Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
447
 

İçimizdeki Canavar !

İçimizdeki Canavar !
 

İçimizdeki canavarı özenle besliyoruz


Hafta sonu tatili bitip de Pazar akşamı Antalya’ya dönerken trafik canavarının bizzat kendimiz olduğunu bir kez daha anladım.

Antalya Alanya karayolunun dönüş istikametinde tüm araçlar olması gerektiği hızla yollarına devam ederken birden yola iki tane adam fırladı.

Adamlar yavaşlamamız için bütün araçları uyarıyordu. Biraz hızlı araç kullansak bu adamlara çarpma olasılığımız çok yüksekti, çünkü yol o kadar karanlıktı ki, ilk anda önümüze fırlayanın ne olduğunu bile anlayamadık.

Önce trafik kontrolü var sandık; ancak daha sonra farkına vardık ki kaza olmuş.

Bir özel otomobil motosiklete çarpmış, motosikleti kullanan adam yerde yatıyordu, önümüze fırlayanlar da bizi adamcağızı ezmememiz için uyarıyordu.

Bana garip gelen, trafiğin bu kadar yoğun olduğu bu ana yol üzerinde hiç bir aydınlatma aracının olmamasıydı.

Hani televizyonlarda izliyoruz ya zincirleme kazalar, ezilen kişilere tekrar tekrar çarpan araçlar; işte bu kazalar bu şekilde oluyormuş meğer; tecrübeyle sabitlemiş olduk.

Yaralı adam bir kenarda yatarken ben o telaşla 112’yi aradım. Telefona çıkan görevliye kazayı haber verdim. Bana verdiği cevap da ilginçti : “ İyi ki aradınız, az önce aradılar ama tam adresi alamadık !!!”.

Yani ben aramasam oraya ambulans ulaşacak mıydı doğrusu sonradan çok merak ettim.

Umarım telefonum ve kaza yerini görevlilere ayrıntılarıyla tarif edişim işe yaramıştır.

Yolumuza devam ederken kendi kendime konuşuyordum : – “Turizm cenneti bir şehrin ana yolunda hiç aydınlatma olmaması kazaya davetiye değil de ne?

İnsan hayatı zaten pamuk ipliğine bağlı, Türkiye koşullarında gün geçtikçe pamuk ipliğinin kopmak üzere olan ucunda yaşıyoruz.

Bu şimdi trafik canavarının oyunu mu yoksa hepimiz birer canavar mı büyütüyoruz içimizde?

O canavarı ihmalle, ciddiye almamakla, dikkatsizle adam sendecilikle besleyerek …”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

... bu karanlık otoyollar, daha bir çok kentimizde var. Bu duruma bizzat şahit olup, bırakın aydınlatmayı trafik işaretleri dahi olmadığından gece karanlığında yolu asfalt kenarındaki ot kümelerinden takip ettiğimizi bilirim. Size yavaşlamanızı işaret edenler bir fosforlu trafik işareti koymuş olsalardı diyeceğim ama neyse ki badireyi olaysız atlatmışsınız.
Geçmiş olsun dileklerimle...

TEKBAŞINA 
 15.09.2010 13:56
Cevap :
Ben de buna şaşırıyorum ya zaten. Bu ihmal ve sorumsuzluk değil de nedir? Yanlış çok yanlış. Düzelir mi? O da meçhul. Teşekkürler ederim katkılarınıza, saygılarımla...  16.09.2010 12:27
 

Üzüm üzüme baka baka kızarırmış; ama insanlar ölüme baka baka ölümü asla çağırmazlar. O nedenle her kaza aslında yaşama güdümüzü kamçılıyor ve bilinçaltımıza şu mesajı yolluyor: "Dikkat et, sen de ölebilir, sakat kalabilirsin!" Aksini düşünemiyorum!!! Trafik Canavarı sloganı da çook yanlış ve son derece itici bir slogan. Canavarlığa meyilli insanların canavarlığını kronikleştiriyor bence... Selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 14.09.2010 21:40
Cevap :
Öyle güzel bir tespit ki Mehmet Bey, sağolun varolun. Ne demek "trafik canavarı" ? Sanki somut bir varlıkmış gibi. Oysa yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki. Saygılar, selamlar benden, çok teşekkürler.  15.09.2010 7:58
 

bazen sonu düzeltilemeyecek feci durumlara dönüşebiliyor arkadaşım. Buna hem yetkililer hemde bana bir şey olmaz ben yaparım diyen sürücüler dahil. Keşke geri dönüşü kolay görünen durumlarla atlatabilsek ama ... Hepinize geçmiş olsun, geçmiş bayramını kutluyorum sevgilerimi yollayarak

kevser şekercioğlu akın 
 14.09.2010 16:24
Cevap :
Bizim içimizdeki o umursamaz tavır var ya bu çok yanlış işte Kevser'ciğim. Yoksa hepimizin vatamdaşlık görevi olmalı trafikte düzgün araba kullanmak, kurallara uymak her şey bu kadar basit ve net aslında. Senin de bayramını sevgiyle kutlarım arkadaşım. İyisin değil mi?  15.09.2010 8:00
 

Çok iyi gözlemlemişsiniz... Polislerin elinde asıl olması gereken; Kişilikmetre yada uyduruk deyimi ile canavarmetre...

KUYUCAK 
 14.09.2010 13:22
Cevap :
Çok haklısınız çok . Teşekkürler ederim.  15.09.2010 8:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 1552
Toplam mesaj
: 264
Ort. okunma sayısı
: 1652
Kayıt tarihi
: 12.10.06
 
 

İstanbul doğumluyum ama 20 yıldır Antalya'da yaşıyorum. 3 yaşında bir oğlum var ve eğitimciyim. Kend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster