Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
8035
 

İç huzurun anahtarı

İç huzurun anahtarı
 

Bu güne dek başınıza gelen her türlü olay ve başardığınız her şey, nasıl düşündüğünüz ve zihninizi nasıl kullandığınızla ilgilidir. Zihninizi kontrol altında tutan duygu ve düşüncelerinizi olumlu yönde değiştirmeye başladıkça, hayatınız da değişmeye başlar. Bu değişimle beraber duygu dünyanızda giderek artan,iç huzuru fark eder ve bu huzurun yaşamınıza getirdiği dengeyi hissedersiniz. Aslında iç huzur, beden ve ruh sağlığı açısından yaşamın idamesi için öylesine önemlidir ki, hayatımız boyunca kat ettiğimiz yollarda aradığımız en temel şeyin ‘’İç Huzur’’ olduğunu söylersek sanırım abartmış olmayız. Hedeflerimiz başka başka olsa da varmak istediğimiz son nokta; iç huzura ve iç huzurun merkezindeki mutluluk hissine kavuşmaktır.

İç huzur, içimizdeki denge unsurunu ölçen hassas bir tartı gibidir. Eğer siz, sahip olduğunuz en yüksek değer ile en derinlerde sakladığınız düşünceleriniz arasında denge ve uyum içinde yaşıyorsanız, bu denge size hayatla aranızda uyumu yakalama imkanı tanır. Yakaladığınız bu yaşam uyumundan elde ettiğiniz   huzur ise duygu ve düşüncelerinize  yansıyarak size mutluluk hissini getirir.  Bu durumu yalın anlamıyla ‘’İçinizin Huzurla Dolması’’ olarak da ifade edebiliriz.  Mutluluk hissi iç huzurun duygudaşıdır, bununla birlikte iç huzur, mutluluk hissi de dahil olmak üzere yaşamınızdaki daha birçok olumlu duygu ifadesini içine alan büyük bir kavramdır. İç huzur ve bunun göstergesi olan hayatla uyumunuz, yaşamınızın her alanında aile, iş ve sosyal yaşamınız vb. kısacası tüm ilişkilerinizde en yüksek performansı gösterebilmeniz için gereklidir. Kendi iç dünyanızdaki huzur, yaşamınızdaki tüm etkileşimlere de doğru orantıyla yansıyarak, bu huzurdan kaynağını alan uyum ve denge unsurlarıyla yaşam alanlarınızın tümünü besleyip, zenginleştirir.

İç huzur ve huzurun içindeki mutluluk hissini yakalamak için en basit şekliyle kızgınlık, korku, şüphe, kaygı ve endişe gibi duygulardan kendinizi soyutlamanız gerekir. Bu yolda; yaşamınızda size olumsuzluk ve stres yaratan durumları ve duyguları sistematik olarak kendinizden uzaklaştırmanız ve en aza indirmeniz, iç huzurla aranızda kuracağınız köprü için en güzel başlangıçtır. Aslında elde edilmesi bu kadar kolay olan iç huzura ulaşmanızda çoğunlukla en büyük engel, size mutsuzluk veren, hayatınızdaki olumsuz durumlardan bir türlü kopamamanızdır. Belki, bu etkileşimleri sürdürmek için aklınız da, her gün size pek çok neden buluyor olabilir. Oysa, hayatınızı bu kısır döngüden çıkartmak yine sizin elinizde. Önce duygu ve düşüncelerinizi olumlu çizgiye doğru çekip değiştirin ki, ardından davranışlarınız değişsin.

İç huzurunuzu, kendiniz için bir yaşam hedefi olarak belirler ve her durumu sizi bu hedefe götüren ya da uzaklaştıran etkenler olarak planlarsanız; yaşam dengesinin kapısını açan anahtarı bulmuş olursunuz. Bu kapının ardında ise, iç huzurun beslediği sağlık ve yaşam enerjisini bulacaksınız.

 

Dr. Füsun UYSAL

Yaşam Koçu & NLP

www.fusunuysal.com

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2314
Kayıt tarihi
: 16.12.11
 
 

1989 Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldum. 21 yıl tıp doktoru olarak  bir kamu hast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster