Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '12

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
200
 

İç Hesaplaşmalarımız...

İç Hesaplaşmalarımız...
 

"İç hesaplaşma; bir çeşit içsel mahkeme süreci. kisinin kendini yargılaması, savunması, mahkum ya da beraat ettirmesi hamlesi. Mahkumiyetten korkan kişiler için mahkeme salonunun tabanındaki kapaktan paranoyaya açılan bir tünel oldugu rivayet edilir, bir takim kaynaklar tarafindan. Akabinde olaylar gelişir..."
(itü sözlük)


Dün (27 Aralık 2012) İzmit’te Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde “İç hesaplaşmalarımız” konulu bir toplantıya katıldım. Toplantıyı Kocaeli Toplum Ruh Sağlığı Başkanlığı (TORSAB) gerçekleştirdi. Konuşmacı bu kurumun Başkanı Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Bülent Coşkun idi. Toplantıya ilgi az olsa da katılanlar arasında iki ünlü isim dikkatimi çekti: Prof. Dr. Nejat Gacar ve Uz. Dr. Fatih Özcan. Gacar, benim tıp Fakültesinden sevgili hocam Hasan Gacar’ın oğludur.  Özcan ise İzmit’te aile hekimliği yapmaktadır. Bu iki meslektaşımı ve dostumu orada görmek beni çok mutlu etti.

Konuya "iç hesaplaşman"nın tanımı ile giren Dr. Coşkun, bunun bir çeşit içsel yargılama olduğunu söyledi. İç    hesaplaşmada kişilerin 'Keşke şöyle davransaydım, bunu yapsaydım şöyle olurdu' diye sorduklarını anlatan Coşkun, iç hesaplaşmanın ergenlik döneminde ve orta yetişkin dönemlerde daha sık yapıldığını bildirdi.

Daha sonra katılımcılara fikirleri soruldu.  Söz alanlar kendi fikirlerini anlattı. Ben de  söz alınca, internetten alıntı şu sözleri paylaştım: “İster zengin ol, ister fakir. İster kadın ol, ister erkek. İster fayans ustası ol, ister profesör…  ne olursanız olun kafanızı yastığa koyduğunuz zaman yalnızsınız. İşte kafanızı yastığa koyduktan uyuyana kadar akıldan gecen o düşünceler bütünü, yargılama sureci vicdan muhasebesini oluşturur.
Vicdan muhasebesi insanın kendisine en dürüst olduğu zamanlardan birisidir. Zaten dürüst olmayan birisi vicdan muhasebesi yapamaz. Pratikte bir faydası yok gibi görünse de gelecekte alınacak kararlara direkt olarak etkisi vardır. Yatak içinde kıvranma, soğuk terler dökme, utanma, uykusuzluk gibi yan etkileri olsa da daha iyi bir insan olma adına faydaları daha fazladır.”

Herkesin elinden geldiğince toplantıya katılma ve renk katma çabaları takdire değerdi. Bu konuda toplantıyı yöneten Coşkun Hocamızın teşvikleri mükemmeldi.

Yine bilahare bana söz gelince, insanın zaman zaman iç muhasebe yapması gerektiğini ve bunun güzel bir şey olduğunu söyledim. Şu şiirde de böyle bir hayat muhasebesinin olduğunu belirttim:

“ne ağlayacak kadar günahkarım;
ne göklere çıkabilecek kadar masum,
ne geçmişte yaşadıklarımdan huzursuzum,
ne şu an yaptıklarımdan mutlu.
sırlar içinde bir dünyam var, bir de sen varsın içimde.
ne seni kaybedecek kadar cesurum,
ne de seni kazanacak kadar güçlü.”   (anonim)

*

Dr. Gacar hocamız da kendisinin iç hesaplaşmadan ziyade özeleştiri yaptığını belirterek konuya renk kattı.

Katılımcılardan biri, iç hesaplaşma yapmanın zararlı olup olmayacağını sordu. Cevaben, sağlam bir kafa ile ve adil yapılmayan bir hesaplaşmanın kişiyi yanlış sonuçlara ve hareketlere götürebileceği belirtildi.

Böyle canlı toplantıların çok yararlı olduğunu gördüm.

Bu vesileyle eğer şimdiye kadar yapmıyorsanız zaman zaman hayatınızın muhasebesini yapmanızı ve vakit buldukça bulunduğunuz şehirde böyle etkinliklere katılmanızı öneriyorum.

Şen ve esen kalınız efendim…

Dr. Atanur Yıldız

Kocaeli-2012
*

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok yararlı bir Seminer'miş. Bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Ayrıca şiir de çok güzeldi. Saygılar. Yeni yılda mesut bahtiyar olunuz.

Erdal Ceyhan 
 28.12.2012 16:36
Cevap :
Erdal Hocam, çok teşekkür ederim. Ben de sizin yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dilerim. Şen ve esen kalınız.   29.12.2012 8:10
 

Sayın Doktorumuz! Keşke vakit bulup öyle toplantılara katılabilsek. Teşekküler, selam ve saygılar hayırlı yıllar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 28.12.2012 16:27
Cevap :
Nahide Hanım, yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim. Sizin de yeni yılınız kutlu olsun. Allah sağlık ve afiyet versin. Selam ve saygılarımla.  29.12.2012 8:12
 

Dr.Atanur bey sizin adınıza sevendim güzel vakit geçirmişsiniz selamlar

Gülbeyazı 
 28.12.2012 9:24
Cevap :
:)) Teşekkür ederim. Selam ve sevgilerimle.  28.12.2012 14:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 469
Toplam yorum
: 3063
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 281
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster