. Şimdi Tanrı'dan korktuğunu anladım, biricik oğlunu benden esirgemedin". İbrahim çevresine bakınca, boynuzları sık çalılara takılmış bir koç gördü. Gidip koçu getirdi. Oğlunun yerine onu yakmalık sunu olarak sundu" (Yaratılış: 22:2-8-9-10-11-12-13)..”(alıntı)

Yukarda aktarılan Hazreti İbrahim'in oğlunu kesmesin diye Allah'ın son anda gökten koç indirdiği ve onu kestirdiği ve Hazreti İbrahim'e " şimdi bana sadık olduğunu ispatladın, bu bir sınavdı" öyküsü Kuran, İncil' ve Tevrat’ta yazılı. Ama kutsal kitapları inceleyen skolarlardan bazılarının da dediği gibi, herşeyi gören, herşeyi bilen Allah'ın Hazret İbrahim'in kendisine sadık olup olmadığını anlamak için böyle bir sınav yapmasına ne gerek vardı? Mademki Allah herşeyi biliyor o halde Hazreti İbrahim'in Allah'a sadakatını ispatlamak için oğlunu kesmeye kalkacağını da önceden biliyordu. Bu durumda sadakat sınavı yapmasına ne gerek vardı ? Ama bu çelişkiyi görebilenler çok az. Bu öykünün doğru olması mümkün değil.

Kullarını seven Allah kendisine sadakatı ispatlaması için ne Hazreti İbrahim'den ne de kullarından hiçbir zaman hayvanları kesmelerini emretmemiştir. Allah kendisine sadakatın ispatını istemeyecek kadar yücedir. Kullarını seven Allah'ın sadakat ispatı için milyonlarca hayvanın boğazının kesilerek kendisine kurban edilmesini emretmeye ihtiyacı yoktur. Bu efsaneye inanan, çelişkilerini ve sahte olduğunu göremeyenlere Allah’tan akıl ve fikir diliyorum.

Rasih Bensan 25 Ekim 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1896
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster