Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
24236
 

Hz. İsa ve Hz. Yahya'nın, Hz. Meryem ve Hz. Zekerya'nın fark edilmeyen benzerlikleri

Hz. İsa ve Hz. Yahya'nın, Hz. Meryem ve Hz. Zekerya'nın fark edilmeyen benzerlikleri
 

Düşünsel ve Tarihsel Tavaf Kitabı; "Müslüman İllüminati"


Hz. İsa ve Hz. Yahya, Hz. Meryem ve Hz. Zekerya

Allah, Kuran'da önem sırası olan Mushaf'ta 3. sırada ki Al'i İmran suresinde 33. Ayette çok ilginç bir vurgulamayla konuya girmekte.

Adem, Nuh, İbrahim ve Hz. İsa'nın ailesini bir arada zikredip onların zürriyet bakımından birbirinin devamı olduklarını söylüyor. 

O kadar peygamberler varken neden bu isimleri tercih etti Rabbimiz?

Al'i İmran, Hz. İsa'nın bir insan soyundan geldiğini vurgular ve İmran ailesinin vurgusunu yaparak Müslümana "sende Hz. Muhammed'i Allahın oğlu yapma" mesajı verirken bu dört aileyi zikreder. Müslümanlar belki Hz. Muhammed'i Allh'ın oğlu yapmadı ama geleneksel bazı görüşler Allah eşittir Muhammed deyi verdi.

Bu dört aileyi açalım.

Adem'in ne anası ne babası vardı. Babası yok diye baba olarak Hz. İsa'nın ilan edilmesi saçmalığını Ademin hem anasız hem babasız olmasından biliyoruz. Tüm insanlık ailesinin en net YETİMİ ADEMDİR. Peygamberlerin yetim olma nedenlerinden biride budur. Saf ve ATACILIK olmadan mesajı iletmek.

Nuh peygamber ise tufandan sağ sağlim çıkarak tüm inkarcılar öldükten sonra inanç sahiplerinin atası oldu.

Dünya yeniden bozguna uğradı ve bu ifsad içinden babası olsada aslında babası yaşayan bir ölü olan İbrahim 3 semavi dinin atası olarak doğdu.

 Hz. İsa, babası olmasada annesi Meryemden dünyaya geldi ve tevhit inancını yaymaya çalıştı.

Adem, Nuh, İbrahim ve İsa peygamberler doğuşun, yeniden varoluşun, müjdenin peygamberleri. Babası ister biyolojik olsun isterse psikolojik olsun aslında Yetim idiler. Bununla birlikte inançların babası oldular.

Meryem bir adanmış olarak annesi Hanne'den doğduktan sonra Rabbinden direk koruma aldı. Gök sofrasının Meryem'e indiğini gören Zekerya hemen kendisi için evlat istedi. Kalbiyle istediği evlat ona müjdelendiğinde bu sefer aklı itiraz etti "Benim nasıl bu yaşımda evladım olur?" diye sorguladı.

Meryem'de hamile kaldığında aynı şeyi sorguladı "Benim nasıl evladım olur bana el değmemişken?" dedi.

İster Meryem'in mucize evladı İsa olsun, İsterse Zekerya'nın Mucize evladı Yahya olsun sonuçta bu iki mucize çocuk büyüdüğünde mucize işler yaptılar ve koskoca Roma'ya kafa tuttular.

Meryem ve Zekerya'nın iman davasında ortaklıklarında ilginç detaylar vermekte KURAN. Bunlardan biride o dönemde ki konuşmama oruçları. Zekerya evladı Yahya için konuşmama orucu tutarken bu sabrın aynısını en feci şekilde Meryem gösterecekti. Onca tatlı iman meyvesini yiyen Meryem, acı ve zor sınavlarıda geçerek evladının annesinin yerine konuştuğuna tanıklık etti.

Şunu gayet net ve açık şekilde söylemek zorundayım. Kuran'ı okumak ve anlamak için asla Arapça bilmeye gerek yok. Düşünen ve hayatı okuyan ve detayları göremeye çalışan bir beyne sahipseniz Kuran kendini size açar.

Şayet kapalı ve at gözlülüklerini takmışsanız Suudi Kralı'ndan daha iyi arapça bilsenizde o Kuran'dan birşey anlamazsınız.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3611
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster