Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1166
 

Hz. Muhammed'in hep Elçi yanına baktık ya Kul yönü?

Hz. Muhammed'in hep Elçi yanına baktık ya Kul yönü?
 

Yüreği Kabede, kabri Medinede,Her zaman sözünde duran El Emin


Abdullah ve Rasulullah arasında Hz. Muhammed: Sünnet ne demektir?

Tuhaf bi başlık biliyorum, önce ne bu başlık diyebilir bazı okuyucular. Sünnet deyince çocukluğumuzdaki sünnetçi gelmekte çoğumuzun aklına. Ya Hazreti Muhammed deyince?

Kimimizin aklına postuna oturmuş bir derviş, her şey aşkla açıklanırız adaleti es geçeriz biraz, oysa adalet insanı aşka götürür, aşk insanı adalete götürmez,

Kimizin aklına mucizeler sahibi insan üstü bir varlık,

kolayımıza gelir haşa onu Allah'ın oğlu yapmak zira onun nasıl bir insan olduğunu bilim takip etmeye çalışmak zorumuza gider, kıl beşi al cenneti kolaylığına kaçarız.

Kimimizin aklına çölde bir devrim yapmak isteyerek dünyanın en ilginç kitabını yazmış bir çöl devrimcisi, ayrıntıları kaçırırız ruhla ilgili, arap intikamcılığını ve sosyal yapısını bilmeden sıkarız...

Kimizin Akına arkadaşlarını savaşa yollayıp onların ölümünden sonra eşlerini kendine nikahlayan, küçük yaşta kızlarla evlenen bir kadın düşkünü gelmekte. Aklımız uçkurdadır çünkü, yaptığı onca şey varken evliliklerinden saldırırız ona.

Peki hangisi Hz. Muhammed?

Şayet Kuran'a inanan bir müslümansak onu Abduhu ve Rasuluhunun arasına sıkıştırmak zorundayız, yani kulu ve elçisi

Onu anlamayan bazı Fanatik Ayrımcı Hıristiyanlar "İsa'nın öğretisini sulandırmak için gelmiş bir çöl deccalı" olarak görürler.

Tasavvuf ehli, aşkı ve inancı mistik hint anlayışıyla karıştıranlar, onu bir postun üstünde sürekli tespih çeken sarıklı, sakallı bir derviş sanmakta, çoğu Yahudi, Onu "pis(!) araplara namazı, temizliği getirerek çölde devrim yapan bir bedevi zeki adam" olarak görür.

Sünnet; Kuranda var olan farzların Hz. Muhammed'in pratiğindeki halidir. Erkeğin cinsel organında ki derinin alınması değil..

Kendi ekolünü yaratmaktır, Bosnalı Müslümanlar gibi, uzun sakalı Sırp çetnikler bırakmakta, Bıyığı Hırvatlar bırakmaktadır. Bosnalı müslümanlar sakalı ve bıyığı tamamen traş etmektedirler. İşte Sünnet budur, inanç sahipleri başkalarına özenmez, taklit etmez, kendi modasını, tiyatrosunu, sanatını, kıyafetini, anlayışını kendi oluşturur. Onların modası Paris'te belirlenmez, sinema yapmak ve kendini kabullendirme için Londara ve Hollywoodlara gitmezler, omurgaları vardır, ellerinden kitap düşmez, başkalarınıda araştırırlar ama kendi ekolleri vardır, işte buna denir SÜNNET diye.

Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük alimlerden Mustafa İslamoğlu'nun dediği gibi "İnsanlar kuru et yiyen bir kadının oğlu yerine SULTAN Peygamber bekliyorlardı"

Önce Hz. Muhammed'in Hayatını okumamız lazım. Ama kimden? Bu konuda yazılmış en muhteşem eserlerden Martin Lings "Hz. Muhammed'in Hayatı" adlı eseri akademik olarak mutlaka tavsiye ederim, Bizim gözlerimizden kaçırılan Kul muhammed'i yazan Kitap ise "Özgürlük Peygamberi" Abdurrahman Şarkavi den okumalıdır. Mustafa islamoğlu'nun "Üç Muhammed" adlı eseri de bu konuda yazılmış en harika eserlerdendir...

Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3643
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster