Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
302
 

İçgüdü

Cumhurbaşkanı adaylığı açıklandıktan itibaren başlayan ve Cumhurbaşkanlığı seçildikten sonra artarak devam eden; toplumu kucaklayan, güleryüzlü, sevecen, dengelere son derece duyarlı ve en önemlisi laiklik ilkesine ve Atatürk ilkelerine özde bağlı bir cumhurbaşkanı imajı çizmeye aşırı gayret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün içgüdülerine yenildiği anın resmiydi o. Gazetelerin haberine göre, Kenan Evren’den sonra Siirt’e gelen ilk cumhurbaşkanı olan Sayın Abdullah Gül’ün bir toplantı sırasında orucunu unutarak önünde bulunan suyu dalgınlıkla iki kez içmesi ve sonrasında çevresindekilere kızarak “Niye uyarmadınız? Bu suyu niye koydunuz?” tepkisiyle içte yer etmiş olan bir suçluluğu içgüdüsel olarak açığa vurması.

Oysa sahne, modern gelenekler açısından bakıldığında son derece doğal. Bir toplantı sırasında konuşma yapacak olan kişinin gereksinim duyacağı en temel madde olan içme suyunun her olasılığa karşı masada hazır bulundurulmasıdır söz konusu olan. Ancak burada ortaya çıkan ve engellenemeyen içgüdüsel tepki, bu türden iç seslerin o anda ve belki de her zaman kişiyi harekete geçirmek üzere hazır bulunduğuna işaret etmektedir.

Diğer taraftan günümüz iktidar eğilimleri açısından bakıldığında; her müslümanın dininin gereği olarak oruçlu olmasının son derece doğal sayılması gerektiği bir anda masada su bulundurulmasıdır abes ve daha ileri giderek günah olan. Biz bu anlayışın artık giderek gelenekselleşmesinin tezahürlerini hep yaşamıyor muyuz? İftar çadırlarıyla, fakire fukaraya bedava erzak, yakacak ve yeşil kart dağıtımlarıyla. Varsın bu faaliyetler de seçim öncesinde biraz artış gösteriversin. Sonuçta her daim yoksul ve elleri açık ama boynu eğik kalarak yukarıdan bir şeyler uman çoğunluğumuzun “yararı” değil mi asıl olan?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1050
Kayıt tarihi
: 12.06.06
 
 

Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F mezunuyum. Yüksek Lisans diplomalarımı G.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster