Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
756
 

İç güdülerim, bir daha anne ol dedi

İç güdülerim, bir daha anne ol dedi
 

Bugün, küçük kızımın doğumgünü.

Küçük kızım bugün 18 yaşını doldurdu.

Çalışan bir anne olarak, ikinci kez anne olmayı göze almak, bu kararı vermek çok zordu bebeğim. Günlerce uykularım kaçtı.Düşündüm, düşündüm, düşündüm...

Baban, iki çocuk iyidir dedi,

Ablan, ben hem abla olmak, hem de merdivenli yatak istiyorum dedi.

Anneannen, bir çocuk hiç çocuk, iki çocuk ideal dedi.

İç güdülerim, bir daha anne ol dedi.

Doktor ultrasonda gördüğü cinsiyetini söylemekte tereddüt edince, baban; ''Biz kız ya da oğlan olsun diye yola çıkmadık, bir çocuğumuz daha olsun istedik'' dedi, öylelikle kız olacağını öğrendik.

İşim çok ağırdı, yorucuydu. Hamileliğimin ilk aylarında olur olmaz saatlerde uykum gelirdi. İş toplantısında, işletme denetimi sırasında, kendimi ne kadar zorlarsam zorlayayım esnemelerime, kapanan gözlerime engel olamazdım. Odamda, başım masadaki ajandaların üzerinde, beş dakikalık bir uyku için içim giderdi. Bazen uyurdum da.

Devlet sektöründe çalışıyordum. Biz sorumluluk sahibi, dürüst çalışanlar için rapor almakla zina yapmak eşdeğer tutulduğundan, yoruldum bir iki gün dinleneyim deme lüksüm olmadı.

Türlü rahatsızlıklara ve olumsuzluklara rağmen, yaşamak için, dünyaya gelmek için, üstün bir çaba sarfettin. Azimli, tuttuğunu koparan, güçlü bir çocuk olacağının sinyalini o zamanlardan vermiştin.

18 yıl önce bugün, seni kucağıma aldığımda anne olduğumu daha iyi anladım. Daha önce de anneydim ya, nasıl anlatsam bebeğim, doğru kelimeleri bulamıyorum şimdi, sanki anneliğim azdı, çoğaldı, yüzeydeydi, derinleşti.

Şimdi tam bir aile olduk dediğimi hatırlıyorum.

İlk bebeğin acemiliği yoktu üzerimde. Bilirmisin, ablan bebekken ağladığında korkudan elim ayağım karışır, ne yapacağımı şaşırırdım, susturamazsam çaresizlikten ağlardım. Oysa sen ağladığında ne kadar sakin ve bilinçli yapmam gerekenleri sırasıyla yapan bir anne olmuştum.

Doğum ve aylıksız izinlerimin bitiminde seni ilk kez Kreşe bıraktığımda, o gün geçmedi bebeğim. Süt yürüyen göğüslerim sızladıkça bebeğim ağlıyor, acıktı, beni istiyor düşüncesi içimi acıttı. Süt saatinde, ben kreşe koştum sen uykudaydın emmedin, sen uyandığında ben işteydim gelemedim. Zordu çalışan anne bebeği olmak.

İlk adımların, ilk kelimelerin, anaokulunun ardından ilköğretime başlayışın dün gibi bebeğim.

Azimliydin zekiydin. Okuma yazmayı sökmek için canını dişine takmıştın. Bir gün eve çok üzgün geldin.

-Annem ne oldu sana? Sormamla hıçkırıklara boğulman bir oldu.

-Anne bugün tam 3 kişinin birden elması kızardı!

-Olsun yavrum neredeyse sende okuyup yazacaksın, çok az kaldı.

-Hayır öyle değil anne, onlar hile yapmışlar, okumayı evde öğrenip gelmişler!!!

Ağlaman haksızlığaydı.

Şimdi lise mezunu oldun. Üniversiteye hazırlanıyorsun. Bu sınavda hile yok yavrum. Azminle istediğin bölüme gireceğini biliyorum. Yeterki geçen yıl yaşadığımız sağlık sorunları, bu yıl karşımıza çıkmasın.

Bebeğim, sabaha kadar yazsam da duygularımı tam olarak ifade ettim diyemem.

Ailemizin son üyesi biz seni çok sevdik.

Seni çok seviyorum,

İyiki doğdun bebeğim...

İyiki seni doğurmuşum bebeğim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizin yaptıklarınızı söylemiyorum, şu resimdeki kızı diyorum; Fethiye'de teyzemin evinin önündeki erik ağacının dallarına ayaklarımı dolar, ellerimi salıverirdim.:) Bir de çocukken daha, haksızlığa tahammül edemez, hiç bir şey yapamayınca sinirimden ağlardım. Evlada, evlatlarınıza uzunnn ömürler diliyorum; istedikleri renkte ve sevgiyle ve aileleriyle ve ille de maviyle.

derinmavi.. 
 10.04.2008 18:53
Cevap :
O resimdeki kız Bilge. Benim küçük kızım. Sevgilerimle...  10.04.2008 20:08
 

Sizin yaptıklarınızı söylemiyorum, şu resimdeki kızı diyorum; Fethiye'de teyzemin evinin önündeki erik ağacının dallarına ayaklarımı dolar, ellerimi salıverirdim.:) Bir de çocukken daha, haksızlığa tahammül edemez, hiç bir şey yapamayınca sinirimden ağlardım. Evlada, evlatlarınıza uzunnn ömürler diliyorum; istedikleri renkte ve sevgiyle ve aileleriyle ve ille de maviyle.

derinmavi.. 
 10.04.2008 18:53
Cevap :
Atletik ve esnek bir vücudunuz var demekki. Bende çok esnektim. Kısa mesafe koşucusuydum öğrenciliğimde. Bilge esnekliğini benden almış. Sevgilerimle...  10.04.2008 20:07
 

Yazınızı okurken bir gün gelip tek çocukta kaldığım için pişman olur muyum acaba diye düşündüm...Gerçekten hem çalışıp, hem çocuk büyütmek çok zor. Ne güzel siz çocuklarınızı büyütmüşsünüz. Hepiniz birlikte nice yıllara. Sevgilerimle...

moonlight1 
 13.01.2008 21:20
Cevap :
İki kardeşin oynamaları, zor zamanlarda birbirlerine destek olmaları çok güzel, vakit varken bir daha düşünün. Sevgilerimle...  14.01.2008 0:45
 

Geçler kervanından bir daha. Kızlarınızın doğum günleri kutlu olsun. ayrıca sınavlarda başarılar dilerim küçük kızınıza . sevgiler.

Ezgi Umut 
 04.12.2007 0:28
Cevap :
Teşekkürler iyi dilekleriniz için. Sevgiler...  07.12.2007 0:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 1164
Toplam mesaj
: 290
Ort. okunma sayısı
: 1632
Kayıt tarihi
: 17.06.07
 
 

Emekliyim ama, yaşamdan değil; işimden. Eşim ve iki kızımla birlikte İzmir’de yaşıyoruz. Yazmak, oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster