Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '19

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
110
 

Hz. Muhammed'in İlk Dini

Hz. Muhammed'e ilk vahiy geldiğinde 40 yaşındaydı. Yani İslamla ilk tanıştığında 40 yaşına gelmişti. Peki, daha önce durum ne idi? Muhammed de diğer araplar gibi puta mı tapardı? Yoksa başka bir inanışa mı sahipti. İbadet edermiydi? 

Bütün bunlar maalesef çok fazla gündemde olmayan konular. Bu yazımızda biraz o zamanları araştıralım.

Bilindiği gibi islam öncesi araplar puta tapardı. Ancak bir çoğunun tapması adetten ibaretti. Birde puperestlik kimileri için geçim kaynağıda idi. Ancak bu araplar kızdıklarında putlarına küfür bile ederlerdi. Biraz bilgilileri kendilerinin İbrahim soyundan geldiğini bilir, açık veya içten farklı inanışlara meylederlerdi. Ataları saydıkları İbrahim'in putlara karşı olduğunu da bilirlerdi. Bu yüzden arap dünyasının kafası karmakarışıktı. Bu kafa karışıklığı içinde bütün dinlere de ilgi duyarlardı.

Bu kafası karışık insanlardan bir kısmı, ataları İbrahimi incelemeye başladılar. Bu kişiler putlara karşıydılar. Dahası Allaha ve birliğine inanıyorlar, adeta yeni bir peygamberin gelip liderlik etmesini bekliyorlardı. Bu gurup, Allahın doğmamış, doğurulmamış olduğuna, bütün kainatın onun tarafından yaratıldığına inanıyorlardı. Bunların inancına Hanif inancı deniyordu.

Hz. Muhamed'in yaşadığı dönemde birçok ünlü kişi bu inancı kabul etmişti. Bunlardan Varaka bin Nevfel ve Osman bin Huveyris Hz. Hatice'nin amcası ve oğludurlar.

Hz. Muhammed'de Hanif inancına sahip olmuş asla putlara tapmamıştır. O diğer Hanif inancı mensupları gibi İbrahimin dinine ulaşmak için uzun seyahatler yapmış, zaman zaman mağralarda inzivaya çekilmiştir. İşte ilk vahiy de o dönemde gelmiştir. Ancak  bu inanç sahiplerinin bir çoğu Muhammed'e inanmamış onun karşısında olmuştur. Sebebi ise bunlar peygamberliğe kendilerini layık görüyorlardı.

İzmir13.03.2019

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili hemşerim aslında din insanların arayışlarıdır... Önceleri putlara tapmışlar bakmışlar anlamsız bu sefer uhreviyatı araştırmışlar akıllarına bu gelmiş onda daha sabırlı olmuşlar ve bugünlere gelmiş insanlık... Ben Allah'a inanıyorum ve de dini insanlar yanlıştan kurtulup doğruya yönelmek için kurgulamışlar insanlar... İnsanları daha güzel davranışlara çekmek iyi insanların çabası olmuştur... İlk ahit Tevartta cennet cehennemden söz edilmezken ikinci ahitte cennet cehennemden söz edilir olmuş... En güzeli insanın her gün daha az zararlı olma çalışmasıdır... İnsanlığı da bu ileriye götürür... Sağ olunuz sağlıklı kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 14.03.2019 21:00
Cevap :
Merhaba sevgili hemşerim. Çok haklı olduğunu düşünüyorum. Hep neden tanrı peygamberlerine bir mağarada veya kimsenin olmadığı bir yerde seslenir? Kalabalıkta neden seslenmez diye düşünmüşümdür. Peyamberlerin hiç biri neden kitap yazmaz, veya yazdırmaz? Bu soruların cevabı gerçeğin hiçde anlatıldığı gibi olmadığını gösteriyor. Saygı ve selamlar...  15.03.2019 11:45
 

Hiç bilmiyordum gerçekten...

Kerim Korkut 
 14.03.2019 13:01
Cevap :
Merhaba, Birçok şeyi birbirimizden öğreniyoruz ki bu çok güzel bir şey. Saygı ve selamlar...  14.03.2019 15:57
 

Sayın İzmirli Hz. Muhammed'in dini hakkındaki yazınıza çok teşekkür ederim, bilgilendim.Selam sevgi ve saygılar, sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 14.03.2019 10:30
Cevap :
Merhaba, Ben teşekkür ederim. Saygı ve selamlar...  14.03.2019 15:58
 

Kıymetli İzmirli doksanyedi: Peygamberimizin karşısında olanlar, onun hak mücadelesine engel olmak istiyorlardı bunun içinde çeşitli iftiralar dile getiriyorlardı. Yüce Allah onu korumasını ve hak yolundaki mücadelesini üstün kıldı.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 14.03.2019 9:40
Cevap :
Merhaba sevgili Mehmet bey, Taş maalesef insana yakından geliyor. Saygı ve selamlar...  14.03.2019 16:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1655
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster