Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
4878
 

İç turizm nedir? Seçimler için ilden ile taşınanlar turist sayılır mı?

İç turizm nedir? Seçimler için ilden ile taşınanlar turist sayılır mı?
 

Son günlerde ülke gündemini işgal eden Turizm’in ne olduğunu ne kadar biliyoruz?

Önce Turizm’in ne olduğuna bilimsel olarak bir bakalım:

Turizm nedir?

Turizm’in iki anlamı vardır...

İlk anlamı: Dinlenme, eğlenme, görme, tanıma vb. amaçlarla yapılan gezidir

Diğer bir anlamı ise şu şekilde: Bir ülkeye veya bir bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümü.

Yerli turist nedir?
Ülke içinde gezi yapan kişidir.

Yabancı turist nedir?
Ülkesinin dışında gezi yapan kişidir.

İç Turizm nedir?
Ülke içerisinde ama kendi kenti dışına çıkılarak, yapılan gezi türüne iç turizm denir.

Dış Turizm nedir?
Ülkelerarası yapılan gezi türüdür.

Peki, son günlerdeki iç turizm patlamasına ne diyorsunuz?

Seçim mitingleri için ilden ile taşınan ve geldikleri yerde kaybolmamak için el ele tutuşup, X-RAY cihazından geçip, ellerindeki barkotları okutmaya çalışan kalabalıklara ne demli?

AKP’nin İzmir mitingi için sosyal medya epey yazdı çizdi…

Yazılıp, çizilenlere bakılacak olursa, miting için gelenler, miting yerini bulamayınca birbirlerine sorumuşlar, onlarda kendilerinin nereden geldiğini söyleyerek, İzmir’i bilmediklerini, kendilerinin de miting yerini aradıklarını söylüyorlar!

Mitinge katılmak isteyen İzmirliler de polis barikatını geçemeyip, iç turizmi(!) canlandırmak için kente gelenlerle kucaklaşamamışlar(!)

Öyle ya seçim mitinglerinin bir amacı da iç turizmi canlandırmak olduğuna göre, gittikleri ili tanımayanlara niçin bir rehber ayarlanmaz?

Halkımızın gelir durumu malum. Turist olarak yurt dışına çıkacakların sayısı ve gelir durumları da belli. Halkın tek umudu yapılacak seçimlerde, ilden ile gitmek, hem para kazanmak, hem de memleket görmek(!) Ancak kendilerine rehber verilmeyince, gittikleri yerlerde kaybolup, ne para kazanabiliyorlar, ne de memleket görüyorlar. Geri dönmek için ceplerinden para harcamak zorunda kalıyorlar. Gittikleri ilde kaybolunca bir taksiye binerek garaja gitmek zorunda kalıyorlar. Yollar kapalı olduğu için uzun zaman taksi bulamıyorlar. Haliyle geldikleri otobüs onu almadan şehirden ayrılıp, bir başka şehre yol alırken, o gariban bulduğu ilk taksi ile garaja gidip, oradan memleketin yolunu tutuyor.

İç turizmi canlandırmaya yönelik bu harekette, gece yolculuk, gündüz mitinge katılıp,  ellerine tutuşturulan bayrakları sallamak şeklinde geçiyor. Bir de ödemelerin seçim öncesi, seçim yasaklarının başlamasıyla ödeneceği söylendiği için barkotlarını okutamayanların paralarını alma gibi bir lüksleri de yok!

Sözün özü, miting için sahillere getirilen iç turizmin kahramanları, hayatlarında görmedikleri denize uzun uzun bakıp, ellerine geçecek paralarla, bu şehirlerde yaşama hayalleri kuruyor!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Mesut KARİP : Bundan aylar önce bekar öğrencilerin evlerine bacadan girilip kapıdan çıkılmadı mı? Canları, istek ve arzuları nasıl isterlerse öyle ararlar,kontrol ederler. Henüz hürriyet sahibi değiliz birde demokrasi istiyoruz.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 21.03.2014 18:03
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  23.03.2014 9:04
 

Herşeyin sahteleştiği bir ortamda meydanlardaki bu ordan burdan toplama kalabalığı oluşturanlara da sahte seçim turisti denebilir tabii. Adamın kendi zaten sahte yaptığı miting sahte olmuş çok mu:)) Selamlar...

Filiz Alev 
 19.03.2014 8:32
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  27.03.2014 8:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2986
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster